The Allergies - Push OnBrytyjska scena hip hopowa może pochwalić się wieloma utalentowanymi postaciami. Zawężając tamtejsze środowisko do niszy producenckiej łatwo dojdziemy do wniosku, że na Wyspach Brytyjskich bez ustanku mamy do czynienia z różnorodnymi artystami. Beatmakerzy z tej części świata są doceniani nie tylko za swój warsztat, ale także za świeże i otwarte nastawienie do nagrywania muzyki. Nieważne czy twórcy z tego państwa obracają się w jednym kręgu, czy chętnie eksperymentują i sięgają po nowatorskie rozwiązania, niemal za każdym razem dostajemy dopracowany i przemyślany produkt końcowy. Widać to ubiegłorocznych brytyjskich produkcjach, stojących na naprawdę wysokim poziomie artystycznym. Alfa Mist („Antiphon” to zdecydowanie najlepsza płyta 2017 roku), Children Of Zeus, Eric Lau, Son Of Sam, Darkhouse Family, Abstract Orchestra, Profusion, DJ Format i inni dostarczyli nam w poprzednich 12 miesiącach ponadprzeciętne płyty. Do tej listy należy dopisać także The Allergies. „Push On” DJ’a Moneyshota i Rackabeata to następny brytyjski materiał, przy którym warto spędzić dłuższą chwilę.

Solid Steel to kultowa brytyjska audycja. Przedsięwzięcie zainicjowane przez Coldcut w 1988 roku zrzesza wielu doskonałych DJ’ów, posiadających nie lada smykałkę do tworzenia przednich miksów. W ostatnich latach doskonałe materiały na rzecz tego projektu wypuszczał DJ Moneyshot. Roy Spencer może pochwalić się znakomitymi wydawnictwami, nie raz przebijającymi o kilka klas miksy przygotowywane przez swoich kompanów po fachu. Wystarczy tutaj wymienić „Beastie Boy Beats: Check Your Head”, „Caught In The Middle of A 3-Way Mix” (wspólny projekt z DJ’em Cheebą i DJ’em Foodem), „Solid Steel and the Hour of Chaos” czy „Half-Man Half-Amazing: A Tribute to Illmatic Mix”. Jednak działalność DJ’a Moneyshota nie sprowadza się wyłącznie do nagrywania mixtape’ów. Wychowanek Bristolu świetnie sprawdza się na występach na żywo, o czym mieli okazję przekonać się sympatycy hip hopu, funku i nurtów pokrewnych w różnych krajach. Brytyjczyk poznał przy tym tajniki produkcji muzycznej, co zaprocentowało przy nagrywaniu początkowo remiksów, a następnie autorskich utworów. Partnerem i współpracownikiem DJ’a Moneyshota w tych kwestiach został Rackabeat.

Adam Volson to równie interesująca postać. Od lat 90.tych poznał on od środka pełno nurtów muzycznych. Jego pierwsze zainteresowania łączyły w sobie zamiłowanie do trash metalu i hip hopu. Po poznaniu londyńskiej kultury klubowej Brytyjczyka zafascynował drum and bass. W tamtym okresie Rackabeat zajmował się DJ’ingiem, co wychodziło jemu naprawdę udanie. Po wyniesieniu bogatych doświadczeń z drum and bassu nastąpiła przeprowadzka tego twórcy do Bristolu. Właśnie tam poznał on bliżej DJ’a Moneyshota, z którym najpierw grał na żywo, a następnie założył grupę. W ten oto sposób powstało ponad 5 lat temu The Allergies. Za główny cel brytyjski duet obrał przeniesienie old schoolowej energii do współczesnych czasów i połączenie produkcji hip hopowej z funkiem. W pierwszej kolejności formacja tworzyła remiksy i luźne nagrania. W 2013 roku ujrzała światło dzienne premierowa EP-ka zespołu, „Heartbreaker”. W latach 2014-15 Brytyjczycy postarali się o dwa kolejne krótkie materiały – „Calling The Shots EP” oraz „Kicking Up Dust EP”. Po tych wydawnictwach The Allergies poszło za ciosem, wydając w połowie ub.r. „As We Do Our Thing”. DJ Moneyshot i Rackabeat skupili się na przedstawieniu głównie instrumentalnej muzyki (jedynie 4 wokalne utwory znalazły się na longplayu) pełnej energii, spontaniczności, umiejętnie spajającej ze sobą funk i hip hop z old schoolowym pazurem. Płytę entuzjastycznie przyjęto (nie tylko na Wyspach Brytyjskich), co skłoniło artystów do nagrania follow-upu do debiutanckiego albumu. „Push On” nie odbiega poziomem od swojego poprzednika.

