Nym - Warm Blooded LizardDziki Zachód przywodzi na myśl bezkresne tereny, które przemierza samotny jeździec, a jego drogi nie widać końca. Popularne określenie zachodnich terenów Stanów Zjednoczonych, odnoszące się do okresu XIX i pierwszej dekady XX wieku odcisnęło swoje piętno w wielu elementach współczesnej kultury. Termin ten często i gęsto pojawia(ł) się w literaturze, zapoczątkowując później film gatunku western. Obraz tworzony przez western pokazywał ciągłe zmagania Indian, kowbojów, traperów i osadników. Jednym z poważniejszych problemów Dzikiego Zachodu były trudności, jakie administracja amerykańska napotykała w zaprowadzeniu tam praworządności. Pomimo tego iż Dziki Zachód odnosi się do dawnych dziejów, to stanowi także inspirację dla artystów muzycznych. Niezależny amerykański producent, Nym, złożył swoisty hołd dla twórców westernów, za sprawą instrumentalnego albumu „Warm Blooded Lizard”.

Młody beatmaker wywodzi się z pokrytej lodem i śniegiem Alaski, Fairbanks na położoną w Virginii miejscowość Fredericksburg. Po pobycie w tym mieście, Nym osiadł na stałe  w San Francisco na Zachodnim Wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Debiutancki projekt muzyczny producenta, „Edge City”, ukazał się w kwietniu 2006 roku. Wydawnictwo entuzjastycznie powstało po nabyciu przez mieszkańca Fog City pierwszego samplera. Prawie 5 lat po wydaniu pierwszej płyty, Amerykanin zdecydował się na wypuszczenie kolejnego materiału zatytułowanego „Warm Blooded Lizard”.

NymInstrumentalny album Nyma odwołuje się do świata kina, interpretując na nowo ścieżki dźwiękowe powstałe do westernów. Gospodarz płyty wciąga słuchaczy w swój świat, przenoszący odbiorców na ogromne połacie terenów Dzikiego Zachodu. Producent chętnie czerpie z muzyki filmowej tworzonej do obrazów opowiadających o dawnych czasach w zachodniej części USA, wykorzystując przy tym również dialogi pochodzące z różnych dzieł tego gatunku. „Warm Blooded Lizard” można traktować także jako music for imaginary films, przenoszącej słuchaczy do krainy westernów. Utwory znajdujące się na tym materiale zostały szczególnie ciepło odebrane na Starym Kontynencie, potwierdzając opinię, iż Europejczycy chętnie sięgają po projekty pozbawione wokali.

Na „Warm Blooded Lizard” można trafić na dwóch popularnych serwisach – Bandcampie oraz Soundcloudzie. Za pośrednictwem pierwszej strony można nabyć wersję fizyczną i digitalową tego wydawnictwa muzycznego.

UPDATE: Nym postanowił wydać „Warm Blooded Lizard” również na płcie CD (digipack). Nośniki fizyczne są dostępne w sprzedaży też za pośrednictwem BC.

Tracklista

 1. Exposition
 2. Derecho
 3. Redwood
 4. The Ballad of Dylan Owen
 5. Right Here and Now
 6. Gunfire in the Sky
 7. Rats!
 8. Skeleton
 9. Cuckoo
 10. Forlorn Hope
 11. Bandida
 12. Prelude
 13. Thistle feat. Emancipator
 14. Hanging
 15. Lesser Known Good
 16. Seven Hills