MindsOne & Kev Brown - PillarsW historii hip hopu znaczącą rolę odegrały kolektywy zawiązywane i tworzone przez niekiedy nawet kilkadziesiąt osób. Istotę wszelkiego rodzaju crew doskonale widać w branży rapowej. Nawet przeciętny sympatyk muzyki hip hopowej bez większego problemu wymieni co najmniej kilka rozrośniętych formacji, zarówno tych przypisanych do mainstreamu, jak i undergroundu. W tej drugiej kategorii można wyłapać całe mnóstwo amerykańskich kolektywów przydzielając każdy z nich do rozmaitych kategorii. Jeżeli mielibyśmy kierować się czynnikami geograficznymi, to trudno pominąć region określany mianem DMV, określający wspólny teren Washington, DC, Maryland oraz Virginii. Właśnie stamtąd pochodzi Low Budget Crew, którego kluczową postacią jest Kev Brown. Wszędobylski i wiecznie zapracowany artysta wydał w kwietniu br. wspólny projekt z grupą MindsOne„Pillars”.

Wielu niezależnych twórców wychowało się w Północnej Karolinie i DMV. Formacja MindsOne jest związana z pierwszym z tych sąsiadujących regionów Stanów Zjednoczonych. Historia grupy sięga początku poprzedniej dekady, kiedy to raperzy (okazjonalnie występujący w roli producentów) KON Sci (Konscience) i Tronic postanowili rozpocząć wspólną działalność wydawniczą. W dalszych latach skład MindsOne poszerzono o dwóch DJ’ów – Slima Deluxe i Noumenona. Premierowy projekt kolektywu – „Mindsone EP” – ukazał się ponad dekadę temu, powoli rozpoczynając drogę wykonawców do wydania debiutanckiego albumu. W dalszej kolejności zespół opublikował w 2006 roku „The Time Space Continuum”. Na pierwszy pełny album trzeba było jednak swoje odczekać, gdyż dopiero w 2008 roku słuchacze mogli zapoznać się z longplayem „Transitions”. Jesienią 2010 roku dzięki Soulspazm Records trafiło do sprzedaży kolejne LP grupy, „Self Reliance”. Właśnie przy tym projekcie formacja po raz pierwszy współpracowała z Kevem Brownem.

Producent/raper z Landover w stanie Maryland od lat cieszy się niesłabnącą sympatią mediów i słuchaczy. W ostatnich latach najważniejszy członek Low Budget Crew wypuścił masę nowych projektów. Od 2011 roku Kev Brown dopisał do swojej dyskografii grubo ponad 10 singli, EP-ek i longplayów. Do najistotniejszych wydawnictw z tego okresu należą: wydane z Kaimbrem „The Alexander Green Project”, wspólna produkcja z Destructem („The Vibe Tape”), seria „Songs Without Words” (do tej pory ukazały się trzy części tego przedsięwzięcia), „Random Joints”, „South Africa Dedication” i „Brazil Dedication”. Wszystkie te materiały uzyskały wysokie oceny od odbiorców ceniących sobie klasyczne brzmienia hip hopowe. W tym roku twórca z DMV opublikował ostatnią jak do tej pory odsłonę „Songs Without Words”, dorzucając do tego również płytę stworzoną z Raw Poeticiem, „Concentrated Maneuvers”. Oprócz tych wydawnictw, Kev Brown przyczynił się do powstania „Pillars”, co nie umknęło uwadze niejednej osoby w środowisku hip hopowym.

Winylowa edycja Pillars EPWydaniem projektu zajęła się już dobrze znana niezależna wytwórnia płytowa Ill Adrenaline Records. Premiera płyty odbyła się na Prima Aprilis. Wszyscy ci, którzy mieli wcześniej styczność z muzyką Keva Browna, doskonale wiedzą, że potrafi on bezproblemowo odnaleźć wspólny język z innymi artystami. Ponadto jest on znany z tworzenia podkładów dostosowanych do umiejętności i stylu poszczególnych Emcees. Wszystko to sprawdziło się na „Pillars”. KON Sci i Tronic pokazali się z jak najlepszej strony na beatach swojego partnera muzycznego, którego wsparł młody Sam Brown (w „Inauguration” oraz „Commencement”). Warstwa tekstowa zahacza o kwestie dotyczące współczesnej branży muzycznej czy też postrzegania kultury hip hopowej. Jedynym gościem na projekcie jest charyzmatyczny Homeboy Sandman. Materiał dodatkowo rozszerzono o remix w wykonaniu KON Sciego najsłynniejszego singla MindsOne, „Legion Of Doom”. Druga część płyty obejmuje instrumentalne wersje nagrań, co powinno ucieszyć niejednego słuchacza. W ten sposób otrzymaliśmy spójny i oddany korzeniom hip hopowym materiał.

„Pillars” wraz z wersją instrumentalną znajdziecie na Bandcampie. Wydanie fizyczne projektu ukazało się na płytach kompaktowych i winylowych, a także na kasetach. Wspólny materiał MindsOne i Keva Browna promują dwa single – „Equinox” (track dostępny do bezpłatnego pobrania na BC) oraz „Pop”. Ponadto do tego pierwszego utworu powstał też czarno-biały teledysk. Jedno z ciekawszych mniejszych wydawnictw z pierwszej połowy tego roku.

W przyszłym tygodniu pojawi się u nas artykuł o kolejnym tegorocznym projekcie Keva Browna, wspólnej płycie z Hassaanem Mackeyem zatytułowanej „That Grit”.

Tracklista

 1. Inauguration (prod. Sam Brown)
 2. Manipulated (prod. Kev Brown; cuty DJ Slim Deluxe)
 3. Equinox (prod. Kev Brown)
 4. Pillars (prod. Kev Brown)
 5. Nightstalkers (prod. Kev Brown)
 6. Pop feat. Homeboy Sandman (prod. Kev Brown; cuty DJ Noumenon)
 7. Commencement (prod. Sam Brown)
 8. Legion Of Doom Remix (prod. KON Sci)
 9. Manipulated (Instrumental) [prod. Kev Brown; cuty DJ Slim Deluxe]
 10. Equinox (Instrumental) [prod. Kev Brown]
 11. Pillars (Instrumental) [prod. Kev Brown]
 12. Nightstalkers (Instrumental) [prod. Kev Brown]
 13. Pop (Instrumental) [prod. Kev Brown; cuty DJ Noumenon]
 14. Legion Of Doom Remix (Instrumental) [prod. KON Sci]

Zapisz