Your Old Droog - Your Old DroogW jaki sposób nowi artyści mogą zaistnieć na scenie hip hopowej? Szczerze mówiąc, to nie istnieje tutaj żaden „złoty środek”, dzięki któremu w oka mgnieniu multum osób zainteresuje się tzw. newcomerami. Nastawienie się na promocję przez wybrane serwisy muzyczne, tzw. e-mail blast, korzystanie z usług agencji promocyjnych, dołączenie do poważanego labelu, korzystanie z pomocy znanych artystów – to tak naprawdę tylko część z pomysłów w tej kwestii. Nie zapominajmy też o tym, że ogromnie dużo zależy też szczęścia. Jednak część nowych wykonawców nie musi martwić się o cokolwiek, ponieważ to opinia publiczna chce jak najprędzej poznać ich muzykę i dowiedzieć się więcej o nich. Jako świetny przykład posłuży tutaj Your Old Droog. W poprzednich miesiącach nowojorski artysta kompletnie zaskoczył tysiące osób, wydając kilka wartościowych płyt, w tym „Your Old Droog” LP.

Od blisko dekady wiele mówi się o coraz gorszej kondycji nowojorskiej sceny. Jednak zamiast krytykować szereg negatywnych zjawisk związanych z NYC warto przejść do optymistycznych aspektów związanych z kolebką hip hopu. Your Old Droog (gra słów tłumaczona jako „twój stary przyjaciel„) bez dwóch zdań należy uznać za optymistyczny przykład pokazujący, że środowisko Wielkiego Jabłka nie znajduje się w stanie pełnego rozkładu. Artysta pochodzący z Ukrainy dorastał na Brooklynie dokładnie poznając kulturę hip hopową. Po latach bycia jedynie obserwatorem postawił on na aktywne uczestniczenie w życiu nowojorskiego undergroundu.

Jego bliskim partnerem muzycznym szybko został doświadczony DJ Skizz, który błyskawicznie dostrzegł spory talent drzemiący w tym twórcy. Właśnie ten beatmaker wyprodukował pierwszy singiel YOD, „Rhyme Strange” (raper występował wtedy pod pseudonimem Imaginary Droog). Utwór nie zrobił większej kariery w sieci, ale za to pierwsze większe wydawnictwa Emceego – longplay i EP-ka „Your Old Droog” – zostały obwołane jednymi z największych sensacji ubiegłego roku w rapie.

Your Old Droog z pierwszymi nagraniamiPo raz pierwszy nowojorski twórca zaprezentował się szerszemu gronu odbiorców na wydanym w czerwcu ub.r. „Your Old Droog EP”. W związku z tym, że początkowo niewiele było wiadomo odnośnie tożsamości twórcy tego materiału, to każda osoba zapoznająca się z EP-ką miała jedno pytanie: czy przypadkiem to nie jest nowy, bądź niepublikowany dotąd projekt Nasa? Wszystko to za sprawą stylu Your Old Drooga, który łudząco przypominał Nasira Jonesa z jego tłustych lat. Po odkryciu prawdy o YOD wiele stron muzycznych i słuchaczy nie dowierzało, iż tak klasowa płyta wyszła spod ręki żółtodzioba. Tak, przedstawiciel Brooklynu zrealizował kapitalną płytę, świetnie prezentującą się zarówno od strony lirycznej, jak i muzycznej. Autor ubiegłorocznego wydawnictwa stawia przede wszystkim na nienaganną technikę i umiejętnie przygotowane teksty utworów. Your Old Droog to istna liryczna bestia uderzająca punchline’ami z dużą precyzją. Wystarczy tylko przesłuchać „Nutty Bars”, „Bad To The Bone”, „Droog’s Anthem”, „You Know What Time It Is” czy „Gunsmoke Cologne”, aby przekonać się o skali talentu rapera. kawał dobrej roboty na projekcie wykonali producent lwiej części materiału El RTNC (wypada zwrócić uwagę na poczynania tej postaci) i nadzorujący całokształt prac w studiu nagraniowym DJ Skizz. Po całym szumie i sukcesie odniesionym przez płytę postanowiono rozszerzyć EP-kę o dodatkowe utwory. Dzięki temu otrzymaliśmy pełnoprawny album stojący na wysokim poziomie. Właśnie takich starych przyjaciół życzyłbym każdemu sympatykowi rapu.