The Allergies wydają Push OnWydawnictwo zadebiutowało niemal rok po „As We Do Our Thing”. Brytyjski duet nie przeprowadził żadnego przewrotu, stawiając na sprawdzoną wcześniej formę muzyczną. The Allergies kontynuuje na drugim longplayu old schoolowe wariacje hip hopowe znane ze swoich wcześniejszych nagrań. Ponownie za punkt wyjściowy DJ Moneyshot i Rackabeat obrali funkową i soulową stylistykę. „Push On” w całości opiera się o tłuste i soczyście brzmiące sample. Ze względu na to, że nawet we współczesnym undergroundzie niewielu producentów egzekwuje sampling w ten sposób, to automatycznie ich muzyka staje się doskonale rozpoznawana. Energetyczne utwory o true schoolowym posmaku wypełniają po brzegi longplay. Przeważającą część stanowią tutaj instrumentalne kompozycje. Rozpościerający się we wszystkich trackach funk połączony z soulem i psychodelicznym rockiem posiada ogromną siłę rażenia. Co niemniej istotne, brytyjscy producenci nie zaserwowali jednostajnie brzmiących utworów, które po kilkukrotnym przesłuchaniu nie posiadałaby już takiej mocy i nużyłyby słuchaczy. Różnice pomiędzy „Since You’ve Been Gone”, „Entitled to That” czy tytułowym „Push On” są jak najbardziej odczuwalne. Drugą stronę albumu stanowią wokalne nagrania zrealizowane w głównej mierze z Andym Cooperem (już 26 stycznia odbędzie się premiera nowego longplaya członka Ugly Duckling, „The Layered Effect”). Charakterystyczna otoczka podkładów The Allergies jest wymagająca dla raperów; niewielu z nich na dłuższą metę odnajdzie się w tej scenerii. Warto podkreślić, że AC czuje się jak ryba w wodzie na beatach duetu. „Love That I’m In”, „Main Event”, „Buzzsaw”, „It Won’t Be Me” – każda z tych ścieżek urozmaica „Push On”. Oprócz Andy’ego Coopera na płycie znalazło się miejsce dla Dr Syntaksa, zgrabnie wypadającego w „Remedy”. DJ Moneyshot i Rackabeat pokazali na ubiegłorocznym materiale, że z powodzeniem mogą być nauczycielami old schoolowego rapu i funku przez wielkie „F”.

Po „Push On” można sięgnąć na niemal wszystkich dostępnych platformach streamingowych, od Bandcampa, przez Spotify, Deezera, aż skończywszy na iTunes. Album trafił do sprzedaży w wydaniu elektronicznym i fizycznym (płyty kompaktowe i winylowe). Oprócz tego The Allergies wypuściło koszulki oraz serię siódemek. Na 3 singlach 7-calowych pojawiły się następujące nagrania – „Love That I’m In”, „Main Event”, „Entitled To That”, „Get Down on You”, „Since You’ve Been Gone” i „Buzzsaw” (wszystkie materiały dostępne na Bandcampie). Do dwóch pierwszych utworów ukazały się również videoclipy. DJ Moneyshot i Rackabeat odpowiadają za niesłychanie funkowy i najbardziej roztańczony projekt roku, w którym króluje luz, dobra zabawa i pogodny klimat, czego brakuje we współczesnej muzyce.

Kup „Push On” na Dodax.pl

Tracklista

 1. Intro
 2. Love That I’m In feat. Andy Cooper
 3. Since You’ve Been Gone
 4. Entitled to That
 5. Get Down on You
 6. Push On
 7. Main Event feat. Andy Cooper
 8. Hold You Close
 9. Buzzsaw feat. Andy Cooper
 10. Allergic Interlude
 11. It Won’t Be Me feat. Andy Cooper
 12. Funky Feeling
 13. Remedy feat. Dr Syntax
 14. Get on the Floor