Dni Sztuki Współczesnej 2014 - 29.05-07.06.2014Pogoda panująca od kilku dni w kraju zachęca do częstego przebywania na świeżym powietrzu. Oprócz spędzania wolnego czasu w plenerze warto również rozejrzeć się za ciekawie zapowiadającymi się wydarzeniami kulturalnymi. Już wkrótce wszyscy miłośnicy różnych form kulturalnych z Białegostoku i okolic będą mogli uczestniczyć w XX9. odsłonie Dni Sztuki Współczesnej. W czasie tej 10-dniowej imprezy zaplanowano szereg zacnych przedsięwzięć zabierających odbiorców do świata teatru, muzyki, sztuki czy street-artu. Poniżej znajdziecie wybrane projekty znajdujące się na liście DSW 2014.

29 maja – 7 czerwca 2014 roku, Białystok
Dni Sztuki Współczesnej 2014

Dni Sztuki Współczesnej to festiwal składający się z wyjątkowych prezentacji z wielu płaszczyzn sztuki. Jego podstawową częścią jest teatr w różnych postaciach: lalkowy, dramatyczny, formy, tańca, monodram etc. DSW wyznaczają nowe trendy i ukazują fuzje teatru, sztuk wizualnych, tańca, street-artu, muzyki, innych działań performatywnych czy filmu. Często wydarzenie jako pierwsze przeciera szlaki kolejnym nietypowym realizacjom. Przy okazji to najstarszy i największy tego typu festiwal na Podlasiu. Tegoroczne wydanie imprezy zapowiada się jako jedna z najciekawszych wiosennych inicjatyw na terenie Białegostoku.

ESSA East Side Street Art 2014W ramach Dni Sztuki Współczesnej 2014 odbędzie się szereg imprez. Jednym z nich będzie już 6. edycja ESSA East Side Street Art. Wydarzenia street-artowe podzielono na trzy części – dwa jamy oraz powstanie wielkoformatowego murala.

Pierwszy jam

31 maja – Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza „Jedynka”, ul. Słonimska 8

Mury wewnątrz podwórka zostaną zamienione w wielką galerię graffiti. Autorami będą artyści białostockiej sceny graffiti, a także specjalnie zaproszeni goście z Łomży i Warszawy – łącznie ponad 15 osób. W pracy będą również uczestniczyć wychowankowie ośrodka.

Wielkoformatowy mural

3-6 czerwca – ściana szczytowa bloku przy ul. Gajowej 77

Wielkoformatową produkcję wykonają zaproszeni artyści street-artowi z Niemiec – BASE23 (Berlin) oraz Tobias Kroeger (Brema).

Drugi jam

7 czerwca – garaże przy ul. Batalionów Chłopskich 1 (najlepiej widoczne od strony ul. Księdza Jerzego Popiełuszki)

Ściany garaży zostaną pokryte graffiti, których autorami będą artyści białostockiej sceny graffiti oraz zaproszeni goście z Katowic, Warszawy i Łomży. Łącznie w jamie będzie brało udział około 20 osób.

Wszystkie aktualizacje dotyczące ESSA East Side Street Art znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku.

Jednym z wydarzeń muzycznych przygotowanych na XX9. DSW będzie wspólny koncert Joint Venture Sound System, Zion Train i Radikal Guru.

31 maja 2014 roku, Kawiarnia Fama, ul. Legionowa 5, Białystok
Koncert: Joint Venture Sound System + Zion Train + Radikal Guru
Start: godz. 21:00
Cena biletu: 30 złotych w przedsprzedaży, 35 złotych w dniu koncertu. Wejściówki do nabycia w kasie Kina Forum przy ul. Legionowej 5.

Joint Venture Sound System – pochodzący ze Zgorzelca pionierzy polskiej sceny sound system. Pomimo upływu czasu wciąż pozostają oryginalni i eklektyczni, a ich sety okraszone są dubową dynamiką w iście punkowym stylu. Mirosław Dzięciołowski i Mariusz Dziurawiec prezentują radykalne brzmienia muzyki roots: reggae, elektro dub, nowoczesną muzykę etniczną, rasta jungle oraz dubstep – w ich wykonaniu nie usłyszysz słodkich melodii ani tekstów. Ich sety opierają się głównie na utworach rzadko słyszanych podczas występów innych polskich sound systemów.

Zion Train – najbardziej uznana marka światowego cyfrowego dubu, obchodząca w 2014 roku 25-lecie swojego istnienia. Formacja powraca do Białegostoku po latach, aby wystąpić w ramach Dni Sztuki Współczesnej 2014. Brytyjska grupa Zion Train działa na styku reggae i nowoczesnej elektronicznej muzyki klubowej. Jej trzon stanowi Neil Perch – muzyk, DJ, producent i specjalista od remiksów. Zespół po raz pierwszy pojawił się w Polsce w 1996 roku i od tamtej pory gościł w naszym kraju kilkadziesiąt razy, konsekwentnie budując status lubianej i szanowanej gwiazdy. Na koncie ma kilkanaście płyt, ostatnią jest wysoko oceniany album „State Of Mind”. W Białymstoku Zion Train wystąpi w składzie z DJ-em Perchem, Dubdaddą oraz dwuosobową sekcją dętą.

Radikal Guru – jeden z najbardziej znanych polskich producentów muzyki dubstep i dub, w którego twórczości odnaleźć można wpływy roots reggae, UK steppers i muzyki Dalekiego Wschodu. Mateusz Miller vel Radikal Guru w wytwórni płytowej Dubbed Out Records (UK) wydał serię singli, które długo nie schodziły z list bestsellerów brytyjskich sklepów z muzyką niezależną. Jego muzykę można było usłyszeć w takich stacjach radiowych, jak BBC Asian Network, Rinse FM czy Sensimedia Network. Obecnie współpracuje z oficyną wydawniczą Moonshine Recordings, co zaowocowało m.in. świetnie przyjętym albumem „The Rootstepa”. Występuje na festiwalach i w klubach całej Europy.

Katalog festiwalowy opublikowano na Issuu. Wszystkie dodatkowe informacje oraz pełen harmonogram Dni Sztuki Współczesnej 2014 znajdziecie na oficjalnej stronie imprezy oraz na Facebooku (fan page DSW oraz strona wydarzenia).