Kool G Rap - Riches, Royalty, & RespectPrzy rozmowach o twórczości znamienitych artystów hip hopowych, niejednokrotnie podkreśla się wpływy innych postaci na ich karierę muzyczną. Niejeden powszechnie znany przedstawiciel kultury hip hopowej wyjawia swoje inspiracje zaczerpnięte od kultowych twórców hip hopowych. W tej kategorii często wymienia się Ice-T i Schoolly’ego D jako pionierów gangsta rapu (ewentualnie Scarface’a i Ice Cube’a odpowiedzialnych za rozwój tego nurtu hip hopu), Rakima i Nasa, ze względu na ich charakterystyczne flow, członków Wu-Tang Clanu, czy old schoolowych raperów z krwi i kości – Big Daddy Kane’a, Slick Ricka, Chucka D, LL Cool J’a, KRS-One’a. Natomiast w przypadku hardcore’owej odmiany rapu jedno z czołowych miejsc zajmuje bezsprzecznie Kool G Rap. 42-letni obecnie Emcee wydał w ostatni dzień maja b.r. swój piąty solowy album – „Riches, Royalty & Respect”, który należy do jednych z najbardziej wyczekiwanych tegorocznych longplayów przez fanów klasycznego brzmienia rapu.

Wpływ Nathaniela Thomasa Wilsona na rozwój nowojorskiej sceny hip hopowej, a w szczególności na jej hardcore’ową, mroczną odmianę, jest niepodważalny. Często i gęsto dyskutuje się o wpływach Kool G Rapa na twórczość pozostałych raperów. Największe tuzy branży hip hopowej, na czele z Eminemem, Jay-Z, Big Punem, RZA, Vinnie Pazem, Black Thoughtem czy też R.A. Rugged Manem, przyznają, iż dokonania Giancany robią różnicę i stanowią ważną część ich inspiracji. Nie sposób się z tym nie zgodzić, przeglądając bogatą karierę muzyczną pochodzącego z Queens rapera. W przeszłości przedstawiciel supergrupy Juice Crew, skupiającej m.in. Marleya Marla, Big Daddy Kane’a, Masta Ace’a, Biz Markiego i MC Shana, a także członek kultowego duetu tworzonego razem z DJ’em Polo. Oprócz albumów wydanych w ramach współpracy z tym DJ’em i producentem, Kool G Rap nagrał cztery dobrze przyjęte solowe płyty, z czego ostatnia – „Half a Klip” – ukazała się na rynku fonograficznym trzy lata temu. Jakiś czas temu, Emcee zapowiedział wypuszczenie piątego longplaya, „Riches, Royalty & Respect”, którego premiera odbyła się 31 maja 2011 roku.

Wydanie longplaya poprzedziło bezpośrednio zaprezentowanie słuchaczom darmowego teasera w postaci „Offer You Can’t Refuse” EP, zawierające nagrania spoza albumu Giancany. Materiał spełnił swoje zadanie, wzmagając apetyty słuchaczy oraz potwierdzając dobrą formę Kool G Rapa. Początkowo „Riches, Royalty & Respect” miało się ukazać w połowie kwietnia b.r., jednak data premiery płyty została przesunięta na koniec maja (dodatkowo dokonano zmiany okładki LP, alternatywną wersję coveru prezentuję poniżej). Wydawnictwo zawiera 15 brudnych, surowych utworów opartych o instrumentale autorstwa Domingo, The Alchemista, Supa Dave’a, Pokerbeatsa i Level 13. Jeżeli ktokolwiek śmiał wątpić w Kool G Rapa, wytykając przy tym jego metrykę, to niestety musi się obejść smakiem. „Riches, Royalty & Respect” brzmi w stylu przypominającym stare produkcje rapowego weterana, a on sam nic nie stracił ze swojego charakterystycznego i rozpoznawalnego stylu, dostarczając jak zwykle mocne wersy podane w ulicznym sosie.

Kool G Rap - Riches, Royalty & Respect (alternative cover)Większość materiału pochodzącego z „Riches, Royalty & Respect” jest dostępne do odsłuchu na stronie wydawcy, Fat Beats Records. Ponadto, zamieszczam singiel „Sad”, który jakiś czas temu wyciekł do internetu. Po zapoznaniu się z przedsmakiem całości wydawnictwa, można obstawiać w ciemno, iż Kool G Rap nie powiedział jeszcze ostatniego słowa na scenie hip hopowej.

Tracklista

 1. Pimptro
 2. Ya Chic Chose Me
 3. In Too Deep feat. Heather Walker
 4. 70’s Gangsta
 5. Pillow Talk
 6. The Meaning To Your Love
 7. Sad
 8. Maggie
 9. $ Ova Bitches
 10. G On
 11. Pages of My Life
 12. Going In
 13. American Nightmare feat. Havoc
 14. Da Real Thing feat. Heather Walker
 15. Harmony Homicide