Premiery płytowe - 2 października 2012Pomimo tego iż nastał nowy rok kalendarzowy, to następne tygodnie upłyną na stronie pod znakiem artykułów dotyczących minionych dwunastu miesięcy. Oprócz tematów związanych z wydawnictwami muzycznymi pochodzącymi z 2012 roku, pozostały do krótszego omówienia premiery płytowe wydane w ostatnich miesiącach ub.r. Jak już informowałem przy okazji wcześniejszych odsłon cyklu o nowościach na rynku fonograficznym, wrzesień upłynął pod znakiem wysypu świeżych albumów, będąc jednocześnie najgorętszym okresem w minionym roku. W październiku nieznacznie zwolniła tempo, choć i tak zaroiło się wtedy od wartościowych płyt. W pierwszym tygodniu tamtego miesiąca trafiły do sprzedaży nowe projekty m.in. Flying Lotusa, Skyzoo, Bambu, Gavlyn.

Flying Lotus„Until The Quiet Comes” (Warp Records)

Kolejne wydanie cyklu o premierach płytowych rozpoczynamy od jednego z albumów 2012 roku bez podziału na jakiekolwiek gatunki muzyczne. Długo oczekiwany materiał Flying Lotusa, „Until The Quiet Comes”, wywołał ogromne poruszenie w branży muzycznej. O nowej płycie producenta mówiło się już kilka miesięcy po wydaniu przez niego w maju 2010 roku „Cosmogramma” LP. Przygotowując utwory na longplay, artysta korzystał z wielu nagrań osadzonych w psychodelicznej stylistyce oraz sięgał po brzmienia pochodzące z Czarnego Lądu (szczególnie z terenów sub-saharyjskich). W ten sposób zrodziło się wydawnictwo głęboko wnikające w podświadomość człowieka, zabierającego jego w wędrówkę do świata iluzji i fantazji. Opowieści szkicowane przez FlyLo poruszają i wydają się być przeniesieniem wyimaginowanych do świata materialnego. Warp Records stanęło na wysokości zadania świetnie planując i prowadząc promocję albumu. Film krótkometrażowy utworzony do tracków z całej płyty, czy fenomenalny obraz do „Tiny Tortures” na długo zostają w pamięci. Oczywiście, znajdą się sceptycy stawiający wyżej poprzednika „Until The Quiet Comes”, ale nie sposób odmówić tej produkcji silnego oddziaływania na słuchacza. Maestria i kunszt producencki Flying Lotusa stawia jego w wąskim gronie najwybitniejszych dzisiejszych beatmakerów egzystujących w świecie elektronicznym.

Produkcja: Flying Lotus
Gościnnie: Erykah Badu, Laura Darling (The Long Lost), Niki Randa (Blank Blue), Thom Yorke (Radiohead) & Thundercat

Skyzoo„A Dream Deferred” (The Faculty Inc/Duck Down Music)

Na scenie hip hopowej z łatwością trafimy na dobrze zapowiadających się raperów, posiadających wsparcie u słuchaczy i zdobywających uznanie w oczach swoich partnerów muzycznych. Jednak wielu z nich nie potrafi wskoczyć na wyższy poziom i notorycznie czegoś im brakuje przy nowych wydawnictwach. W tej kategorii umieścimy ostatni album Skyzoo, „A Dream Deferred”. Projekt trafił na półki sklepowe i na serwery poprzez sublabel Duck Down Music, The Faculty Inc. Emcee posiada już wyrobioną pozycję w branży, więc lista producentów oraz wokalistów i raperów goszczących na longplayu nie powinna nikogo zdziwić. Od tej pierwszej strony znaleźli się m.in. 9th Wonder, Black Milk, DJ Khalil, Illmind & Tall Black Guy. Wśród osób wspomagających gospodarza LP za mikrofonem pojawili się m.in. Freeway, Jill Scott, Raheem Devaughn & Talib Kweli. Pomimo tak znamienitych gości, wielu pochlebnych recenzji i odpowiedniej polityki promocyjnej materiału, to ewidentnie nie wszystko poszło po myśli Skyzoo. Wygląda na to, iż wydawnictwo zwyczajnie zostało pokonane przez licznych konkurentów na polu marketingowym, a szkoda, ponieważ właśnie dzięki „A Dream Deferred” raper z Brooklynu mógł wkroczyć do nowego etapu swojej kariery.

Produkcja: 9th Wonder, Black Milk, Craig B., DJ Khalil, Eric G., Focus, Godfather, Illmind, Jahlil Beats & Tall Black Guy
Gościnnie: DJ Prince, Freeway, Jared Evan, Jessy Wilson, Jill Scott, Raheem Devaughn, Talib Kweli

Bambu„…One Rifle Per Family” (Beatrock Music)

Rzecz o zaangażowanym rapie. Współczesne grono artystów zajmujących się tematyką społeczno-polityczną jest nieporównywalnie mniejsze niż jeszcze 5-10 lat temu. Wiele postaci z Ameryki Północnej zajmujących się tym nurtem hip hopowym wywodzi się ze środowisk imigranckich, najczęściej azjatyckich i latynoskich. Rezydujący w Los Angeles Bambu zaliczający się do tej pierwszej grupy etnicznej, wypuścił w październiku nowy longplay. Wydany przez Beatrock Music album „…One Rifle Per Family” (wymowna okładka) należy do jednych z najważniejszych ubiegłorocznych produkcji spod znaku concsious hip hopu. Pozycja rapera w undergroundzie jest na tyle silna, że mógł on pokusić się o zebranie na LP uznanych twórców. Za warstwę muzyczną na tym materiale odpowiadają Jake One, Chops (Mountain Brothers), 6Fingers oraz szerzej nieznani producenci MTK, Esta, Justo (The Physics), OJ & B-Roc. Z kolei od strony wokalnej udzielili się Prometheus Brown aka Geologic (Blue Scholars), Sick Jacken (Psycho Realm), Dumbfoundead, Killer Mike, a także Emcees z innych stron świata Drunken Tiger JK (Korea Południowa), Omar Offendum (Boston/Syria) i Gloc9 (Filipiny). „…One Rifle Per Family” pokazuje, iż w rapie nadal pozostaje miejsce na konceptualne albumy zajmujące się polityką i sprawami społecznymi.

Produkcja: 6Fingers, Ajani, B-Roc, Chops, Colby Evans, Dirty Diggs, Esta, Fatgums, Jake One, Justo (The Physics), Karman, Lefty, MTK & OJ
Gościnnie: Drunken Tiger JK, Dumbfoundead (Thirsty Fish), Gloc9, Killer Mike, Omar Offendum, Prometheus Brown (aka Geologic z Blue Scholars), Rocky Rivera, Ruby Ibarra & Sick Jacken (Psycho Realm)

Czytaj więcej…