Onyx zagra w Krakowie - 22.05.2014, Klub FabrykaArtyści rozpoczynający kariery muzyczne w latach 80. i 90.tych z różnym powodzeniem radzą sobie obecnie w branży hip hopowej. Jedni z nich już dawno przeszli na emeryturę i zniknęli z pola widzenia większości słuchaczy. Inni nie wydają nowych płyt, ale w dalszym ciągu koncertują i próbują przypomnieć o sobie odbiorcom. Oprócz nich nadal można trafić na liczną grupę wykonawców nagrywających kolejne albumy oraz często przebywających na trasach koncertowych. W tym miejscu warto wspomnieć o jednych z najbardziej charyzmatycznych przedstawicieli hardcore’owego nurtu rapu – Onyx. W pierwszym kwartale tego roku doświadczona grupa rodem z Queens opublikowała longplay wyprodukowany przez Snowgoons, „#WAKEDAFUCUP”. 22 maja w krakowskim klubie Fabryka odbędzie się koncert promujący niniejsze wydawnictwo tego kultowego zespołu.

22 maja 2014 roku, Klub Fabryka, Zabłocie 23, Kraków
Onyx #WAKEDAFUCUP Tour w Krakowie
Wystąpią: Onyx, Sztigar Bonko, Centrum Strona, Oxon, 3Y, Dot
Gość specjalny: DJ Illegal (Snowgoons)
Za deckami w trakcie koncertów 3Y i DotaAvens.
Start: godz. 20:00
Cena biletu: 39 złotych (I pula), 49 złotych (II pula) i 59 złotych (III pula). Wejściówki do nabycia za pośrednictwem strony United Visions, sieci Ticketpro oraz punktów stacjonarnych na terenie Krakowa:

  • IDEA KIX Pop Up Store (ul. Marii Konopnickiej 28 (hotel Forum)
  • IDEA KIX (ul. Meiselsa 8) Rock’n’ink, (ul. Grodzka 14-16)
  • HIPSHOP (os. Centrum B 2)

Onyx - WakeDaFucUpWywodząca się z Queens w Nowym Jorku grupa została odkryta ponad 20 lat temu przez Jam Master Jaya. W przeciągu kilku lat Onyx stał się jednym z najbardziej charakterystycznych  hardcore’owych zespołów na Wschodnim Wybrzeżu USA, wprowadzając do hip hopu kilka nowych trendów. Debiutancki album kolektywu, „Bacdafucup” (JMJ), okazał się jednym z najlepszych hip hopowych wydawnictw z 1993 roku. Płyta poprzedzona singlami „Ah, And We Do It Like This” oraz „Throw Ya Gunz”, została określona jako szalenie kreatywna za sprawą niesamowitego stylu członków Onyxu (chwytliwy tytuł LP też dołożyło swoje 3 grosze). Projekt uzyskał w błyskawicznym tempie dużą popularność, co przełożyło się też na sukces komercyjny tego materiału. Kolejne single – „Slam”, „Shiftee” – oraz nakręcone do nich teledyski wydatnie pomogły wybić się na zatłoczonej w pierwszej połowie lat 90.tych ubiegłego stulecia scenie hip hopowej. „Bacdafucup” rozszedł się w ponad 2-milionowym nakładzie, a dzięki skali popularności tego albumu, Sticky Fingaz, Sonee Seeza, Fredro Starr i Big DS pojawili się też na ścieżce dźwiękowej do filmu „Terminator 2: Judgment Day”. Ich wspólny utwór z grupą Biohazard, „Judgement Night”, to zwieńczenie niezwykle udanego startu na scenie muzycznej zespołu z piekła rodem.

W trakcie nagrywania kolejnego albumu „All We Got Iz Us”, Big DS opuścił szeregi grupy. Druga płyta zespołu ukazała się w październiku 1995 roku. Materiał nie osiągnął sukcesu komercyjnego swojego poprzednika, choć i tak sprzedał się w nakładzie 500,000 tysięcy kopii. Zdaniem wielu dziennikarzy muzycznych, pod względem wartości artystycznej, drugi longplay nowojorczyków przebił „Bacdafucup”. Wydawnictwo zawierało przede wszystkim kompletny singiel (i to w każdym calu) – „Last Dayz” – jeden z najsłynniejszych utworów rapowych z połowy lat 90.tych.

W 1998 roku Onyx zaprezentowali swój trzeci album, „Shut ‚Em Down”. Wystąpili na nim gościnnie DMX, The Lost Boyz, Raekwon, Method Man, Big Pun, Noreaga, nieznany wtedy 50 Cent, a także związani z grupą – X-1 (brat Sticky’ego Fingaza), Bonifucco i Still Leavin’. Album spotkał się z komercyjnym sukcesem, osiągając najwyższe, 10.te miejsce na liście Billboard 200 ze wszystkich płyt Onyxu. Undergroundowymi przebojami zostały single „React” oraz „Shut ‚Em Down”. Po wydaniu trzeciego LP, Sticky Fingaz i spółka skupili się na solowej działalności, kończąc przy tym dotychczasową współpracę z labelem Jam Master Jaya i Def Jamem.

W 2002 nagrali razem kolejny album, „Bacdafucup Part II” (Koch Records). Płyta promowana singlami „Slam Harder”, „Hold Up”, „Big Trucks” nie przyniósł jednak Onyxowi zbyt dużego rozgłosu, co było spowodowane znacznym spadkiem popytu na bezkompromisowy hip hop z lat 90.tych. Podobny los podzielił wydany rok później longplay „Triggernometry” (D3 Entertainment) oraz pochodzący z 2008 roku materiał „Cold Case Files” (Iceman Music Group).

18 marca b.r. odbyła się premiera nowego albumu Onyx„#WAKEDAFUCUP”. Produkcją całej płyty zajęła się dobrze znana grupa producencka Snowgoons. Projekt trafił do sprzedaży nakładem Goon MuSick & Mad Money Movement. Wydawnictwo zawiera 14 tracków powstałych przy udziale A$AP Ferga, Cormegi, Dope D.O.D., Makem Paya, Papoose’a, Reksa, Seana Price’a i Snak The Rippera. Materiał promowany singlami „Whut Whut”, „#WAKEDAFUCUP” i „We Dont Fuckin Care” można odsłuchać na Soundcloudzie. Już za nieco ponad miesiąc polska publiczność będzie mogła usłyszeć utwory z tego LP na koncercie nowojorczyków w Krakowie.

Wszystkie dodatkowe informacje odnośnie nadchodzącego koncertu znajdziecie na stronie wydarzenia na Facebooku.