Open Mike Eagle & Paul White - Hella Personal Film FestivalNiesztampowi i oryginalni twórcy hip hopowi zawsze są w cenie. Nie chodzi tutaj tylko o osoby wyznaczające trendy na ogólnoświatowej scenie hip hopowej, co również o postaci idące pod prąd, żyjące we własnym świecie i posiadające świeże spojrzenie na różne kwestie muzyczne. Współczesne środowisko po części wymaga wręcz od artystów nowatorskich pomysłów i wprowadzania zupełnie nowych rozwiązań w życie. Niejednokrotnie media i słuchacze stawiają wyżej wykonawców wyznaczających nowe trendy (jeżeli nawet ich muzyka nie jest w pełni ukształtowana jeszcze) ponad hermetycznych twórców, którzy nie wychodzą poza określone ramy. Lista progresywnych dzisiejszych artystów ciągnie się od Run The Jewels, przez Homeboya Sandmana i Pyramida Vritrę, aż po milo i Open Mike’a Eagle. Ostatni z nich wydał w tym roku wraz z Paulem White’em wspólny projekt „Hella Personal Film Festival”.

Wielowymiarowi artyści hip hopowi, ocierający się niekiedy o geniusz i szaleństwo w jednym, potrafią skutecznie skupić na sobie uwagę opinii publicznej. Od 3-4 lat systematycznie rośnie zainteresowanie działalnością Open Mike’a Eagle. Specyficzny raper wywodzący się z Chicago dorobił się w wybranych kręgach nad wyraz silnej pozycji, będąc w czołówce najbardziej szanowanych alternatywnych twórców. Wszystko to udało mu się bez sięgania po żadne półśrodki i nadmierną ekspozycję w mediach czy na portalach społecznościowych. Powstaje więc pytanie – w czym tkwi muzyczna znakomitość Amerykanina?

Odpowiedzi należy szukać przede wszystkim w oryginalnym i łatwym do zapamiętania stylu wykonawcy. Open Mike Eagle operuje flow przywodzącym na myśl artystów z kręgu spoken-wordu, które w połączeniu z jego wyrazistym głosem, stanowią udaną mieszankę. Do tego należy dołożyć daleki od rutyny brzmienie nagrań artysty, a także tematykę poruszaną przez niego na płytach. Przez blisko dekadę wypuścił on kilka równych i więcej niż poprawnie zrealizowanych materiałów. Twórca związany z legendarnym kolektywem Project Blowed i grupami Swim Team Collective i Thirsty Fish współpracował przy tym z uznanymi oficynami wydawniczymi. „Unapologetic Art Rap” ukazało się nakładem Mush, „Rappers Will Die Of Natural Causes” trafiło do obiegu dzięki Hellfyre Clubu, „4NML HSPTL” ujrzało światło dzienne pod skrzydłami Fake Four Inc., zaś „Dark Comedy”, „A Special Episode Of”, „Time & Materials” (przedsięwzięcie zrealizowane z Serengetim pod nazwą Cavanuagh) zostało opatrzone logiem Mello Music Group. Open Mike Eagle często i gęsto współpracuje z innymi twórcami, co pozytywnie wpłynęło na odbiór jego muzyki w środowisku rapowym. Wśród nich znalazł się Paul White.

Brytyjski producent należy do całkiem licznego spektrum artystów, którzy są znacznie popularniejsi poza granicami swojego kraju. W wypadku tego beatmakera powyższa sytuacja ciągnie się niemal od początku jego kariery muzycznej. Jeszcze pierwsze materiały Paula White’a„The Strange Dreams Of Paul White”, „Sounds From The Skylight” oraz „Paul White & The Purple Brain” – całkiem dobrze radziły sobie w kraju ojczystym tego wykonawcy. Jednak od czasu „Rapping With Paul White” (płyta producencka z udziałem głównie amerykańskich raperów) większe zainteresowanie jego działalnością napływało spoza Wielkiej Brytanii. W poprzednich latach opublikował on serię udanie przyjętych wydawnictw – m.in. „Shaker Notes”, „Watch The Ants” i „Visits The Seagull Mansion EP”. W trakcie ubiegłorocznych wakacji sporo mediów rozpisywało się o jego wspólnym albumie z Erikiem Biddinesem, „Golden Rules”. Paul White stale wyznacza sobie kolejne cele muzyczne. W związku z tym, nie powinno być żadnym zaskoczeniem wydanie przez niego płyty z Open Mike’em Eagle. „Hella Personal Film Festival” może być traktowane w postaci wzorcowej alternatywnej płyty stworzonej przez rapera i producenta.

