Premiery plytowe - 6 listopada 2012Listopad zazwyczaj sprowadza się do gorączkowych ostatnich prac nad wydaniem nowych płyt w danym roku kalendarzowym lub spokojnej obserwacji rynku muzycznego przez artystów, którzy już wcześniej wypuścili swoje projekty. W przedostatnim miesiącu roku zawsze ukazuje się kilka szalenie interesujących wydawnictw, co należy właściwie do standardów na scenie muzycznej. Podobnie było pod koniec ub.r., kiedy to już pierwszy listopadowy tydzień przyniósł cztery wartościowe premiery. Wtedy to otrzymaliśmy świeże produkcje od Lil’ Fame’a & Termanology’ego, MHz Legacy, Saigona i Robusta. Jak widać, spore zróżnicowanie stylistyczne pomiędzy tymi albumami tych twórców, co złożyło się na ciekawy pierwszy wtorek 6 listopada 2012 roku.

Lil’ Fame & Termanology„Fizzyology” (Brick Records/ST Records)

Oblicze hardcore’owego nurtu rapowego zmieniło się na przestrzeni lat. Wśród weteranów hip hopowych kojarzonych z tą odmianą muzyki hip hopowej mocno trzymają się członkowie M.O.P., a szczególnie Lil’ Fame. Pod koniec ub.r. doświadczony artysta wydał wspólną płytę wraz z dobrze rozpoznawalnym w środowisku Termanologym. „Fizzyology” stanowi kolejny przystanek w karierach muzycznych tych wykonawców, ale nie należało wcale oczekiwać po nich powiewu świeżości na listopadowym longplayu. Projekt, który trafił do sprzedaży nakładem Brick Records/ST Records, nie stanowi żadnego zaskoczenia dla sympatyków twórczości tych wykonawców. Warstwa muzyczna została zdominowana przez bangery i mocną perkusję. Za większość beatów odpowiada Lil’ Fame jako Fizzy Womack, wyręczany w niektórych miejscach przez DJ’a Premiera, The Alchemista, Statika Selektah i J-Waxxa Garfielda. Teksty poszczególnych utworów również nie wnoszą niczego odkrywczego i już po kilku trackach można odnieść wrażenie, iż to wszystko słyszeliśmy na poprzednich materiałach autorów „Fizzyology”. Nie można jednak im odmówić dużej klasy w tym, co robią, dzięki czemu fani mocniejszych brzmień hip hopowych powinni być usatysfakcjonowani.

Produkcja: The Alchemist, DJ Premier, Fizzy Womack, J Waxx Garfield & Statik Selektah
Gościnnie: Bun B, Busta Rhymes, Freeway, Kira, Lee Wilson, Billy Danze & Styles P

Robust„Fillin In The Potholes” (Galapagos4)

Galapagos4 nigdy nie zawodzi pod względem jakości swoich wydawnictw. Artyści wydający w tym labelu za każdym razem nie spuszczają z tonu, dostarczając wartościowe pokłady muzyki. 6 listopada 2012 roku odbyła się premiera kolejnego udanego projektu sygnowanego logiem G4„Fillin In The Potholes” Robusta. Chicagowski wykonawca może pochwalić się zacną dyskografią, będąc uważanym za jednego z najważniejszych członków oficyny wydawniczej kierowanej przez Jeffa Kuglicha. W ten sposób mówiono o nim po wypuszczeniu przez niego abstrakcyjnego i nieco pesymistycznego materiału „Potholes in Our Molecules” w 2004 roku. Follow-up do tej produkcji pojawił się po 8 latach, w czasie których twórca nabrał doświadczenia na scenie muzycznej i wydał 7 różnych płyt. Pomiędzy premierami tych longplayów upłynęła niemal dekada, to u Robusta nadal czuć pasję i świeżość w tym, co robi. Wykonawca przy wydatnym wsparciu beatmakerów (Max, Meaty Ogre, Pore, PNS, Maker, DJ Alo – także autor cutów na LP), przygotował kompletną produkcję nawiązującą do starych-dobrych czasów undergroundu. Teksty utworów są naszpikowane sarkazmem, krytycznymi uwagami i celnymi spostrzeżeniami społecznymi, dzięki czemu widać niezwykłą dbałość artysty o korzenny charakter swoich nagrań.

