Ray West & OC - Ray’s CafePierwsze tygodnie tego roku w branży hip hopowej upływają spokojnie. Większość wydawców i artystów próbuje przezimować ten czas, jedynie informując o nadchodzących projektach. Przeglądając nowości płytowe z poprzednich tygodni można wyłapać kilka interesujących produkcji, ale naprawdę nie ma tego wiele. Listę tę otwiera album Step Brothers„Lord Steppington”. Oprócz tego LP opublikowano płyty A-Plusa & Aageego („Molly’s Dirty Water”), Clouded Sluma („Atlas Grammar”), Mattica („The Adventures Of Doctor Outer”), The Regiment („Live From Coney Island”) czy podwójną składankę Mello Music Group („Mandala Vol. 1-2”). Obok powyższych projektów ujrzała światło dzienne wspólna EP-ka Raya Westa & OC, „Ray’s Cafe”. Płytę wydaną nakładem Red Apples 45 skierowano głównie do sympatyków rapu w korzennym wydaniu.

Weterani hip hopowi nagrywający muzykę w zgodzie ze standardami wyniesionymi z lat 90.tych nadal potrafią przyciągnąć uwagę mediów i odbiorców. Doświadczeni artyści hip hopowi kierują przeważnie swoją twórczość do osób niewiele młodszych od siebie, z łezką w oku wspominających czasy Złotej Ery rapu. Właśnie tak jest w przypadku nowojorskiego duetu Ray West & OC. Obaj twórcy wynieśli spory bagaż doświadczeń z branży muzycznej. Zdecydowanie bardziej znanym wykonawcą jest drugi z nich.

Omar Credle może pochwalić się piękną dyskografią, na którą składają się jego solowe wydawnictwa, płyty nagrywane we współpracy z innymi artystami oraz materiały powstałe pod znakiem D.I.T.C. (Diggin’ In The Crates). „Word…Life”, „Jewelz”, „Starchild” czy „D.I.T.C.”, to produkcje dobrze wspominane przez słuchaczy. W ostatnich latach OC skupił się na tworzeniu płyt z wybranymi twórcami. W 2009 roku Nature Sounds wydało jego wspólny projekt z AG, „Oasis”. Z kolei blisko dwa lata temu pojawił się w sprzedaży album wychowanka Brooklynu powstały przy współpracy z Apollo Brownem, „Trophies”. Oba wydawnictwa doczekały się pochlebnych recenzji i uznania ze strony niejednej osoby ze środowiska hip hopowego.

Co prawda dorobek Raya Westa wypada mniej okazale niż OC lecz wcale to nie oznacza, że należy on do muzycznych żółtodziobów. Wręcz przeciwnie, gdyż nowojorski beatmaker nagrywa muzykę od dawna, tylko dopiero 4 lata temu zdecydował się on na rozpoczęcie działalności wydawniczej. Od tego czasu mieszkaniec NYC wypuścił kilka udanych singli oraz beat tape’ów. Współzałożyciel oficyny wydawniczej Red Apples 45 opublikował nagrania z AG, Kool Keithem, Blu, Dave Darem, OC. Wśród wypuszczonych dotąd płyt znalazła się seria siódemek zebranych następnie na „Pianos In The Projects” (4×7″), a także „Berri Liptick”, „Live From The Bird’s Nest…” i produkcje spod szyldu „Danksgiving” (ostatnia część ukazała się w listopadzie ub.r.). Najważniejsze wydawnictwo nowojorczyka trafiło na półki sklepowe w zeszłym tygodniu. „Ray’s Cafe” stanowi projekt o dokładnie przemyślanym koncepcie.

Wydanie "Ray's Cafe" na kasecieInformacje o tej płycie pojawiły się w sieci kilka miesięcy temu. Jak się okazało później, Ray West już po pierwszej sesji nagraniowej z OC planował wydać obszerniejszy materiał z tym raperem. Jednym z największym zwolenników tej kolaboracji był od początku AG, namawiając duet do stworzenia płyty osadzonej w jazzowym klimacie. Artyści rodem z Wielkiego Jabłka postąpili według tych podpowiedzi. „Ray’s Cafe” przenosi nas do klubów i kafejek jazzowych z lat 70.tych, posiadających nieporównywalny z niczym innym klimat. Jak sam tytuł wskazuje, gospodarzem wydawnictwa jest Ray West, ponieważ to głównie od niego zależało nadaniu utworom wyjątkowego posmaku sprzed 4 dekad. Producent poradził sobie z tym zadaniem bez zarzutu, wydobywając świetne sample ze starych płyt i tworząc doskonałe środowisko dla OC. Emcee pokazał na tej EP-ce, iż nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Jego teksty i flow trzymają równy poziom. Dzięki takim nagraniom, jak tytułowe „Ray’s Cafe”, „Have Fun”, „YMI” i „Go Back” płyta powinna znaleźć uznanie w oczach odbiorców rapu w klasycznej formie.

„Ray’s Cafe” trafiło do odsłuchu na stronę DJBooth.net. Wersję elektroniczną wydawnictwa można pobrać korzystając z tego serwisu. Natomiast wydanie projektu na płytach winylowych i kasetach trafiło do sprzedaży dzięki dystrybucji Fat Beats Records. Ray West & OC promują wspólny materiał poprzez single „Ray’s Cafe” i „YMI”. Dodatkowo ukazał się trailer EP-ki umieszczony na YouTube.

Tracklista

  1. Intro
  2. Ray’s Cafe
  3. Have Fun
  4. Soul Kitchen
  5. Go Back feat. Milano & AG
  6. Lovers
  7. Breaking Rules
  8. YMI
  9. Gotta Luv It