Winylowe wydanie Hella Personal Film FestivalInformacje o projekcie pojawiły się 4 lutego. Wraz z podaniem do wiadomości newsów o materiale, Mello Music Group od razu wypuściło główny utwór promujący LP – „Check To Check”. Singiel wypadł obiecująco i zapowiadał wydawnictwo odbiegające od typowego projektu nagranego przez duet rapera i producenta. W końcu nieraz wychodzi tak, że beatmaker po prostu demonstruje wybrane beaty Emceemu i dopiero później wspólnie dochodzi do opracowanie konceptu płyty i złożenia wszystkiego w całość. Open Mike Eagle i Paul White wybrali zupełnie inną drogę tworząc „Hella Personal Film Festival”. Obaj twórcy postanowili rozszerzyć wybitne „Dark Comedy”, zawierające mnóstwo czarnego humoru, o kolejne historie. W taki oto sposób stworzono 45-minutowy storytelling, przenoszącym elementy stand-upu na płytę hip hopową. Pomimo tego iż album posiada komediowe momenty i wstawki, to dominuje tutaj pełen goryczy ton bijący w model funkcjonowania współczesnego świata. Począwszy od „Admitting the Endorphin Addiction”, przez „Leave People Alone”, aż skończywszy na „Drunk Dreaming” i „Reprieve”, Open Mike Eagle płynnie opowiada na „Hella Personal Film Festival” o wszelkich niuansach dnia codziennego. Wszystkiemu towarzyszy zgrabnie stworzone podkłady Paula White’a. O jego kunszcie najlepiej świadczy fakt, że w wybranych miejscach rozszerzył on utwory o tzw. żywe instrumenty, powodując dzięki temu jeszcze lepszy odbiór materiału. W końcu przy nagrywaniu osobistych produkcji, zgłębiających ludzkie dusze, autorzy powinni zawieszać sobie jak najwyżej poprzeczkę. Wyłącznie tak można osiągnąć wtedy najlepszy i najmocniejszy efekt, pozostający na dłużej w pamięci odbiorców.

Album trafił na Bandcampa, Spotify, Deezera i witryny pokrewne. „Hella Personal Film Festival” dostępne w sprzedaży za pośrednictwem serwisów sprzedających muzykę w wersji elektronicznej oraz sklepów posiadających w ofercie wydawnictwa fizyczne (płyty kompaktowe i winylowe). Materiał promują następujące single – „Admitting The Endorphin Addiction”, „Check To Check”i „I Went Outside Today”. Do pierwszego z tych nagrań nakręcono również videoclip. Open Mike Eagle i Paul White właściwie wzajemnie uzupełnili się na „HPFF”, tworząc pełnokrwistą alternatywną ścieżkę dźwiękową do nietypowego kina, któremu daleko do obecnie panujących standardów Hollywood.

Kup „Hella Personal Film Festival” LP na AsfaltShopie.

Tracklista

 1. Admitting the Endorphin Addiction
 2. I Went Outside Today feat. Aesop Rock
 3. Dang Is Invincible
 4. Check To Check
 5. The Curse of Hypervigilance (In Politics, Romance & Cohabitation)
 6. Insecurity
 7. Smiling (Quirky Race Doc)
 8. Leave People Alone
 9. A Short About A Guy That Dies Everynight
 10. Protectors of the Heat feat. Hemlock Ernst
 11. Insecurity Pt. II (The Moor The Merry Her)
 12. Dive Bar Support Group
 13. Drunk Dreaming
 14. Reprieve

Zapisz