Barrio - Play This Only At NightEuropejscy producenci stanowią znaczną siłę na międzynarodowej scenie muzycznej. Wraz z otwarciem się mediów i odbiorców na twórców pochodzących spoza Stanów Zjednoczonych oraz pozytywnym aspektom związanym ze zmianami w przemyśle fonograficznym, niejeden mieszkaniec Starego Kontynentu wybił się w szybkim tempie. Od kilku lat najaktywniejsi pozostają w tej gałęzi francuscy, brytyjscy i niemieccy beatmakerzy. Na łamach naszego serwisu wielokrotnie już komplementowałem tamtejszych wykonawców. Ostatnie tygodnie i miesiące ponownie przyniosły powody ku zadowoleniu, jeżeli chodzi o europejskich producentów. W trakcie trwającej wiosny wartościowe wydawnictwa opublikowało wielu wykonawców. W połowie maja do obiegu trafił „Play This Only At Night” autorstwa Barrio będący koronnym dowodem na potwierdzenie powyższych słów.

Francuska scena producencka sukcesywnie rozwija się. Coraz więcej tamtejszych twórców decyduje się na pokazanie szerszemu gronu odbiorców swoich nagrań, a co najważniejsze, wielu beatmakerów trzyma równy i wysoki poziom. Wzorem innych krajów część artystów znad Sekwany i Loary ściśle jest związana z konkretnymi labelami, jak choćby właśnie Barrio. Wykonawca blisko współpracuje z Plexus Records Labelem, wytwórnią płytową i sklepem płytowym w jednym. W zeszłym roku firma z siedzibą w Poitiers wypuściła dobrze przyjęty album „Kapla” autorstwa kwartetu producentów – Meyso, Oteesta, Maodei oraz Mr Hone’a. Po tym materiale przyszłą kolej na debiutanckiego wydawnictwo bohatera niniejszego artykułu. „Play This Only At Night” stanowi urozmaicone i przyciągające uwagę wprowadzenie Barrio na międzynarodową scenę producencką.

Barrio wydaje Play This Only At NightPierwsze zapowiedzi płyty pojawiły się ponad kwartał temu. Plexus Records Label postanowił nie ujawniać zbyt wielu informacji odnośnie samego producenta, skupiając się po prostu na jak najwydajniejszym ukazaniu jego twórczości. Enigmatyczna powłoka pasuje do nagrań Barrio, co szybko zostało odnotowane przez odbiorców. Stało się tak nawet pomimo znikomej wcześniejszej aktywności francuskiego producenta. Przedstawiciel PRL do tej pory udzielił się tylko na płycie Quiet Dawna, „The First Day” (więcej o albumie w tym tygodniu na łamach naszego serwisu), zaś na jego koncie na Soundcloudzie również nie znajdziemy pokaźnej liczby utworów. Jednak szybko okazało się, że mamy do czynienia z rasowym artystą, dobrze znającym się na tworzeniu muzyki opierającej się na sporej dozie eksperymentów. Wszyscy zapoznający się z zawartością „Play This Only At Night” wkraczają pomiędzy świat łączący dokonania artystów z lat 90.tych i początku tego millennium, a nowatorską sferę muzyczną. Barrio chętnie korzysta z alternatywnych rozwiązań, mieszając instrumentalny hip hop z brzmieniami abstrakcyjnymi, które pod koniec albumu są określane mianem nielogicznych. Wydawałoby się, że to chaotyczny zlepek niepoukładanych rozwiązań i pomysłów na poszczególne utwory. Jednak w przypadku Francuza wszystko splata się w przyjemną i nader apetyczną strawę. Przy powstaniu materiału brali udział Sadique „NV” Dabale, DistantStarr, PL oraz Maodea. Warto podkreślić znaczenie użytych cutów na tej płycie, dzięki czemu wydźwięk poszczególnych ścieżek jest pełniejszy. Ano i płyta w zupełności nadaje się do słuchania nie tylko nocną porą.

Wydawnictwo znajdziecie na Bandcampie. Również za pośrednictwem tego serwisu można nabyć „Play This Only At Night” w wersji elektronicznej i fizycznej (płyty winylowe nadal są dostępne w sprzedaży, limitowaną edycję kaset już wyprzedano). Projekt promują dwa singlowe nagrania – „No Chaser (Time Lapse)” i „Revolution”. Oprócz tego udostępniono gościnny mix Barrio dla Unikradioshow (Campus FM Toulouse) – „An invitation to Play This Only At Night” – wprowadzający odbiorców do świata tego producenta. Plexus Records Label i francuski producent dołożyli wszelkich starań do jak najlepszego wydania albumu. Szkoda tylko, że póki co niewiele mówi się o tym materiale na łamach mediów, chociaż niczym on nie ustępuje innym instrumentalnym produkcjom pochodzącym z ostatnich miesięcy.

Tracklista

 1. Adding Soda feat. Maodea
 2. Beer Needy
 3. Revolution feat. Sadique „NV” Dabale
 4. Solid Jamrock
 5. Skit – Planned Attack
 6. Cold Fantasy (Thrills)
 7. No Chaser (Time Lapse) feat. DistantStarr
 8. New Dimensions
 9. Skit – Gaddamm
 10. Trees Up! feat. PL
 11. Resolute. Aye!