People Under The Stairs - HighlighterW zdominowanej przez bogate efekty studyjne i nowoczesne brzmienia współczesnej muzyce, na wagę złota są ludzie tworzący płyty z old schoolowym pazurem. Od dobrych kilku lat liczy się głównie to, żeby utwory brzmiały jak najgłośniej, a poszczególne elementy składające się na całość pojedynczego tracku powinny zostać przygotowane niemal sterylnie. Coraz mniej miejsca poświęca się na nagrania opierające się na korzennych wytycznych. Zdarzają się artyści nawiązujący do dawnej ery hip hopu, jednak z roku na rok liczba takich postaci znacznie zmniejsza się. Całe szczęście, w dalszym ciągu doskonale sobie radzi jeden zespół, korzystający ze spuścizny pozostawionej przez pionierów kultury hip hopowej – People Under The Stairs. Pod koniec października ukazał się ósmy album autorstwa Double K i Thes One’a, „Highlighter”.

Kalifornijski duet można uznać definicję zespołu odpowiadającego za organiczny, korzenny i pełnowartościowy hip hop. W swoich nagraniach People Under The Stairs przekazują po trochu każdy element tej kultury, podkreślając istotę DJ’ów, przedstawiając życie bboyów od podszewki, oddając słuchaczom muzykę z duszą. Charakterystycznych punktów w działalności formacji znajdziemy znacznie więcej. Kolektyw odpowiada za perfekcyjny sampling połączony z wyszukiwaniem właściwych starych płyt (kolekcja płytowa PUTS liczy kilkadziesiąt tysięcy winyli), zajmowanie się wszystkim, co związane z grupą (od warstwy muzycznej i tekstowej, przez projekt okładek albumów i singli, po wydawanie materiałów), postawienie na całkowitą niezależność i wolność artystyczną. Począwszy od 1997 roku, Double K i Thes One sukcesywnie podążają wzdłuż obranego przez siebie szlaku, spotykając się z uznaniem w oczach tysięcy odbiorców, zamieszkujących najprzeróżniejsze miejsca na świecie. Po latach spędzonych na współpracy z kilkoma wytwórniami płytowymi (OM Records, Gold Dust Media, Tres Records i OM Hip Hop), rezydujący w Los Angeles artyści zdecydowali się na wydanie 8. longplaya nakładem utworzonej przez siebie firmy, Piecelock 70.

PUTS oficjalnie poinformowali o swoim kolejnym albumie 17 czerwca b.r. podczas trwania Governor’s Ball Music Festival w Nowym Jorku. Początkowo płyta zatytułowana „Highlighter” miała trafić do sprzedaży pod koniec września, następnie data premiery została przesunięta o kilka tygodni w czasie. People Under The Stairs napotkało na kilka nieprzewidzianych okoliczności, związanych przede wszystkim z brakiem odpowiedniego miksu utworów, co spowodowało odwleczenie wypuszczenia materiału. Ostatecznie płyta ukazała się w wersji fizycznej 25 października (wydanie winylowe trafi do obiegu wraz z 1 listopada). Double K i Thes One utrzymują, iż jest to najambitniejsza ich dotychczasowa produkcja. Podobnie jak w przypadku poprzednich wydawnictw płytowych, duet całkowicie odpowiada za warstwę muzyczną i tekstową znajdującą się na LP. „Highlighter” nie powinien w niczym zaskoczyć sympatyków twórczości Kalifornijczyków. Wypracowane przez nich brzmienie i specyficzny klimat unoszący się nad ich nagraniami w niezwykły sposób wprowadza odbiorców do świata kreowanego przez People Under The Stairs.

Wydanie „Highlighter” wiąże się niejako z powrotem grupy do początków swojej kariery muzycznej. Odpowiadając w 100% za wszystkie prace związane z przygotowaniem materiału na płytę, a następnie oddanie albumu do tłoczni, duet z LA dopiął swego i powrócił do czasów debiutanckiego wydawnictwa, „The Next Step” (wydanego nakładem PUTS Records). Double K i Thes One przygotowali także dwa nagrania video promujące płytę. Po „FUN DMC” i „Carried Away” zwolennicy grupy oczekują godnego następcy tych projektów. Pytanie tylko czy People Under The Stairs wreszcie odwiedzą Polskę przy okazji jednej z tras koncertowych promujących album?

Tracklista

 1. Selfish Destruction
 2. The Second Track
 3. Can’t Hold It Back
 4. Talkin’ Back To The Streets
 5. At The House
 6. Too Much Birthday
 7. We Got It
 8. The Time Bandit
 9. Foolish People
 10. Ascension To Nowhere
 11. Uprock Boogie
 12. Electric Tookie
 13. This Lifetime
 14. Cookie’s Theme
 15. Dewrit!
 16. Mean Spirited
 17. Sonic Elders
 18. WRLA
 19. Left Foot, Right Foot
 20. Ambien Hallway Music