Gangrene (Alchemist & Oh No) zagrają na Hip Hop Kemp 2012Pod koniec marca, a więc niemal równo miesiąc temu, informowałem o rozpoczęciu kampanii promocyjnej tegorocznej edycji festiwalu Hip Hop Kemp. Po nieco ponad czterech tygodniach od pierwszej wzmianki o sierpniowej imprezie, przyszła kolej na następną porcję wiadomości. Podobnie jak poprzednio, najważniejszą część artykułu zajmą informacje o następnych wykonawcach zaproszonych na HHK 2012.

Listę artystów na nadchodzącej odsłonie wydarzenia, otworzyli twórcy na litery „D” i „G”: przedstawiciele amerykańskiej sceny muzycznej Dilated Peoples, Dudley Perkins & Georgia Anne Muldrow i Dope D.O.D. z Holandii. Zaszczytne grono wykonawców zostało powiększone przez kolejnych mieszkańców Ameryki Północnej – Jean Grae, Gangrene (The Alchemist & Oh No), Macklemore & Ryan Lewis – oraz licznych licznych postaci ze Starego Kontynentu – Foreign Beggars (UK), Jay Diesiel & Tafrob (Czechy), Favorite (Niemcy), Gramo Rokaz (Słowacja), Maik Spirit & H16 (Słowacja) i Marsimito (Niemcy). Oprócz tego pojawił się polski akcent w postaci łódzkiego kolektywu Tabasko (Ostry, Kochan, Zorak, DJ Haem), którzy wystąpią w Hradec Kralove przy akompaniamencie muzyków z grupy Noise Trio Live Band.

Jeszcze kilka lat temu Jean Grae powszechnie uznawano za czołową postać nie tylko damskiej sceny hip hopowej lecz również amerykańskiego undergroundu. Sytuacja uległa znacznej zmianie, głównie przez to, że artystka permanentnie obija się i w dalszym ciągu nie uporała się z nagraniem długo oczekiwanego nowego albumu. W końcu czas szybko płynie i od wydania poprzedniego jej materiału minęły już 4 lata. Na początku b.r. ukazał się singiel zapowiadający płytę „Cake Or Death” zatytułowany „U & Me & Everyone We Know”, ale póki co nie została ustalona data premiery wydawnictwa.

Mieszkanka Nowego Jorku powinna brać przykład od duetu Gangrene, w jaki sposób należy zachować ciągłość na polu wydawniczym. The Alchemist & Oh No nie próżnują i już w tej chwili mają na swoim koncie dwa longplaye i trzy EP-ki. Pod koniec 2010 roku trafił do sprzedaży ich debiutancki album „Gutter Water”, poprzedzony „Sawblade EP”. W połowie ub.r. szalony zespół zjednoczył swoje siły z niemniej pokręconym Rociem Marciano, czego efektem było wydanie „Greneberg EP”. Natomiast w styczniu b.r. artyści zaprezentowali drugą pełną płytę, „Vodka & Ayahuasca”. Z kolei zaledwie tydzień temu na Record Store Day, przedstawiciele Decon Records wypuścili „The Odditorium EP”. Wydawnictwo muzyczne promuje teledysk nagrany do singla „Walk Hard”.

W porównaniu do ww. amerykańskich wykonawców, Macklemore & Ryan Lewis śmiało mogą konkurować pod względem popularności i jakości wydawanej muzyki. Ba, pod pewnymi względami biją na głowę swoich partnerów po fachu, gdyż wychodzą daleko poza sztywne hip hopowe ramy. Współpracujący ze sobą od 2009 roku artyści wydali przede wszystkim dwa niezwykle ciepło przyjęte materiały – „The Vs. EP” i „The Vs. Redux”. Przyniosło to im rzesze oddanych fanów, a marka wyrobiona przez duet rodem z Seattle, pozwoliła im na zdobycie rozgłosu na całym świecie.

Tylko do końca kwietnia 4-dniowy pakiet na 11. edycję festiwalu Hip Hop Kemp można nabyć w cenie 209 zł. Od wtorku należy liczyć się z podwyżką cen wejściówek na wydarzenie. Jednym słowem jest to ostatnia okazja do nabycia biletów w kwietniowym, a zarazem tańszym rzucie. Wejściówki dostępne są na stronie Urban City do poniedziałku (30 kwietnia).

Ze względu na modernizację oficjalnej polskiej strony HHK, wszelkie nowości dotyczące festiwalu znajdują się na fan page’u na Facebooku.