Ostatnie nabytki plytowe #7Wśród stałych rubryk w serwisie znajdziemy dział dotyczący ostatnich nabytków płytowych. W każdej odsłonie tej serii prezentujemy łącznie 4 nowe wydawnictwa, które w ostatnim czasie powiększyły kolekcje redaktorów strony i/lub specjalnie zaproszonych gości. W piątym i szóstym wydaniu tego cyklu pojawiły się projekty Cannibal Ox, JR & PH7, Gene’a The Southern Childa & Parallel Thought, Niksa, The Brand New Heavies, Homeboya Sandmana, Laboratorium i Tomasza Dąbrowskiego. W kolejnej części wspólnie z Mastylem przedstawimy pokrótce nagrania Tajaiego („Power Movement”), PMD („Shadé Business”), Promoe („Prime Time”) oraz Damu The Fudgemunka („Supply For Demand”).

Tajai - Power MovementTajai„Power Movement” CD (Hiero Imperium/Clear Label Records, 2004)

Liczna rodzina Hieroglyphics dorobiła się naprawdę wielu wydawnictw. W czasie, gdy większość osób dyskutowało o solowych projektach Dela, Pep Love’a, Opio, A-Plusa czy Casuala, nieco w cieniu wychodziły kolejne płyty Tajaiego. Wydany w kwietniu 2004 roku album „Power Movement” stanowi dowód na to, iż przedstawiciel Hiero również potrafi nagrać wartościowy materiał. Za produkcję utworów na longplayu odpowiedzialni są głównie przyjaciele artysty (A-Plus, Casual, Skitzo, Domino, Kimani), chociaż znalazło się także miejsce dla Fakts One’a i Ampa Fiddlera. Natomiast od strony wokalnej oprócz jego dobrych znajomych pojawili się też Shake The Mayor i Goapele. Alternatywne brzmienie wydawnictwa docenili nie tylko sympatycy kalifornijskiego kolektywu, z którego wywodzi się Tajai Massey, ale nawet słuchacze innych gatunków muzycznych. „Raindance”, „Do Not Touch” czy „Let’s Live” należą do najlepszych momentów na tym więcej niż solidnym LP.

„Power Movement” można bez problemu znaleźć w niskiej cenie zarówno na płytach kompaktowych, jak i winylowych. Powinno to być dodatkową zachętą do nabycia tego albumu.

Tracklista

 1. Introducing… (prod. DJ EQ)
 2. Raindance (prod. Domino)
 3. Who Got It? (prod. Skitzo)
 4. Do Not Touch feat. Pep Love (prod. Domino)
 5. Scientific Method (prod. Pitchitters)
 6. Do It! (prod. Skitzo)
 7. The Dum Dum feat. Shake The Mayor (prod. A-Plus)
 8. Power Movement (prod. Skitzo)
 9. Quality, Equality (prod. Fakts One)
 10. Raunch, Rogue, Skank (prod. Kimani)
 11. Multiple Choice (prod. Amp Fiddler & Casual)
 12. Fashion Fetish feat. Casual & A Plus (prod. Casual)
 13. Let’s Live (prod. A-Plus)
 14. Dedication feat. Goapele (prod. Domino)

PMD - Shade BusinessPMD„Shadé Business” CD, deluxe reissue (Below System, 2013)

Wśród najznamienitszych duetów hip hopowych EPMD zajmuje zaszczytne miejsce. Burzliwa historia Ericka Sermona i Parrisha Smitha doprowadziła do kilku wzlotów i upadków grupy. W nieco innych kategoriach należy rozpatrywać solowe wydawnictwa obu artystów, z których więcej dobrego można powiedzieć o projektach pierwszego z nich. PMD nie przejawiał aż takiej aktywności, jak jego partner muzyczny, zaś wydawnictwa tego rapera i producenta w jednym są już nieco zapomniane. W tym roku nadarzyła się okazja do odświeżenia sobie debiutanckiej płyty wychowanka Long Island z 1994 roku, „Shadé Business”, za sprawą reedycji materiału wypuszczonej nakładem holenderskiego labelu Below System. Pierwotna wersja longplaya podzielona na dwie części – „Darkside” i „Zoneside” – doczekała się rozszerzenia w postaci „Bonusside”. W ten sposób tracklistę albumu powiększono o remiksy tytułowego nagrania, „I Saw It Cummin'”, „Swing Your Own Thing”, dokładając do tego bonusowy track „Many Often Wonder”. Tym samym warto przypomnieć sobie lub też poznać na nowo hardcore’owe wydawnictwo wyprodukowane przez PMD, Charlie’ego Marottę, DJ’a Scratcha, Marka 45 Kinga, Troo Kulę & Jessego Williamsa.

„Shadé Business” można nabyć za pośrednictwem sklepu Below System. Płyta CD została wydana wraz z bogatą książeczką z dodatkowymi informacjami o tym projekcie.