Wszystkie swoje zalety nowojorczyk potwierdził na drugim materiale, „Kinison EP”. Płyta silnie inspirowana rockiem potwierdziła klasę Your Old Drooga. Wydawnictwo obejmujące 11 tracków to kolejny dowód na to, że mieszkaniec Brooklynu nie jest tylko kalką Nasa. EP-ka prezentuje się co najmniej solidnie i stanowi odpowiedni punkt wypadkowy do dalszych projektów artysty. Natomiast w tym tygodniu YOD wypuścił „The Nicest EP” – kolejną produkcję będącą świetną demonstracją jego umiejętności. O tych obu wydawnictwach również dużo mówi się w sieci, szczególnie o „Kinison EP”, które także doczekało się wydania fizycznego.

„Your Old Droog” LP znajdziecie na Spotify, Deezerze i innych serwisach streamingowych; EP-ka dostępna do odsłuchu na Soundcloudzie. Po nieoczekiwanym sukcesie, jaki odniosła płyta, doczekaliśmy się wersji fizycznej albumu. Do Your Old Drooga pomocną dłoń wyciągnął label specjalizujący się w winylowych wydaniach projektów, Chopped Herring Records. Dzięki brytyjskiej oficynie wydawniczej do sprzedaży trafiła nie tylko specjalna edycja longplaya, ale także „Your Old Droog Instrumentals EP” i singiel „Free Turkey”. Płytę można też nabyć na kompaktach. W sieci udostępniono teledysk do głównego singla promującego „Your Old Droog” LP – „Nutty Bars”. Wszyscy sympatycy rapu w klasycznej formie powinni obserwować dalszy rozwój kariery muzycznej nowojorczyka, który jeszcze nie raz solidnie namiesza na scenie hip hopowej.

Tracklista

 1. Quiet Storm Interlude (prod. El RTNC & Your Old Droog)
 2. Bad To The Bone (prod. El RTNC & Your Old Droog)
 3. Nutty Bars (prod. El RTNC & Your Old Droog)
 4. Loosey In The Store With Pennies (prod. El RTNC & Your Old Droog)
 5. Good Times Are Hard To Come By These Days (prod. El RTNC & Your Old Droog)
 6. Droog’s Anthem (prod. El RTNC & Your Old Droog)
 7. Gunsmoke Cologne feat. DJ Skizz (prod. El RTNC & Your Old Droog)
 8. U 47 (prod. El RTNC, DJ Skizz & Your Old Droog)
 9. You Know What Time It Is (Extended Version) (prod. El RTNC, DJ Skizz & Your Old Droog)
 10. Bye Outro (prod. El RTNC & Your Old Droog)
 11. Free Turkey (Bonus) (prod. El RTNC & Your Old Droog)
 12. Loosey In The Store With Pennies (Remix) (Bonus track) (prod. El RTNC & Your Old Droog)
 13. On The News (Bonus track) (prod. El RTNC & Your Old Droog)
 14. Boofanickoregs (Bonus track) (prod. El RTNC & Your Old Droog)
 15. The 70’s (Bonus track) (prod. El RTNC & Your Old Droog)
 16. Senseless Killing (Bonus track) (prod. El RTNC & Your Old Droog)
 17. 48th Street (Bonus track) (prod. El RTNC & Your Old Droog)
 18. Bad To The Bone (Remix) (Bonus track) (prod. El RTNC, DJ Skizz & Your Old Droog)

Zapisz