Produkcja: DJ Alo, Jackson Jones, Maker, Max, Meaty Ogre, PNS (Molemen), Pore, Robust & Void Pedal

MHz„MHz Legacy” (Man Bites Dog Records)

Historie kolektywów zrzeszających osoby z danego miasta lub okręgu, układają się różnie niczym kariery sportowców. Przedstawiciele niektórych formacji potrafią zebrać się i nagrywać wspólne utwory pod szyldem danego projektu, ale nawet to nie zawsze prowadzi do powstawania większych materiałów. Powyższy opis pasuje jak ulał do crew z Columbus w amerykańskim stanie Ohio – MHz (Copywrite 78, Camu Tao, RJD2, Tage Proto & Jakki Da Motamouth). Grupa legitymująca się legendarnym statusem na tamtejszej scenie hip hopowej nigdy nie wydała longplaya, a śmierć w maju 2008 roku Camu Tao wydawało się, że położyła kres oczekiwaniu słuchaczy na album tego zespołu. Jednak okazało się zupełnie co innego, ponieważ Copywrite postanowił złożyć swoisty hołd osobom odpowiedzialnym za istnienie tego przedsięwzięcia, wypuszczając 6 listopada 2012 roku płytę „MHz Legacy”. Wydawnictwo ukazało się na rynku płytowym dzięki nakładowi Man Bites Dog Records i stanowi kontynuację ubiegłorocznej kompilacji „Legend Of The Early Lost Demos & Rare Freestyles Vol. 1”. Główny architekt tego projektu dobrał sobie pokaźne grono beatmakerów i raperów, dzięki którym uhonorował wszystkich członków MHz. Płyta miałaby nieco inny wydźwięk, gdyby większą rolę odegrałby RJD2, a tak otrzymaliśmy od niego 6 z 17 podkładów znajdujących się na tym LP. Pomimo tego płyty słucha się z przyjemnością i można przy niej spędzić wiele chwil.

Produkcja: D1, Harry Fraud, Illmind, J Rawls, Jason Rose, Marco Polo, RJD2, Rob Stern, Stu Bangas & Surock
Gościnnie: Aaron Livingston (Icebird), Blu, Danny Brown, Dom, ILL Bill, Jason Rose, Oh No, Playdough, Slaine, Slug & Steve (Middle Distance Runner)

Saigon„The Greatest Story Never Told, Chapter 2: Bread And Circuses” (Suburban Noize Records)

Przez ładnych kilka lat trwała saga dotycząca wydania przez Saigona pełnoprawnego debiutanckiego albumu. Po niezliczonej masie opóźnień i wszelkich perypetii związanych z wypuszczeniem longplaya, w lutym 2011 roku „The Greatest Story Never Told” ujrzało światło dzienne. Po blisko dwóch latach od daty ukazania się tego albumu, wychowanej nowojorskiego Brooklynu przedstawił follow-up do tej produkcji, „The Greatest Story Never Told, Chapter 2: Bread And Circuses”. Jednak i tym razem nie obyło się bez przesunięcia terminu opublikowania LP, które początkowo miało trafić do sprzedaży 11 września. Jakie zmiany zaszły w porównaniu do wcześniejszego wydawnictwa? Pod względem lirycznym niewiele zmieniło się, gdyż Saigon nadal pozostaje w co najmniej dobrej formie i udowadnia, iż ma wiele do powiedzenia w różnych tematach. Do jego flow i tekstów nie można mieć większych zastrzeżeń. Co innego w przypadku gości oraz obsady beatmakerów płyty wydanej nakładem Suburban Noize Records. Wydaje się, że poziom prezentowany przez całą plejadę twórców obecnych na „The Greatest Story Never Told, Chapter 2: Bread And Circuses” jest po prostu niższy w porównaniu do pierwszej części „TGSNT”. Szkoda, ponieważ przez to ogólne oceny za ten album są umiarkowane, chociaż i tak pozostają na wysokim pułapie.

Produkcja: Bounce Brothers, Canei Finch, Clev Trev, DJ Corbett, Just Blaze, Rayne Dior, Rich Kidd, Saigon, Shuko & Sire
Gościnnie: Andreena Mill, Chamillionaire, Corbett, G Martin, Lecrae, Marsha Ambrosius, Rayne Dior, Styles P, Tony Collins & stic.man

W połowie listopada nastąpił kolejny wysyp (i ostatni na tak dużą skalę w ub.r.) wydawnictw płytowych. Ukazały się wtedy nowe albumy autorstwa m.in. 9th Wondera (z Buckshotem i Mursem), Apollo Browna (z Guilty Simpsonem), Public Enemy, czy Roc Marciano. O tych i pozostałych materiałach więcej w kolejnym wydaniu cyklu o premierach płytowych.