Rakaa Iriscience - Crown of ThornsSolowe kariery członków poszczególnych grup muzycznych często przebiegają w odmienny sposób. Składa się na to kilka czynników, do których należy zaliczyć pozycję w grupie, postrzeganie przedstawicieli crew przez branżę muzyczną i opinię publiczną, umiejętności, kontakty, zdolność do prowadzenia solowej działalności. W chwili, gdy czołowe postacie kolektywów, uważani za charyzmatyczne i silne osobowości, z powodzeniem pną się w górę osiągając przy tym kolejne sukcesy, pozostałym członkom grup wcale nie musi być tak łatwo. Z drugiej strony, niektórzy artyści skupiający się początkowo na aktywności w ramach danego zespołu, niezbyt chętnie podchodzą do samodzielnych kroków na scenie muzycznej, nie raz odwlekając wydanie solowego materiału. Powyższa sytuacja pasuje jak ulał do Rakaa Iriscience, wywodzącego się z szanowanego na każdym kontynencie zespołu Dilated Peoples. Przyjaciel Evidence’a i DJ’a Babu dopiero w zeszłym roku zdecydował się na zrealizowanie własnego albumu – „Crown of Thorns”.

Ostatni projekt Dilated Peoples, wydane w 2007 roku CD+DVD „The Release Party”, co prawda furtkę i nadzieję na to, że w przyszłości ukaże się kolejna płyta tej grupy, jednak do tej pory nie poznaliśmy żadnych konkretów w tej sprawie. Współpraca tria z Capitol Records odbyła się w mało przyjaznych warunkach (głównie poszło o warunki kontraktowe i brak wymiernego sukcesu komercyjnego longplaya „20/20”) i stała się początkiem solowych karier artystów. O ile DJ Babu już wcześniej udzielał się we wszelakich pobocznych produkcjach (w ostatnich latach Chris Oroc wypuścił m.in. „Duck Season Vol. 3” i „The Beat Tape Vol. 2” ), nie można było tego powiedzieć o jego partnerach z zespołu. Od 2007 roku Evidence wziął się do roboty dostarczając słuchaczom dwie części kompilacji instrumentalnych – „Red Tape Instrumentals” i „The Purple Tape Instrumentals” – i przede wszystkim „The Weatherman LP” (2007) oraz „The Layover EP” (2008). Natomiast drugi solowy materiał rapera – „Cats & Dogs”, został zapowiedziany na drugą połowę września 2011 roku (wypatrujcie zapowiedzi LP na U Call That Love). Wszystko dobrze, tylko co w tym czasie działo się z Rakaa Iriscience? Ano poza gościnnymi występami na płytach innych artystów niewiele mogliśmy usłyszeć o nim. Aż do czasu ujawnienia w pierwszym kwartale poprzedniego roku oficjalnych informacji o jego debiutanckim solowym projekcie.

Rakaa Iriscience z solowym wydawnictwem plytowym„Crown of Thorns” szczęśliwie ukazał się na półkach sklepowych i serwerach internetowych 20 lipca 2010 roku nakładem Decon Records. Album znakomicie prezentuje się od strony producenckiej, gdyż swoje instrumentale przesłali kolejno Sid Roams, King Jahzzy, Evidence, Exile, DJ Babu, DJ Honda, Oh No, Illmind, Eric Bobo & DJ Rhettmatic, El-P. O opiniach większości beatmakerów odnośnie współpracy z Rakaa Irisciencem dowiecie się z zamieszczonego poniżej video. Dodatkowo Kalifornijczyk dobrał sobie godnych wokalistów – Defariego, Chali 2nę, Fashawna, Aloe Blacca i KRS-One’a, doprawiających wydawnictwo swoimi zwrotkami. W rozmowach dotyczących „Crown of Thorns” członek Dilated Peoples wyjaśniał, iż długo czasu musiało minąć, aby zdecydował się na podjęcie kroków do stworzenia własnego projektu. Na szczęście, Rakaa Taylor nic nie stracił ze swojego stylu, dostarczając tłusty i co najmniej solidny album. Docenili to odbiorcy klasycznego hip hopu, chwaląc pracę wykonaną nad krążkiem oraz wykupując niemal cały nakład projektu. Warto zwrócić uwagę na track „Ambassador Slang” nagrany z raperami mieszkającymi na stałe w Korei Południowej, Nowej Zelandii, Filipinach i na Hawajach.

Poniżej zamieszczam przemyślenia Rakaa Iriscience odnośnie swojego dzieła:

This record is my opportunity to give context so people understand more what I’m trying to do. It’s the first time I’m really making a conscious decision to sit down and let somebody come into my house, and after all of this time, I’m welcoming all guests.

Singiel „Delilah” doczekał się także teledysku, który bezpośrednio promuje niniejsze wydawnictwo płytowe. Poza tym, 5 października we współpracy pomiędzy Deconem a Fat Beats Records trafił do obiegu materiał „The Delilah EP”, zawierająca obok ww. utworu tytułowe nagranie, „C.T.D.” i „Aces High”. Jeżeli ominęliście szerokim łukiem „Crown of Thorns”, to prędko nadróbcie zaległości, bo inaczej sympatyczny Rakaa nawiedzi wasze domy i zaprezentuje swoje umiejętności Jiu-Jitsu. I na koniec – słowa uznania należą się tym, którzy znają ksywę pod jaką działa bohater tego artykułu jako artysta graffiti.

Tracklista

 1. Crown Of Thorns feat. Aloe Blacc, prod. Sid Roams
 2. The Observatory feat. Mad Lion, prod. King Jahzzy for Keepers Of The Light
 3. Delilah prod. Evidence
 4. Human Nature (Now Breathe) feat. The Teacha’ KRS-One, prod. Exile for Dirty Science
 5. C.T.D. prod. DJ Babu
 6. Assault & Battery prod. Oh No for Disrupt Productions
 7. Ambassador Slang feat. Tasha (aka Yoon Mi Rae), Tiger JK (Drunken Tiger), Roscoe Umali, Bigryzn (Chiefsons), Mosphit (Chiefsons), Dumbfoundead, Tassho Pearce, Tablo (Epik High), Mithra Jin (Epik High), Jay Jaballas, King Kapisi, prod. DJ Honda
 8. Eyes Wide feat Krondon, prod. DJ Babu
 9. Mezcal prod. !llmind for Little Trouble Big China Productions
 10. Rosetta Stone Grove (Universal Language) feat. Noelle Scaggs, prod. Eric Bobo & DJ Rhettmatic for Cypress Junkie Productions
 11. Aces High feat. Fashawn, Evidence, Defari, prod. The Alchemist
 12. Mean Streak feat. Chali 2na, prod. El-P
 13. Upstairs” prod. The Alchemist