Tracklista

 1. Shadé Business (prod. PMD)
 2. In the Zone (prod. PMD)
 3. Steppin’ Thru Hardcore (prod. PMD)
 4. Respect Mine (prod. PMD)
 5. Here They Cum feat. Das EFX (prod. PMD)
 6. Back to the Rap (prod. PMD & Charlie Marotta)
 7. I’ll Wait feat. Zone 7 (prod. DJ Scratch)
 8. I Saw It Cummin’ (prod. PMD & DJ Scratch)
 9. Swing Your Own Thing (prod. PMD)
 10. Fake Homeyz feat. Top Quality & 3rd Eye (prod. PMD)
 11. Phuck it up Scratch (Interlude) (prod. PMD)
 12. Back up or Get Smacked Up (prod. PMD)
 13. Thought I Lost My Spot (prod. Mark The 45 King & PMD)
 14. No Shorts and No Sleep feat. Top Quality, 3rd Eye & Zone 7 (prod. Troo Kula & Jesse Williams)
 15. Shadé Business (Shade Business) (The Beatnuts Remix)
 16. I Saw It Cummin’ (Zone Mix) (prod. Solid Scheme)
 17. I Saw It Cummin’ (Back Alley Bozack Mix) (prod. Solid Scheme)
 18. I Saw It Cummin’ (Underground Funk Mix) (prod. Peter Lewis)
 19. Swing Your Own Thing (Izum Remix) (prod. PMD)
 20. Many Often Wonder (prod. PMD)

Promoe - Prime TimePromoe„Prime Time” b/w „Chosen Few” 12″ (Street Level Records, 2001)

Promoe to zdecydowanie jeden z tych europejskich Emcees, których wydawnictwa i poczynania staram się śledzić na bieżąco. Kontrowersyjny członek Looptroop Rockers na scenie działa już przeszło 20 lat, a po serii wspólnych i solowych EP-ek oraz albumów z Embee, Supreme i Cos M.I.C.-iem, w 2001 roku zdecydował się na wydanie swojego pierwszego longplaya, „Government Music”. Zacięcie i zdolność do dobitnego wyrażania swoich poglądów szybko ugruntowały pozycję rapera w podziemiu, sytuując go jako jedną z najważniejszych postaci na scenie Starego Kontynentu. Nie da się nie docenić roli singla „Prime Time”, do którego powstał niskobudżetowy, aczkolwiek bardzo dyskusyjny klip. Wyprodukowany przez Embee utwór stał się jednym ze swoistych manifestów, jakich w karierze Looptroop wiele, a charyzma i bezkompromisowość Promoe z pierwszych albumów zadziwia do dziś. Strona B należy zaś do „Chosen Few”, z gościnnym udziałem Supreme’a, nagrania pochodzącego z albumu DJ’a Sleepy’ego „Sleepy Sound System Vol. 1”.

Bardzo się cieszę, że właśnie tą 12-kę mogłem dołączyć do swojej skromnej kolekcji.

Tracklista

Strona A

A1 Prime Timer (Radio)
A2 Prime Time (Instrumental)

Strona B

B1 Chosen Few (Street)
B2 Chosen Few (Radio)
B3 Chosen Few (Instrumental)

Damu The Fudgemunk - Supply For DemandDamu The Fudgemunk„Supply For Demand” CD (Redefinition Records, 2010)

Jeden z filarów Redefinition Records, członek kolektywów Panacea i Y Society, Damu The Fudgemunk to prawdziwy artysta i producent (często łapiący do ręki także mikrofon), którego umiejętności oraz poczucie smaku bardzo sobie cenię. Jazz-hopowe sample i pełne głębi beaty to wyznaczniki cechujące każde z jego dokonań. Na „Supply For Demand” czekają na nas zarówno wersje instrumentalne, jak i te wykorzystujące wokal (jak singlowy „Don’t Do It” z Insightem, reprezentującym Y Society), remiksy i pojedyncze beaty.

LP zdecydowanie przypadło mi do gustu i liczę na to, że właśnie tego pokroju płytki zasilą szeregi mojej kolekcji.

Tracklista

 1. Supply For Demand / Guru Dedication
 2. DC Joint (Ward 4 Version)
 3. Wonka Beat 4
 4. Killin’ Time Rhyme
 5. Don’t Do It feat. Insight (Y Society)
 6. Wonka Beat 6
 7. Bright Side (OG Mix)
 8. Wonka Beat 5
 9. Bright Side (25th Bday Remix)
 10. DC Joint (Only Built For Washingtonians) (Instrumental)
 11. Killin’ Time Rhyme (Instrumental)
 12. Don’t Do It (Instrumental)
 13. Bright Side Remix (Jazzley Ou’Francis Instrumental)
 14. Supply For Demand (Instrumental)