Statik Selektah - Population ControlOstatni tydzień października, podobnie jak to miało miejsce miesiąc temu, aż roi się od szumnie zapowiadanych nowości płytowych. W końcu jesień w pełni, co dopinguje artystów i włodarzy wytwórni płytowych do sprężenia się i wydania świeżych materiałów. 25 października ukaże się wiele różnorodnych projektów muzycznych, znacznie odmiennych od siebie pod względem koncepcji i zawartości. Jutro na rynek płytowy trafią – „Highlighter” People Under The Stairs, „Violence Begets Violence” Jedi Mind Tricks, „Rhythm For Days” Proh Mica, „Your Favorite MC” Reefa The Lost Cauze’a & Snowgoons czy reedycja „Operation Doomday” MF Dooma. Oprócz powyższych longplayów, we wtorek ukaże się zapowiadany od sierpnia producencki album Statika Selektah„Population Control”. Zapracowany członek ShowOff Records zebrał na nadchodzącym wydawnictwie plejadę raperów i DJ’ów.

Bez Patricka Barila trudno sobie wyobrazić współczesną scenę hip hopową. Uznany DJ/producent wsławił się kooperacjami z kilkoma tuzinami raperów, pomagając przy tym w rozwoju kariery muzycznej niejednej osoby. Pomijając wszystkie mixtape’y i nieoficjalne wydawnictwa, Statik Selektah ma na swoim koncie trzy solowe płyty – „Stick 2 the Script” (2008), „Spell My Name Right” (2009) i „100 Proof: The Hangover” (2010). Pod koniec zeszłego roku trafił do obiegu także wspólny materiał wziętego beatmakera i Termanology’ego„1982” oraz tegoroczne „Lyrical Workout” nagrane wespół z Bumpy Knucklesem. Dorobek muzyczny rezydującego obecnie na Brooklynie artysty to również kilka EP-ek, na czele z trzema projektami nagranymi w przeciągu 24 godzin („All In A Day’s Work” z Saigonem, „The Evening News EP” z Termem, „Statik-Free EP” z Freewayem). Dyskografię producenta uzupełnią liczne gościnne występy na projektów całej rzeszy Emcees. W branży hip hopowej docenia się charakterystyczny styl Statika Selektah, rozpoznawalny już po kilku sekundach poszczególnego utworu jego autorstwa. Nie można zapominać też o tym, że wywodzący się z Lawrence w stanie Massachusetts beatmaker jest człowiekiem radia pełną gębą. Prowadząc od 15 lat audycje hip hopowe dorobił się opinii jednego ze speców w tej dziedzinie. Wszystko to składa się na to, że każda kolejna jego płyta wzbudza poruszenie na scenie muzycznej. Nie inaczej sprawa się ma z „Population Control”.

Statik Selektah przedstawia "Population Control"Przyglądając się trackliście najnowszego materiału Statika Selektah, zaznajomieni z jego twórczością odbiorcy nie powinni być niczym zdziwieni. Ponownie utalentowany producent zaprosił do nagrania poszczególnych utworów śmietankę współczesnego hip hopu, przemieszaną z nowymi twarzami w branży. Sean Price & Termanology występują wspólnie w tytułowym tracku, Styles P, Saigon oraz Jared Evan w hymnie poświęconym Nowemu Jorkowi, Talib Kweli, Colin Munroe & Lil’ Fame przygotowali zwrotki na „You’re Gone”, Joell Ortiz pojawił się u boku Brothera Ali w „Damn Right”. Na uwagę zasługuję ostania kompozycja na „Population Control”, „A DJ Saved My Life”, powstała przy wsparciu DJ’a Premiera, DJ’a Babu, Scrama Jonesa & DJ’a Craze’a. W porównaniu do poprzednich solowych płyt, Statik Selektah postanowił podjąć współpracę z Duck Down Music. W ten sposób LP trafi na półki sklepowe obarczone logotypem nowojorskiej oficyny wydawniczej, a Buckshot oraz Dru Ha zostali producentami wykonawczymi albumu.

W oczekiwaniu na „Population Control”, Duck Down Music wypuściło kilka singli promujących płytę. „Play the Game”, „Never a Dull Moment”, „Sam Jack”, „New York, New York” zostało udostępnione za pośrednictwem Soundcloudu. Ponadto, ukazał się teledysk nagrany do tytułowego nagrania, otwierającego 4. producencki longplay Statika Selektah. To koniec tegorocznych projektów muzycznych beatmakera, gdyż w listopadzie zostanie wydany jego wspólny album z Actionem Bronsonem, „Well Done”. Jak widać, amerykański producent skutecznie nie daje zapomnieć o swojej osobie.

Tracklista

 1. Population Control feat. Sean Price & Termanology
 2. Play the Game feat. Big K.R.I.T. & Freddie Gibbs (Preview)
 3. Groupie Love feat. Mac Miller & Josh Xantus
 4. New York, New York feat. Styles P, Saigon & Jared Evan
 5. Sam Jack feat. XV, Jon Connor & The Kid Daytona
 6. Never a Dull Moment feat. Action Bronson, Termanology & Bun B
 7. You’re Gone feat. Talib Kweli, Colin Munroe & Lil’ Fame
 8. They Don’t Know feat. Pill & Reks
 9. Down feat. Push! Montana & LEP Bogus Boys
 10. Let’s Build feat. Chace Infinite, JFK, Mitchy Slick & Wais P
 11. Smoke On feat. Dom Kennedy & Strong Arm Steady
 12. The High Life feat. Kali, GameBoi & Chris Webby
 13. Half Moon Part feat. Skyzoo, Chuuwee & Tayyib Ali
 14. Black Swan feat. Nitty Scott MC & Rapsody
 15. Harlem Blues feat. Smoke DZA
 16. Gold In 3D feat. STS & Dosage
 17. Damn Right feat. Joell Ortiz & Brother Ali
 18. Live & Let Live feat. Lecrae
 19. A DJ Saved My Life feat. DJ Premier, DJ Babu, Scram Jones & DJ Craze