Kev Brown - NitefallUp Above Records | 2003

W branży hip hopowej niemal codziennie próbuje zaistnieć mnóstwo postaci z całego świata. Nie ma jednoznacznego i uniwersalnego sposobu do przebicia się w tym biznesie, o czym na pewno mają pojęcie wszyscy artyści usiłujący przyciągnąć uwagę odbiorców. Tym, którym udało się zdobyć uznanie w oczach słuchaczy i mediów, niejednokrotnie przeszli długą drogę, aby to osiągnąć. Przeglądając początki karier muzycznych twórców doskonale znanych w niezależnych kręgach rapowych nietrudno natknąć się na pełno ciekawostek oraz odkryć wczesne nagrania artystów, będących nie raz po latach zapomnianymi. W tej kategorii umieścimy debiutancki singiel Keva Browna, „Nitefall”.

Główny członek kolektywu Low Budget rozpoczynał swoją aktywność na scenie muzycznej w okresie przypadającym na wzmożony ruch w undergroundzie. Bohater niniejszego artykułu miał o tyle szczęście, że już przy swoich premierowych nagraniach współpracował z szanowanymi w środowisku wytwórniami płytowymi – Up Above Records i ABB Records. Dzięki temu twórca wywodzący się z miejscowości Landover w stanie Maryland mógł liczyć na odpowiednie wsparcie oraz promocję. Przygotowując materiał na pierwszy album Kev Brown zrealizował kilka dwunastek. „Nitefall”, „Always”, „Life’s A Gamble” oraz „Work In Progress” pojawiły się w sprzedaży w latach 2003-05 znacznie podnosząc zainteresowanie opinii publicznej autorem tych wydawnictw. Wszystkie utwory trafiły na tracklistę longplaya „I Do What I Do” z wyjątkiem pierwszego z powyższych tracków. Trudno zrozumieć dlaczego debiutancki singiel producenta i rapera w jednym został pominięty przy kompletowaniu tego projektu, gdyż w niczym nie ustępuje pozostałym kompozycjom na tym LP.

Kev Brown wydaje NitefallPremierowy singiel winylowy Keva Browna ujrzał światło dzienne równo dekadę temu. Artysta związany ze stolicą Stanów Zjednoczonych zaprosił do dwóch nagrań trzech wykonawców należących do jego bliskiego wówczas otoczenia. W „Nitefall” możliwość pokazania próbki swoich umiejętności otrzymali Oddisee & Cy Young. Pierwszy zbierał wtedy pierwsze szlify w branży muzycznej, co wyszło mu na dobre, ponieważ teraz jest on jedną z najjaśniejszych postaci niezależnej sceny hip hopowej. Przy tak doborowym towarzystwie współzałożyciel Low Budget nie dał się zepchnąć na dalszy plan. Późniejszy partner muzyczny LMNO, Kaimbra, DJ Mitsu The Beatsa, J. Rawlsa, Marco Polo czy DTMD zaprezentował niemały potencjał zarówno od strony wokalnej, jak i producenckiej. W przypadku wydawnictw tego wykonawcy zawsze podkreśla się wysoki poziom beatów, pomijając przy tym jego spore możliwości w roli Emceego. „Nitefall” oraz umieszczone na stronie B „Power Bars” są znakomitym potwierdzeniem szerokiego wachlarza zdolności Keva Browna. W drugim tracku partneruje mu dobrze znany w undergroundzie Grap Luva stanowiąc udane dopełnienie tej kompozycji. Całość wydawnictwa zamykają instrumentale oraz acapelle obu nagrań.

W pierwszej połowie ubiegłej dekady ukazało się multum wartościowych materiałów przypisanych do undergroundu. Część z nich pomimo niewątpliwej jakości została odstawiona na boczny tor. Nierzadko losy zapomnianych dzisiaj utworów i płyt mogły potoczyć się zupełnie inaczej, gdyby trafiły do szerszego obiegu. Kev Brown zaprezentował się z jak najlepszej strony na „Nitefall” – starannie dobrane sample, porządne zwrotki i nieprzypadkowo dobrani goście zaprocentowały w postaci więcej niż solidnego materiału. Strona A z tego singla ukazała się jeszcze na kompilacji Oddiseego „Foot In The Door”. Natomiast drugie nagranie zamieszczone na płycie pojawiło się na kilku wersjach „I Do What I Do” oraz innych projektach (w tym „Classic Joints”). Szkoda tylko, że oba tracki nie doczekały się należytej promocji ze strony Up Above Records i samego ich twórcy.

Rating4Tracklista

Strona A

A1 Nitefall feat. Oddisee & Cy Young
A2 Nitefall (Instrumantal)
A3 Nitefal feat. Oddisee & Cy Young (Acapella)

Strona B

B1 Power Bars feat. Grap Luva
B2 Power Bars (Instrumantal)
B3 Power Bars (Acapella) feat. Grap Luva