Your Old Droog - PacksJay-Z na płycie „In My Lifetime, Vol. 1” posiadał utwór „Where I’m From”. W tym nagraniu rapował: „I’m from where n*** pull your card, and argue all day about who’s the best MC’s, Biggie, Jay-Z, and Nas?”. Kiedyś takie rozmowy toczono na każdym kroku, a dumni nowojorczycy przekonywali wszystkich, że to właśnie z ich miasta pochodzą najlepsi raperzy (jeszcze wcześniej często porównywano Big Daddy Kane’a z Rakimem). Po 20 latach od wydania singla Hovy oblicze sceny hip hopowej z Wielkiego Jabłka uległo diametralnej zmianie. Od dawna nie brakuje głosów, że nowojorski rap już nigdy nie odzyska palmy pierwszeństwa, a tamtejsi Emcees będą w cieniu swoich kompanów po fachu z innych miast. Z drugiej strony, w niezależnym obiegu rapu nie brakuje wyrazistych postaci z NYC, od Roca Marciano i Ka, przez Homeboya Sandmana i Skyzoo, aż skończywszy na tegorocznym odkryciu, Marlonie Crafcie. Pomiędzy nimi znajduje się nie mniej utalentowany i charakterny Your Old Droog. W pierwszej połowie roku ukazała się nowa płyta rapera i producenta w jednym, „Packs”.

W ostatnim 5-leciu nie brakowało prawdziwych sensacji w branży hip hopowej. Wybierając najciekawsze i najbardziej wyraziste momenty z omawianego okresu cofniemy się do pierwszej połowy 2014 roku. Właśnie wtedy trafił do obiegu singiel „Nutty Bars”, który cała masa ludzi odebrało jako nowy utwór Nasa nagrany w starym stylu. Jednak jak się okazało, za tym trackiem stał zupełnie kto inny. Niepozorny i szerzej nieznany Your Old Droog szturmem zdobył lokalną nowojorską scenę, szybko przechodząc do ofensywy na skalę krajową i światową. Styl łudząco przypominający Nasira Jonesa z jego najlepszych lat stał się znakomitym punktem zaczepienia do podania przez mieszkańca Brooklynu własnej wizji współczesnego rapu, czerpiącej garściami ze starej szkoły storytellingu. Wydany ponad 3 lata temu debiutancki album „Your Old Droog”, przy którym kawał dobrej roboty wykonali El RTNC i DJ Skizz, rozszedł się jak ciepłe bułeczki pomiędzy fanami muzyki hip hopowej, ceniącym sobie umiejętności techniczne idące w parze z doszlifowaną warstwą liryczną nowojorczyka.

Po krótkim czasie stało się jasne, że Your Old Droog nie jest wyłącznie sezonowym objawieniem. W połowie 2015 roku ukazała się druga płyta YOD, „Kinison”. Wydawnictwo oparte w głównej mierze o sample wyniesione z progresywnego rocka potwierdziło ogromny potencjał tkwiący w raperze o ukraińskich korzeniach. W podobnym tonie należy mówić o krótkich materiałach „The Nicest EP” i „Looseys” (wypuszczone krótko przed premierą „Packs”). Co niemniej istotne, Your Old Droog szybko znalazł uznanie w oczach nie tylko mediów i odbiorców, ale także pozostałych twórców hip hopowych. Odzwierciedla to choćby obecność mieszkańca Brooklynu na płytach Gangrene, maticulousa, Statika Selektah, Apollo Browna, Timeless Truth, Masta Ace’a, Termanology’ego, Professora P & DJ’a Akillesa i innych artystów. Rosnące zainteresowanie jego poczynaniami widać było po pojawieniu się informacji o kolejnym albumie nowojorczyka. W wybranych kręgach „Packs” było jedną z najbardziej oczekiwanych płyt pierwszej połowy roku.

Your Old Droog wydaje PacksOd początku swojej działalności YOD nie ukrywał zamiłowania do tworzenia rapu daleko wychodzącego poza stereotypowe ramy. Wraz ze wsparciem wydawniczym ze strony Fat Beats Records Your Old Droog mógł w pełni skupić się na pracach studiu nagraniowym. Znalazło to potwierdzenie na tegorocznym materiale artysty. Promocję płyty rozpoczęto ubiegłą zimą. Już po pierwszym singlowym nagraniu, „G.K.A.C.”, można było spodziewać się bezkompromisowego i wyrazistego materiału. Niewielu współczesnych raperów sięga po niewygodną i niepopularną tematykę, potrafiąc przy tym wszystko celnie uargumentować. Trzeba pamiętać o tym, że „Packs” nie kończy się na anty-policyjnym manifeście. Your Old Droog pokazuje się na longplayu również z groteskowej i dowcipnej stronie („My Girl Is A Boy”, „You Can Do It (Give Up)”, „Grandma Hips”, „Bangladesh”), co można wyłącznie zapisać in plus po jego stronie. „Help” z udziałem Edana i Wikiego z Ratking powinno zostać wybrane nowym hymnem każdego pracownika fizycznego. Na płycie nie zabrakło odniesień do obecnego stanu rzeczy w środowisku hip hopowym („White Rappers (A Good Guest)”, „Rapman„). Wszystko to podano w formie opowieści, w czym YOD jest naprawdę dobry. Utwory przelatają skity komika Anthony’ego Jeselnika, dodatkowo ubarwiające „Packs”. Warto też zwrócić uwagę na stronę producencką longplaya. Przy połowie beatów maczał swoje palce Your Old Droog z silnym wsparciem El RTNC i Edana. Warstwę muzyczną uzupełniają podkłady The Alchemista, The Purista i 88-Keysa, które klimatem są zbliżone do pozostałych nagrań.

„Packs” udostępniono do odsłuchu na wszystkich dostępnych platformach streamingowych (Bandcamp, Spotify, Deezer i inne). Wydawnictwo do nabycia w formacie fizycznym (link poniżej) i elektronicznym. Projekt promuje 4 singlowe nagrania – „G.K.A.C.”, „You Can Do It! (Give Up)”, „Help” i „Bangladesh”. Do dwóch ostatnich utworów powstały pomysłowe teledyski (szczególnie do „Help”). Your Old Droog odpowiada za jedną z najważniejszych tegorocznych płyt, warta więcej niż paczka papierosów. Nowojorczyk udowodnił tym samym, że jego twórczość sięga znacznie dalej, niż tylko do porównań z Nasem. Jedna z płyt 2017 roku, o czym należy pamiętać.

Kup „Packs” na Asfaltshop.pl

Tracklista

 1. G.K.A.C. (prod. Edan & Nice Rec)
 2. Jeselnik Skit 1 feat. Anthony Jeselnik
 3. I Only (prod. The Purist)
 4. Bangladesh feat. Heems (prod. El RTNC & Your Old Droog)
 5. Grandma Hips feat. Danny Brown (prod. El RTNC & Your Old Droog)
 6. Jeselnik Skit 2 feat. Anthony Jeselnik
 7. Just An Interlude feat. Chris Crack (prod. El RTNC)
 8. White Rappers (A Good Guest) (prod. El RTNC & Your Old Droog)
 9. Help feat. Wiki & Edan (prod. Edan & Your Old Droog)
 10. Jeselnik Skit 3 feat. Anthony Jeselnik
 11. You Can Do It! (Give Up) (prod. Edan & Your Old Droog)
 12. Rapman (prod. 88-Keys)
 13. My Girl Is A Boy (prod. El RTNC & Your Old Droog)
 14. Winston Red (prod. The Alchemist)