Rah Digga - ClassicKobiecy hip hop ponownie gości na łamach U Call That Love. Tym razem odwiedzimy Rah Digga, która szykuje się do wydania nowego materiału.

Bez wątpienia Rah Digga jest utalentowaną artystką i zasługuje na uznanie. Niestety talent nie zawsze idzie w parze z sukcesami zawodowymi, czego dowodem jest kariera muzyczna Harriet Thugman of Rap. Rashia Fischer została odkryta w 1998 roku przez Q-Tipa podczas występu na New York Lyricist’s Lounge. Jej niesamowity show – podczas performance’u była w ósmym miesiącu ciąży – porwał publiczność, a legendarny członek A Tribe Called Quest z miejsca polecił Rah Diggę szefom wytwórni płytowej Elektra oraz Busta Rhymesowi. Niedługo potem doszło do podpisania kontraktu płytowego z labelem, natomiast Busta przyjął raperkę w szeregi grupy Flipmode Squad.

Debiutancki album Rah Diggi„Dirty Harriet” z 2000 roku zebrał pochlebne recenzje i zaskarbił sobie grono fanów. Zaliczana do odmiany thug rap płyta pokazała drapieżne oblicze artystki, która w idealny sposób odnalazła się na podkładach muzycznych autorstwa m.in. Nottza, DJ’a Premiera, Pete Rocka, DJ’a Shoka, czy Rockwildera. Wydawać by się mogło, iż po tak udanym początku, artystka jest jak na najlepszej drodze aby na stałe zagościć na scenie muzycznej. Jak się szybko okazało, stało się zupełnie inaczej.

Kilka lat po ukazaniu się „Dirty Harriet”, Rah Digga przymierzała się do wydania drugiego longplaya. Krążek „Everything Is A Story” miał zostać wypuszczony na rynek nakładem J Records. Wskutek konfliktu pomiędzy wytwórnią, a Flipmode Squadem, który także wydawał w tej wytwórni, album nigdy nie pojawił się na półkach sklepowych. Wydawnictwo płytowe ostatecznie wyciekło do internetu (prawdopodobnie za sprawą J Records) i można żałować, że nigdy nie zostało oficjalnie wydane. Od tego czasu, raperka ograniczyła swoją muzyczną działalność do gościnnych występów (ostatnio mogliśmy ją usłyszeć na wspólnym projekcie Eternii i MoSSa zatytułowanym „At Last”) oraz co jakiś czas pojawiały się jej single. Dopiero niedawno artystka zdecydowała się powrócić na scenę ze swoim nowym albumem.

Premiera „Classic” została zapowiedziana na 21 września 2010 roku. Album jest wynikiem kooperacji Rah Digga i Nottza i zawiera 10 premierowych utworów. Jak zapowiada artystka, płyta ma być oparta o boom-bapowe produkcje i nawiązywać do lat 90.tych XX wieku. Wydawcą krążka będzie nowo label Raw Koncept.

Powroty często bywają trudne i nieudane. Rah Digga posiada potencjał i ma coś do udowodnienia na scenie, dzięki czemu można wierzyć, że powróci po 10-ciu latach w dobrej formie.

Pierwszym singlem promującym „Classic” jest utwór „This Ain’t No Lil Kid Rap”. Do nagrania powstał teledysk, który możecie obejrzeć poniżej. Zamieszczam również wywiad z Rah Digga dotyczący jej drugiego albumu oraz zapis sesji studyjnej artystki i Nottza.

Tracklista

  1. The Book Of Rashia
  2. Who Gonna Check Me Boo
  3. This Ain’t No Lil Kid Rap
  4. Straight Spittin IV
  5. Classic
  6. Solidified
  7. Feel Good
  8. Viral
  9. Back It Up
  10. You Got It