Metro - Metroit CityPrzez wielu przedstawicieli mediów, aktywistów muzycznych i słuchaczy luty jest określany jako „Dilla Month”. Trudno dziwić się temu, skoro właśnie w tym okresie przypada najwięcej odniesień do nieżyjącego już J Dilli. W ostatnich tygodniach tysiące osób w różnych częściach świata po raz kolejny uczciły pamięć tego znamienitego niegdyś artysty. Co prawda nowe tribute’y i publikacje dotyczące Jay Dee powstają w trakcie całego roku kalendarzowego, ale to właśnie rocznice urodzin i śmierci Jamesa Dewitta Yanceya przyciągają największą uwagę ludzi. Wśród wielu mniejszych i większych wydawnictw muzycznych z poprzedniego miesiąca związanych z osobą J Dilli warto wyróżnić świeży projekt Metro, „Metroit City”. Rodzimy producent zrealizował płytę składającą hołd wykonawcy pochodzącemu z Detroit.

Pochodzący z Dolnego Śląska bohater tej publikacji już dawno temu wkupił się w łaski miłośników brzmienia hip hopowego inspirowanego katalogiem płytowym Stones Throw Records i latami 90.tymi. Od początku swojej działalności Metro zaskarbił też względy kolekcjonerów płyt winylowych. Wszystkie solowe materiały artysty ukazały się na winylach, co wyróżnia jego spośród wielu swoich kompanów po fachu.

W latach 2005-07 beatmaker wypuścił dwa materiały nagrane z polskimi twórcami – „Antidotum EP” i „Metro 45’s”. Pomiędzy tymi płytami wykonawca wyprodukował w całości album Afrontu, „Coraz Gorzej”. W dalszych latach Metro rozpoczął serię wydawniczą projektów z udziałem zagranicznych artystów. W 2008 roku nakładem Asfalt Records ukazała się jego producencka EP-ka „Hands In Motion” zawierająca nagrania z udziałem m.in. Wildchilda, DJ’a Romesa, Abstract Rude’a i Athletic Mic League. Rok później producent podjął się produkcji follow-upu do sławnej płyty Declaime’a, „Illmindmuzik”. Wydawnictwo zatytułowane „Muzikillmind” stanowiło kolejny krok do przodu w karierze muzycznej Polaka. W ostatnich latach Metrowski wydał serię siódemek na których udzielili się m.in. Guilty Simpson, MED, Oh No, Rakaa Iriscience i Percee P. Wszystkie materiały ujrzały światło dzienne dzięki Queen Size Records. Również nakładem tej samej wytwórni płytowej trafiły do sprzedaży kolejne produkcje producenta – „Nie Mów Mi, Jak To Robić Mam” oraz „Antidotum 2”. Po tych projektach przyszła kolej na nowy longplay tego twórcy, „Metroit City”.

Nowy album Metro - "Metroit City"Oficjalne informacje dotyczące tego wydawnictwa zaczęły napływać w drugiej połowie stycznia.  Wydaniem projektu zajęło się Queen Size Records, label znany z zamiłowania do wypuszczania płyt winylowych. Przedsprzedaż nowego materiału Metro rozpoczęła się w rocznicę urodzin J Dilli, czyli 7 lutego. Natomiast premiera „Metroit City” odbyła się w dniu urodzin polskiego producenta, 22 lutego. Jak informuje QSR, album zawierający 15 utworów stanowi podróż do lat 90.tych. Autor tego wydawnictwa składa hołd nie tylko Jay Dee, ale także w ten sposób chciał podkreślić zasługi The Ummah, Soulquarians oraz całego kolektywu Native Tongues. Wśród wszystkich kompozycji zgromadzonych na longplayu dominują instrumentale. Znalazło się tutaj też miejsce dla raperów – Yancey Boys (Frank Nitty & Illa J) oraz Blu. Na płycie pojawiło się też kilku uznanych w kraju DJ’ów – Twister, Noriz, Paulo, Ace, Ike i BRK.

Metro udostępnił na Soundcloudzie 3 utwory ze swojej nowej płyty – „Metroit City [One Two Reprise]”, „Ya Better Beware” i „What Really Goes”. Dodatkowo ukazały się krótkie snippety wydawnictwa (w tym miejscu część pierwsza, a tutaj druga). Queen Size Records wydało „Metroit City” na płytach winylowych. Limitowana edycja winyli została już wyprzedana na stronie QSR. Jeżeli ktokolwiek jeszcze chciałby nabyć tegoroczny projekt polskiego producenta, to szczęścia może szukać w sklepach HHV, All City i Jet Set. Niemcy prowadzą aktualnie przedsprzedaż albumu, który powinien być tam dostępny od końca marca.

Tracklista

Strona A

A1 Rock Y’All
A2 Do It
A3 Get Down
A4 One Two feat. Blu & DJ Twister
A5 Alright, OK
A6 Boss Playin’ Jazz (Part 1 & 2)
A7 Get Dis Money (Rework])

Strona B

B1 Well Done
B2 Jimmy Plays Better
B3 What Really Goes On feat. DJ Noriz, DJ Paulo, DJ Ace & DJ Ike
B4 Smif’N’Metro
B5 Busta’s Yo Yo
B6 Ya Better Beware feat. Frank Nitty, Illa J & DJ BRK
B7 Metroit City [One Two Reprise]
B8 Piece By Piece