[php function=1]

Ras Kass & DJ Rhettmatic - A.D.I.D.A.S.O różnych perturbacjach związanych z wydawaniem albumów, wspomniałem niedawno przy artykule poświęconym płycie „Free Agent” Joella Ortiza. Jeżeli do problemów z wytwórnią płytową dołożymy jeszcze zawirowania przy oficjalnym terminie wydania materiału, rozłożonym na różne daty ukazania się wersji danego LP lub EP, to poszczególny artysta będzie miał nie lada wyzwanie. Na scenie hip hopowej nietrudno znaleźć pechowych raperów, niemalże wiecznie posiadających borykających się z ww. trudnościami. W tym gronie można umieścić Ras Kassa, który dopiero w grudniu ub.r. wydał fizyczną wersję swojego ostatniego albumu nagranego z DJ’em Rhettmaticiem„A.D.I.D.A.S. (All Day I Dream About Spittin)”.

37-letni kalifornijski raper po udanym starcie swojej kariery muzycznej, napotkał na swojej drodze na różne trudności. Trzeba przyznać, iż początki Johna Austina IV na scenie hip hopowej należały do udanych. Po dobrze przyjętym przez opinię publiczną debiutanckim singlu „Remain Anonymous” z 1994 roku oraz co najmniej solidnym longplayu „Soul On Ice” (Priority Records) wydanym dwa lata później, wydawało się, że Ras Kass powinien rozwijać się i szybko przebić się wśród niezależnych artystów. Jednakże, splot różnych okoliczności spowodował, iż po wypuszczeniu w 1998 roku drugiej płyty – „Rasassination” – członek grupy Golden State praktycznie zniknął z pola widzenia szerszej publiczności. Do zawirowań z wytwórniami płytowymi (przejęcie przez Capitol Records udziałów w Priority Records oraz brak współpracy przy powstaniu trzeciego krążka rapera, „Van Gogh”) doszły jeszcze problemy z prawem. Po wniesieniu w 2003 roku oskarżenia w sprawie prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, raperowi wymierzono karę 19-stu miesięcy pobytu w więzieniu.

Po odsiedzeniu wyroku, artysta zdany był na samego siebie. Nie mogąc liczyć na pomoc ze strony labeli, założył własną wytwórnię Re-Up Entertainment. Umożliwiło mu to wydanie kolejnych solowych wydawnictw, począwszy od „Institutionalized” (2005), przez „Revenge Of The Spit”, a skończywszy na „Eat Or Die” (dwie ostatnie płyty zostały wydane w 2006 roku). Jednak, żaden album nie przyniósł raperowi wielkiego rozgłosu i nie przyniósł sukcesu marketingowego. Podobnie było z „Razzy Kazzy”, „Institutionalized 2” i „The Quaterfly”, które ukazały się nakładem odpowiednio Frequent Music, Babygrande Records oraz www.raskass-central.com. Jak nietrudno się domyślić, Ras Kassowi z rok na rok przychodziło coraz trudniej realizowanie własnych materiałów. Dlatego też, pan Austin IV zdecydował się na alternatywne rozwiązanie przy pracy nad „A.D.I.D.A.S.”.

[php function=1]