Pierwszye przymiarki do Beat Battle VW połowie września opublikowałem na stronie artykuł dotyczący kompilacyjnego wydawnictwa „beatbattle.poznan”. Płyta wydana przez poznańską wytwórnię Proporcja należy do jednego z elementów kampanii promocyjnej nadchodzącej edycji Mistrzostw Polski Beatmakerów. Organizatorzy cyklicznego przedsięwzięcia poczynili już pierwsze przymiarki do Beat Battle V.

beatbattle.poznan kryje pod swoją nazwą serię wydarzeń mających na celu wyłonienie najlepszego producenta. W ramach imprez spod tego cyklu stają do rywalizacji różni beatmakerzy z Polski. Poznańskie eventy to także prawdziwe święto muzyki instrumentalnej, soulu, hip hopu, muzyki elektronicznej oraz, coraz częściej, nowoczesnych brzmień i wariacji muzycznych. Zespół osób działających przy organizacji Proporcja.com może pochwalić się organizacją już 4 edycji, w których uczestniczyło łącznie ponad 1 000 osób, a o miano najlepszego beatmakera walczyło blisko 300 kandydatów z całego kraju. Tegoroczna odsłona przedsięwzięcia odbędzie się 15 grudnia.

Podobnie jak w przypadku poprzednich edycji i tym razem turniej finałowy, poprzedzony internetowymi eliminacjami, odbywał się będzie w dwóch kategoriach, w których wystartuje łącznie 14 zawodników. Pierwsza z nich, czyli „Beat show”, zakłada walkę między producentami w systemie pucharowym. Z kolei druga z nich, „Live Act”, stanowi możliwość zaprezentowania muzyki tworzonej na żywo przy pomocy instrumentów i wszelkiej maści sprzętu muzycznego.

Do tej pory, o wynikach poznańskich Beat Battle decydowało jury złożone z trzech osób. W ciągu wszystkich edycji, na kanapie sędziowskiej zasiadali m.in. Kixnare, Webber czy Druh Sławek. W tym roku również nie zabraknie autorytetów jeżeli chodzi o produkcję beatów. Zanim jednak przyjdzie czas na ogłoszenie ich nazwisk, warto wspomnieć, że w tym roku liczba oceniających wzrośnie do pięciu osób. Oprócz artystów uznanych i doświadczonych na scenie ogólnopolskiej, o wyniku będą decydować również zaprawieni w boju producenci, mianowicie zwycięzcy poprzedniej edycji Mistrzostw Polski Beatmakerów – Nowok i Nativizm. Oprócz zwycięzców poprzedniej edycji eventu, w jury zasiądą również dobrze znani i szanowani producenci, mający na swoim koncie wiele projektów. Listę polskich sędziów zamykają Noon i Envee.

Sukcesy w potyczkach producenckich jak i DJ’skich (Nativizm) łączą z tworzeniem, promowaniem i graniem swojej muzyki na żywo. Nowok, wraz z innym uczestnikiem Beat Battle 4, Szattem, w ramach projektu Nocne Nagrania, zaprezentował album „Linia 00:14”, a także odpowiadał za produkcje EP-ki Tusz Na Rękach/Nocne Nagrania„Kurz ma słodki Smak”. Poza tym, obaj artyści wspólnie koncertują w rożnych częściach Polski grając swoje beaty na żywo.

Nativizm, choć nie ma na koncie żadnego oficjalnego wydawnictwa, również nie spoczywa na laurach. Od czasu zwycięstwa w 4. edycji Mistrzostw Polski Beatmakerów, zagrał sporą liczbę setów DJ’skich i live actów, głównie n terenie Wrocławia. Pojawił się również dwukrotnie w Poznaniu, m.in. w Nowej Gazowni, gdzie zaprezentował swoje umiejętności supportując występ Samiyama (Brainfeeder, Los Angeles). W tym momencie beatmakerem pracuje nad pierwszym długogrającym materiałem, którego premiera zbliża się wielkimi krokami.

Natomiast Noon bardzo dobrze poznał klimat poznańskiej rywalizacji beatmakerów. Już w zeszłym roku Mikołaj Bugajak miał przyjemność sędziować zawody Beat Battle. Podobnie jak ostatnio, tak i przy tej okazji będzie przewodniczącym jury. Wybory tej uznanej postaci w polskiej branży muzycznej nie budziły wielu wątpliwości, czego dowodem jest występ w finale dwóch najlepszych producentów tamtego wieczoru. Dzięki płytom nagranym z Grammatikiem, Pezetem, wydawnictwom solowym czy też działalności pod szyldem Audio-Games.pl i Nowe Nagrania, Noon stał się prawdziwym autorytetem w dziedzinie produkcji, z którego zdaniem na pewno liczyć się powinien każdy z potencjalnych uczestników poznańskiej imprezy.

Z kolei Envee, to także niezwykle uznany i doświadczony producent. Lista artystów, z którymi współpracował świadczy o nie lada wszechstronności kolejnego z członków tegorocznego jury. Natalia Przybysz, Tomasz Stańko, Andrzej Smolik i Fisz to jedynie mały ułamek procentu wszystkich dotychczasowych współpracowników artysty. Dowodem na to jak ważną postacią na naszym muzycznym podwórku jest Envee, może być jego udział w tegorocznej edycji Red Bull Music Academy Bass Camp w roli wykładowcy.

Bilety na V Mistrzostwa Polski Beatmakerów są dostępne w sklepie Proporcji od 30 września 2012 roku.

Wszystkie aktualności dotyczące beatbattle.poznan znajdują się na oficjalnej stronie projektu oraz na Facebooku.