Premiery płytowe - 14 sierpnia 2012Przeglądając nowości wydawnicze z poszczególnych tygodni, trudno nie odnieść wrażenia, iż konkurencyjne wytwórnie płytowe starają się wypuszczać nowe albumy w różnych terminach. Z drugiej strony nic w tym dziwnego, gdyż tak funkcjonuje każda branża na świecie. Jednak momentami doprowadza to do tego, że po okresie wysypu wartościowych wydawnictw płytowych, przychodzi kilkutygodniowa posucha. Co ciekawe, te zjawisko nie występuje tylko w okresie wakacyjnym, gdyż już wcześniej w tym roku (przełom maja i czerwca) mieliśmy z tym do czynienia. W sierpniu scenę około hip hopową dopadł prawdziwy nieurodzaj i płyt godnych polecenia było jak na lekarstwo. W połowie drugiego wakacyjnego miesiąca ukazało się naprawdę niewiele wartych odnotowania longplayów autorstwa m.in. Strong Arm Steady & Statika Selektah, Ron Artiste (Roc C & Chali 2na) oraz Necro. Więcej o tych projektach w kolejnej odsłonie premier płytowych.

Strong Arm Steady & Statik Selektah„Stereotype” (Stones Throw Records)

W połowie sierpnia ukazało się kolejne wydawnictwo płytowe z udziałem wszędobylskiego Statika Selektah. Po ubiegłorocznym projekcie z Actionem Bronsonem, „Well Done”, wspólnych materiałów z Termanologym jako 1982 („Population Control”, „2012”) beatmaker wziął się za współpracę ze Strong Arm Steady. Kolektyw pochodzący z Zachodniego Wybrzeża USA zebrał pochlebne recenzje za swoje ostatnie projekty („In Search Of Stoney Jackson”, „Arms & Hammers”), dzięki czemu jeszcze bardziej wzrosły apetyty odbiorców na ich następny longplay. Zestawienie Mitchy’ego Slicka, Phila Da Agony’ego oraz ulubieńca milusińskich, Krondona, wraz z beatami dostarczonymi przez przedstawiciela ShowOff Records wielu fanów rapu odebrało jako strzał w dziesiątkę. Styl producencki wychowanka Lawrence w Massachusetts jest rozpoznawalny w promieniu kilku kilometrów, podobnie zresztą jak warsztat członków SAS (z położonym akcentem na Phila Da Agony’ego & Krondona). Już pierwsze single zwiastujące album – „Premium”, „Classic” oraz „Forever” – odsłoniły spory potencjał tkwiący w tej produkcji. Jak wypadała całość LP? O tym niebawem na stronie.

Produkcja: Statik Selektah
Gościnnie: Baby D, Bad Lucc, Black Hippy (Kendrick Lamar + Jay Rock + Ab-Soul + Schoolboy Q), Casey Veggies, Chace Infinite (Self Scientific), David Banner, Dom Kennedy, Double R, Fiend, Picaso, Planet Asia, Reks, Skeme & Tristate

Ron Artiste„R.I.D.S (Riot In Da Stands)” (KashRoc Entertainment)

Obok Strong Arm Steady 14 sierpnia zadebiutował na rynku płytowym materiał innych przedstawicieli Kalifornii – Roc C & Chali 2ny. Doświadczeni artyści nawiązali bliższą współpracę powołując do życia projekt Ron Artiste. Nazwa nowo powstałej grupy ściśle wiąże się z postacią największego enfant terrible współczesnej ligi NBA, Rona Artesta (aka Metta World Peace). „R.I.D.S (Riot In Da Stands)” powstało z inicjatywy pierwszego z ww. raperów, który namówił przedstawiciela Jurassic 5 do zrealizowania albumu. Tak pokrótce zapoczątkowano prace nad wydawnictwem wypuszczonym następnie nakładem KashRoc Entertainment. Sympatycy twórczości obu Emcees doskonale wiedzą, czego można się po nich spodziewać, więc ostateczny kształt LP nie powinien dziwić. Materiał bez specjalnych fajerwerków, nie stanowiący kamienia milowego w karierze muzycznej obu wykonawców. Warstwa muzyczna opiera się o instrumentale sprawdzonych beatmakerów – IMAKEMADBEATS, Oh No, Soul Professa & Twiz The Beat Pro i innych – gościnnie zaś pojawiają się m.in. The Alchemist, Casual, EDO.G, Krondon, LMNO, Medaphoar & Rapper Big Big Pooh. Przedsmak całości LP znajduje się na Soundcloudzie w postaci singla „You Try”.

Produkcja: DJ Dez Andres, IMAKEMADBEATS, Jansport J, Oh No, Soul Professa & Twiz The Beat Pro
Gościnnie: The Alchemist, Ang 13, Ariano, Casual, EDO.G, King T, Krondon, LMNO, Laid Law, Medaphoar (aka MED), Oh No, Rapper Big Big Pooh & Tristate

Necro„The Murder Murder Kill Kill Double EP” (Psycho+Logical-Records)

Ratuj się kto może! Znienawidzony przez tysiące ludzi, a zarazem uwielbiany przez drugie tyle Necro, wydał nowy materiał. „The Murder Murder Kill Kill Double EP” to kolejna płyta dedykowana zagorzałym sympatykom jednego z największych szaleńców związanych z rapem. Właściciel Psycho+Logical-Records wydał podwójne EP będące naturalną kontynuacją ostatniego albumu artysty, „Die!”. Mieszkaniec Brooklynu samodzielnie zadbał o wszystkie składowe wydawnictwa osobiście zajmując się przygotowaniem tekstów oraz doborem beatów. Jak zwykle w przypadku jego produkcji dostaje się niemal każdemu, nawet osobom biorącym udział w okupacji Wall Street w NYC („No Concern”). Gościnne udziały na tym projekcie zostały ograniczone do minimum – pojawiają się jedynie Kool G Rap & Mr. Hyde. Wraz z tym pierwszym legendarnym raperem Necro pracuje nad wspólnym albumem w ramach duetu The Godfathers. Zbyt długie obcowanie z muzyką starszego brata ILL Billa może prowadzić do skutków ubocznych, więc uważajcie na siebie.

Produkcja: Necro
Gościnnie: Kool G Rap & Mr. Hyde

21 sierpnia trafiło do obiegu bardzo niewiele nowych projektów muzycznych. Wśród nich warto jedynie wyróżnić wyczekiwany w pewnych kręgach wspólny album Jneiro Jarrela & MF DOOM-a, „Key to the Kuffs”. O produkcji JJ Doom więcej w przyszłym wydaniu tego cyklu.