Neek the Exotic & Large Professor - Still On The HustleArtyści hip hopowi rozpoczynający swoje kariery muzyczne we wczesnych latach 90.tych XX wieku, powoli szykują się do odejścia na emeryturę. Nadchodzi czas podsumowań i przeglądu dokonań na scenie muzycznej niejednego raper, beatmakera, czy wirtuoza gramofonu. W czasie, gdy jednym przez wszystkie lata sprzyjało szczęście, zarówno z punktu widzenia artystycznego, jak i komercyjnego, inni nie byli rozpieszczani przez życie. Istnieje wielu przedstawicieli branży hip hopowej, będących notorycznie pomijanymi przez media i słuchaczy, zawsze stojących gdzieś z boku, obecnie często zapomnianych przez innych. Niektórzy nawet przez grubo ponad 15 lat aktywności w rapie, nie podpisali nawet kontraktu płytowego, chociaż umiejętności posiadają większe, aniżeli cała rzesza tzw. wannabes. Powyższy opis jak ulał pasuje do reprezentantów Queens, Neeka The Exotica i Large Professora. W połowie maja b.r. duet wypuścił wspólny album „Still On The Hustle”, udowadniający, iż weterani przewyższają klasą kilka tuzinów znacznie młodszych kolegów po fachu.

Hardcore’owy raper z Queens, Neek The Exotic, nigdy nie miał szczęścia do wydawców. Ani razu nie udało mu się podpisać kontraktu z żadną wytwórnią płytową na wydanie albumu. A szkoda, ponieważ począwszy od pierwszej połowy lat 90.tych, niejednokrotnie pokazał się z jak najlepszej strony. Od początku Emcee blisko współpracował z Extra P, czego dowodem jest chociażby udział Neeka w utworze „Fakin’ The Funk” grupy Large Pro, Main Source. W następnych latach, raper korzystał z pomocy beatmakera, który wyprodukował lwią część debiutanckiego albumu Neeka The Exotica, „Exotic’s Raw” (świetne tytułowe nagranie promujące płytę). Pomimo tego iż większość materiału zawartego na tym wydawnictwie płytowym została nagrana pod koniec lat 90.tych, to LP ukazało się znacznie później, gdyż dopiero w 2003 roku za sprawą labelu High Rise Records. Rok temu trafił do sprzedaży drugi album mieszkańca Nowego Jorku, „Exotic Species” (Money Maker Entertainment), nagrany wespół ze swoim przyjacielem, Large Professorem. Na przestrzeni wszystkich lat, obdarzony silnym głosem i pewnym flow raper nie był w stanie przeniknąć do świadomości większego grona słuchaczy, pozostając wiecznie w tle innych. Z drugiej strony, udało mu się zdobyć uznanie zagorzałych fanów i ekspertów nowojorskiego undergroundu.

W porównaniu do swojego partnera, Large Professor to bezwzględnie postać znacznie bardziej znana i szanowana w branży hip hopowej, posiadająca status ikony tej kultury. Nic w tym dziwnego, skoro producent z Queens ma na swoim koncie niezwykle bogatą dyskografią, która aż roi się od współpracy z tuzami rapu. Współzałożyciel wraz z Sir Scratchem i K-Cutem ww. zespołu Main Source wsławił się dokonaniami w ramach tego kolektywu, jak i doskonałą pracą wykonywaną jako artysta solowy. Debiutancki longplay crew, „Breaking Atoms” z 1991 roku, to klasyka gatunku, pozycja obowiązkowa dla każdego sympatyka hip hopu z czasów Golden Ery. W 1993 roku beatmaker porzucił Main Source, skupiając się na kooperacjach z całą plejadą znamienitych artystów. Nas, Busta Rhymes, Masta Ace, The X-Ecutioners, Tragedy Khadafi, Big Daddy Kane, Mobb Deep, Kool G Rap to tylko niektórzy z czołowych przedstawicieli rapu z lat 90.tych, współpracujący z Extra P.  Długo oczekiwany solowy album Large Professora, „1st Class”, trafił do obiegu w 2002 roku nakładem Matador Records. Następnie przyszła kolej na instrumentalne projekty „Beatz Volume 1” i „Beatz Volume 2” oraz LP „Main Source”. W 2009 roku ukazał się krążek „The LP”, będący tak naprawdę właściwym debiutem Large Pro. Nagrany w 1996 roku materiał nie został dopuszczony do wydania przez Geffen Records i przeleżał aż 13 lat do czasu zaprezentowania tego dzieła słuchaczom. Poważany przez liczne grono starych wyjadaczy hip hopowych, Large Professor, znakomicie sprawdzający się również w roli rapera, tak naprawdę nie uzyskał w pełni należytego mu rozgłosu, a przytoczona historia z „The LP”, to tylko jeden z przykładów na powyższe stwierdzenie. W związku z tym, „Still On The Hustle” stanowiło dobrą okazję dla obu twórców niniejszej produkcji do udowodnienia sobie i opinii publicznej, że nie należy ich skreślać.

Neek The Exotic i Large Professor wciąż aktywni na scenie muzycznejW przygotowaniu albumu pomogła legendarna oficyna wydawnicza, Fat Beats Records, nierzadko wspierający artystów po przejściach. Longplay powstało stricte według starej szkoły rapu, opierając się na tłustych, starannie przygotowanych instrumentalach, ze złożonymi i co najmniej przyzwoicie wykonanymi zwrotkami. W tytułowym utworze, będącym zarazem singlem promującym płytę, Neek The Exotic i Large Professor obszernie wyjaśniają tytuł wydawnictwa płytowego i wprowadzają odbiorców w brzmienia a’la ’95-96. Uzupełnieniem rozwinięcia „Still On Hustle” są także niniejsza słowa Neeka:

We chose the title because we’ve been on the hustle since day one. For me, it’s really been a hustle because I never got a [record] deal, so it was hard for me to come out and make noise like I wanted to.

Drugi wspólny projekt weteranów hip hopu zawiera 11 tracków, trwających niespełna 40 minut. Neek The Exotic jest główną postacią na „Still On Hustle”, przenosząc słuchaczy do hip hopu w staro szkolnym wydaniu. Gdzieniegdzie jego zwrotki są uzupełniane przez Extra P oraz Joell Ortiza, Fortune’a i Satchela Paga. Large Pro odpowiada za produkcję 6 tracków, w pozostałych wyręczają jego Lord Finesse, Marco Polo i Carnage.

Wydany 17 maja b.r. longplay jest promowany teledyskiem nakręconym do ww. tytułowego nagrania. „Still On The Hustle” to pozycja dla wszystkich zwolenników hip hopu w starym-dobrym wydaniu, a także dla tych, którzy do tej pory omijali twórczość Neeka The Exotica i Large Professora.

UPDATE: Duet doświadczonych artystów dorzucił drugi teledysk promujący „Still On The Hustle”. Tym razem klip nakręcono do utworu „Guess Who”.

Tracklista

 1. Still On The Hustle feat. Large Professor (prod. Large Professor)
 2. New York (prod. Carnage)
 3. Guess Who feat. Large Professor (prod. Large Professor)
 4. Street Rebel feat. Joell Ortiz (prod. Large Professor)
 5. Stack That Cake (prod. Carnage)
 6. Hip Hop (prod. Marco Polo)
 7. Main Event (prod. Lord Finesse)
 8. My Own Line (prod. Marco Polo)
 9. Head Spin (prod. Large Professor)
 10. Personal Freak (prod. Large Professor)
 11. Toast Tonite feat. Large Professor, Fortune & Satchel Pag (prod. Large Professor)