Premiery płytowe - 7 sierpnia 2012W porównaniu z lipcem, w sierpniu nastąpił wyraźny spadek liczby premier płytowych, co zresztą przeszło już do porządku dziennego od dobrych kilku lat. Jeżeli przyjrzymy się pierwszemu wakacyjnemu miesiącowi, to łatwo dostrzeżemy niejedną istotną pozycję wydawniczą. W końcu w tamtym okresie ujrzały światło dzienne świeże albumy Nasa, Aesop Rocka, La Coka Nostry, The Alchemista, Reksa, Dark Time Sunshine, Masta Ace’a & MF DOOM-a oraz wiele innych przyciągających uwagę słuchaczy produkcji. Pierwszy wtorek sierpnia jeszcze nie wyglądał tak najgorzej, zważywszy na projekty AWAR-a, DJ’a Kentaro, czy Antibalas.

Antibalas„Antibalas” (Daptone Records)

Afrobeat jest nieodłącznie związany z postacią Fela Kutiego, niezwykle barwnego artysty rodem z Nigerii. Tuż przed swoją śmiercią w 1998 roku, muzyk odegrał wraz z Eddie’em Palmierim ważną rolę przy założeniu zespołu Antibalas. Osoby skupione wokół tej formacji w naturalny sposób kontynuują tradycję afrobeatu, przekazując ją kolejnym pokoleniom. 7 sierpnia trafił na półki sklepowe najnowszy album grupy zatytułowany po prostu „Antibalas”. Całość materiału zawartego na LP powstała w Daptone’s House of Soul Studios umiejscowionym w Bushwick (Brooklyn, NYC). Głównymi architektami płyty okazali się wokalista Duke Amayo i gitarzysta Gabriel Roth (aka Bosco Mann). Obaj oprowadzają po afrobeatowym świecie Antibalas, aż kipiącym od energii ukrytej w kulturowym tyglu Czarnego Lądu. W przypadku tej produkcji liczy się nie ilość, tylko jakość utworów (na longplayu znajduje się zaledwie 7 nagrań), co nadaje „Antibalas” dodatkowego smaczku.

Produkcja: Gabriel Roth (aka Bosco Mann)

AWAR„The Laws Of Nature” (Lions Pride/Raw Koncept)

Nowojorski raper AWAR oddał na początku sierpnia do rąk słuchaczy debiutancki album. Pomimo tego, iż Emcee prowadzi działalność w niezależnych kręgach muzycznych od prawie 10 lat, to właśnie dopiero „The Laws Of Nature” określa się mianem jego pełnoprawnego debiutu. W ub.r. artysta zwrócił na siebie uwagę za sprawą wydania podwójnej EP-ki, „Things Of That Nature”/„Nature Of The Beast”, obsadzonej po brzegi ważnymi postaciami ze świata hip hopowego (The Alchemist, M-Phazes, Joe Budden, Ayatollah, Vanderslice). Po przetarciu szlaków wykonawca ze Wschodniego Wybrzeża USA przygotował bardziej spektakularny materiał. Przy powstaniu poszczególnych tracków na longplayu brali udział niemniej zacni twórcy, wystarczy tylko spojrzeć na listę raperów – Evidence, Has-Lo, Murs, Stat Quo, czy Joe Budden. Os strony producenckiej również nie brakuje doskonale kojarzonych twarzy, z ww. The Alchemistem, Jake One’em, Nottzem na czele. Potencjał gospodarza płyty najlepiej przedstawiają single „Tunnel Vision”, „Elephant Gun”, „Until The End” oraz „Never Break Me”. Jednak trzeba pamiętać, iż do niektórych nagrań zawartych na trzeba się przekonać. Z drugiej strony, wielu ludzi pokłada nadzieje w AWAR-ze o czym świadczy współpraca z Raw Koncept przy wydaniu tego LP.

