MindsOne & DJ Iron - PhaseologyWe współczesnym świecie muzycznej panuje znaczne zróżnicowanie pomiędzy wydawcami z kręgu indie. Od kilku lat nietrudno natrafić na zupełnie inne modele biznesowe tego rodzaju działalności. Znaczna część wykonawców decyduje się na publikację swoich nagrań w pełni samodzielnie. Na bazie tego powstają niekiedy niewielkie labele, zwykle ograniczające się do jednego twórcy (patrz: Kayo). Poza tym istnieją również kolektywy zrzeszające postaci z określonej niszy, np. producenckiej (patrz: Millennium Jazz Music). Jeszcze inny przykład stanowią wytwórnie będące częścią działalności poszczególnych sklepów płytowych (patrz: Vinyl Digital). Oczywiście pomiędzy nimi umiejscowimy standardowe oficyny wydawnicze pokroju Ill Adrenaline Records. W lipcu nakładem międzynarodowego labelu ukazała się wspólna płyta MindsOne i DJ-a Irona„Phaseology”.

Północna Karolina może pochwalić się silną reprezentacją undergroundowych artystów. W specyficzny klimat produkcji napływających z tego stanu USA świetnie dopasowuje się MindsOne. Frontmanem i najbardziej znaną postacią związaną z zespołem pozostaje raper i producent Kon Sci. Formacja działająca na scenie hip hopowej od blisko dekady wyróżnia się na tle innych grup ze względu na posiadanie w swoich szeregach dwóch DJ-ów – Noumenona i Slima Deluxe’a. W składzie kolektywu znalazło się jeszcze miejsce dla drugiego rapera, Tronica. W tak dobranym towarzystwie MindsOne wypuściło kilka dobrze przyjętych materiałów.

Wszystko zaczęło się od wydania dwóch projektów, które trafiły głównie na lokalne podwórko w Północnej Karolinie. Opublikowane pomiędzy 2006 a 2008 rokiem „The Time Space Continuum” i „Transitions” pokazały, że w grupie drzemie całkiem spory potencjał. Pomimo dystrybucji obu powyższych materiałów na niewielką skalę, formacja zapracowała na zainteresowanie ze strony większych wydawców. W 2010 roku nakładem dobrze znanego Soulspazm Records ukazał się album „Self Reliance”. Wydawnictwo doczekało się wielu pochwał i nie brakowało głosów mówiących o tym, że przy kolejnych wydawnictwach powinno być jeszcze lepiej z rozpoznawalnością MindsOne.

Ponad 3 lata temu Kon Sci wypuścił debiutancki solowy longplay „And Beyond”, który zebrał pochlebne opinie w środowisku. Po okresie spędzonym na kooperacji ze Soulspazmem grupa zwróciła się w kierunku Ill Adrenaline Records. Już pod skrzydłami tego labelu pojawiła się w sprzedaży wiosną 2014 roku wspólna płyta tej formacji z Kevem Brownem, „Pillars”. Po drodze MindsOne nawiązało współpracę z innymi twórcami, choćby z DJ-em Ironem.

Belgijski twórca jest aktywny na scenie muzycznej przeszło dwie dekady. Przez ten czas zajmował się on głównie DJ-ingiem, wspierając na koncertach pełno wykonawców oraz powoli realizując w zaciszu domowym swoje produkcje. Po pewnym czasie okazało się, że porządnie wypada on w formie twórcy remiksów. DJ Iron poszedł dalej w tym kierunku, skrupulatnie nagrywając kolejne alternatywne wersje utworów różnych wykonawców. Wyselekcjonowane remiksy trafiły na wypuszczony w 2013 roku album „Classic Recipes Vol. 1”. W międzyczasie zdecydował się on na zacieśnienie kolaboracji z wybranymi amerykańskimi raperami. Na liście współpracowników DJ-a Irona znalazł się choćby El Gant. Wydana przez niego przed 5 laty dwunastka „You Ain’t This” powstała przy walnym udziale Belga. W pierwszym kwartale ub.r. europejski twórca postarał się o opublikowanie siódemki z udziałem MindsOne. „A Day in the Life” spuentowało dotychczasową kooperację tych artystów, rozpoczętą jeszcze po udostępnieniu „Self Reliance”, co ostatecznie przełożyło się na nagranie przez nich wspólnego LP. „Phaseology” przekonuje o tym, że amerykańsko-europejskie produkcje potrafią stać na naprawdę wysokim poziomie.

MindsOne & DJ Iron - A Day In The LifePremierę płyty zapowiadanej przez kilkanaście miesięcy wyznaczono na 29 lipca. Za wydanie projektu odpowiada ww. Ill Adrenaline Records (ścisła czołówka współczesnych wydawców skupionych na stricte korzennym rapie). Pozostając przy tej samej wytwórni płytowej MindsOne jeszcze silniej nawiązało do udanego pod wieloma względami „Pillars”. Tym samym DJ Iron stanął przed trudnym zadaniem zmierzenia się z produkcją Keva Browna, który odwalił kawał dobrej roboty na poprzednim materiale amerykańskiej formacji. Czy Belg poradził sobie z tym wyzwaniem? Już po pierwszym przesłuchaniu „Phaseology” odpowiedź na powyższe pytanie jest jak najbardziej twierdząca. Konkretny i umiejętnie przeprowadzony sampling, dobór perkusji i brak monotonności cechują beaty zgromadzone na tym albumie, w czym duża zasługa kultowego samplera SP-1200. DJ Iron dostarczył swoim partnerom muzycznym mocno pachnące jazzem podkłady (również w stylu fusion). Kon Sci i Tronic bezproblemowo odnaleźli się w tym świecie. Obaj raperzy znani ze swoich inklinacji do gier słownych i cynicznych wersów zaprezentowali dobrą formę na LP. Dzięki odpowiedniej obwolucie utwory zawarte na płycie nabrały dodatkowego i wyrazistego koloru. Inteligentny rap o boom-bapowym posmaku nadal może wypadać naprawdę godnie.

„Phaseology” udostępniono do odsłuchu na Bandcampie, Soundcloudzie, Spotify, Deezerze i pozostałych serwisach streamingowych. Album trafił do sprzedaży w postaci cyfrowej i fizycznej (kasety, płyty kompaktowe i winylowe). Wydawnictwo promuje kilka singli – „A Day In The Life”, „Follow The Light”, „What’s Next?!?” i „Mythos”. Dodatkowo pierwsze nagranie ukazało się na siódemce winylowej, natomiast do drugiego nakręcono videoclip. Współpraca MindsOne i DJ-a Irona przyniosła okazałe efekty. Lipcowa produkcja trzyma wysoki poziom i spełnia oczekiwania większości odbiorców undergroundu.

UPDATE: W sieci pojawiła się instrumentalna wersja „Phaseology”. Wydawnictwo dostępne do odsłuchu i pobrania za pośrednictwem Bandcampa.

Tracklista

 1. Phase In
 2. A Day In The Life
 3. Follow The Light
 4. Nightfall (Interlude)
 5. Horizons feat. John Robinson
 6. What’s Next?!?
 7. Mythos
 8. Gravity (Interlude)
 9. Underdogs
 10. Hindsight
 11. Phase Out
 12. Horizons (Remix) feat. John Robinson
 13. Follow The Light (instrumental)
 14. What’s Next?!? (Instrumental)

Zapisz