Produkcja: The Alchemist, Jake One, M-Phazes, Nottz, Sebb Bash, Sid Roams (Joey Chavez & Bravo) & Vanderslice
Gościnnie: Antonio Mclendon, DJ Majic, Evidence, Has-Lo, Joe Budden, Latoiya Williams, Murs, Nottz, P. Jericho & Stat Quo

DJ Kentaro„Contrast” (Ninja Tune)

W pewnym momencie Azjaci wywarli duży wpływ na rozwój kultury hip hopowej. Odstawiając na bok bboying (temat rzeka), nie sposób pominąć zasługi postaci pochodzących z Dalekiego Wschodu w fascynującym środowisku turntablistycznym. Swego czasu sporo miejsca poświęcało się pierwszemu azjatyckiemu zwycięzcy zawodów DMC, DJ’owi Kentaro. Po 5 latach od chwili ukazania się na rynku muzycznym „Enter”, Japończyk powraca z nową autorską produkcją. „Contrast” podobnie jak poprzednie wydawnictwa artysty trafiło do sprzedaży nakładem Ninja Tune. Japoński DJ i producent w jednym dał się poznać jako twórca gustujący w bardzo dynamicznych brzmieniach i umiejętnym łączeniu różnych nurtów muzycznych w jedną całość. W przypadku jego tegorocznego projektu, to odbiorcy hołdujący nowoczesnym rozwiązaniom oscylującym wokół szeroko pojętej elektroniki będą wniebowzięci. Pozostali zaś mogą poczuć pewien niesmak, gdyż na płycie turntablismu jest jak na lekarstwo. Gdyby nie utwory z C2C & D-Stylesem, to płyta wyszłaby bardzo przeciętnie pod tym względem. Pełno eksperymentów, sięgania po wręcz dziwne dźwięki, szczypta starego-dobrego DJ’a Kentaro – tak w skrócie można opisać „Contrast”.

Produkcja: DJ Kentaro & DJ Krush (w jednym utworze)
Gościnnie: C2C, D-Styles, DJ Krush, Fire Ball, Foreign Beggars, Futurebound, Kid Koala, MC Zulu & Matrix

Alias & Fakts One„2nd Chances” (Brick Records)

Brick Records przyzwyczaiło nas do wypuszczania płyt artystów ukierunkowanych na względnie głęboki underground. W tym gronie należy umiejscowić duet Alias & Fakts One, którzy wydali niedawno wspólny album „2nd Chances”. Pierwszy z nich to wcale nie założyciel Anticon Records (zbieżność pseudonimów), tylko artysta należący do grupy „OVM (Original Vibe Monsters)”. Natomiast drugi wykonawca wchodził w skład zespołu The Perceptionists, współtworzonego wraz z Akrobatikiem i Mr. Lifem. Tytuł sierpniowego wydawnictwa zgrabnie oddaje charakter longplaya i rzeczywiście niektórzy uznają to jako drugą szansę na zaistnienie twórców na niezależnej scenie hip hopowej. Dzięki takim utworom, jak „Sorry”, „The District”, „Advantage”, czy „Dead or Alive” wydawałoby się, iż ta sztuka może im się udać. Jednak całość materiału nie wypada aż tak zachwycająco, a wzmianki o „2nd Chances” pojawiają się tylko na wybranych stronach muzycznych. Wygląda więc na to, że Alias & Fakts One muszą cierpliwie zaczekać jeszcze na jedną okazję przyciągnięcia do siebie słuchaczy.

Produkcja: Fakts One
Gościnnie: Matt Ganem, JTronius, Reks, Wispers, Checkmark, Casablanca Donna, A Reigns, No Doz & Jfk

W sierpniu tak złożyło się, iż każdy kolejny tydzień stawał się w porównaniu do poprzedzającego uboższy w premiery płytowe. W związku z tym w połowie sierpnia ukazało się mniej interesujących wydawnictw niż w pierwszej dekadzie ostatniego wakacyjnego miesiąca. Jednak przyszła odsłona tego cyklu nie będzie aż tak skąpa i zahaczy o nowe projekty m.in. Strong Arm Steady & Statika Selektah, Ron Artiste (Roc C & Chali 2na).