Guilty Simpson & Small Professor - Highway RobberyBeat Goliath/Coalmine Records | 2013

Zgodnie ze wcześniejszymi zapowiedziami we wrześniu b.r. ukazała się masa nowych projektów. Spośród nich największym zainteresowaniem mediów i słuchaczy cieszyły się zarówno wokalne, jak i instrumentalne płyty. Warto tutaj wymienić materiały Tanya Morgan („Rubber Souls”), The Foreign Exchange („Love In Flying Colors”), The Procussions („Self-Titled”), Clear Soul Forces („Gold PP7s”), J-Zone’a („Peter Pan Syndrome”), LMNO („After The Fact”), 14KT („Nickel & Dimed”), Damu The Fudgemunka („Spur Momento Trailer EP”) i Klausa Layera („The Adventures Of Captain Crook”). Oprócz produkcji wydanych w wersjach fizycznych trafiło w tamtym miesiącu również sporo porządnych EP-ek i longplayów wypuszczonych tylko w postaci elektronicznej. Jeden z tych projektów, „Highway Robbery”, autorstwa Guilty Simpsona & Small Professora, to naprawdę interesująca kryminalna opowieść z ulic Detroit.

Z duetu artystów odpowiedzialnych za ten projekt zdecydowanie większe osiągnięcia i szacunek na scenie hip hopowej przypada pierwszemu z tych wykonawców. Już na początku ubiegłej dekady o Guilty Simpsonie mówiło się, jako kolejnym raperze z Mo-Town o sporym potencjale. Od kilku lat Emcee co rusz to pokazuje skalę swojego talentu, skupiając się głównie na płytach nagrywanych przy udziale innych twórców. Do jego najważniejszych wydawnictw zaliczają się „Ode To The Ghetto”, „OJ Simpson” (produkcja Madliba), „Ox To D (The E.P)” z Roc C, „Dice Game” (produkcja Apollo Browna). Oprócz tego wchodzi on wraz z Black Milkiem i Seanem Price’em w skład formacji Random Axe, z którą dwa lata temu wypuścił debiutancki longplay.

W porównaniu do swojego nowego partnera muzycznego, Small Professor nie może pochwalić się tak licznymi wydawnictwami. Filadelfijski producent ma na swoim koncie serię beat tape’ów, z czego większość została dobrze odebrana przez środowisko muzyczne (szczególnie „Leftover Jawns EP” i „Cool Story, Pro”). Beatmaker odnajduje się też współpracując z raperami, o czym najlepiej świadczy płyta „Gigantic Vol. 1”. Wydawnictwo z ub.r. zawiera nagrania powstałe przy udziale Von Pei, Has-Lo, Buff 1, Stik Figi, Guilty Simpsona i Reef The Lost Cauze’a. Remiksy utworów części z tych wykonawców trafiły następnie na „Yokozuna EP”. Po tych materiałach przyszła kolej na „Highway Robbery”, stanowiące wyzwanie nie tylko dla twórcy z Philly, ale także otrzaskanego w branży Simpsona.

Small Professor wydaje z Guilty Simpsonem Highway RobberyAutorzy tego wydawnictwa nawiązali współpracę kilkanaście miesięcy temu. Efektem tego były dwa tracki – „Spare Razor” oraz „The Easiest Way”, które trafiły na wcześniejsze projekty Small Professora. Obaj wykonawcy postanowili pójść o krok dalej, co przełożyło się na wspólną EP-kę. Wydaniem materiału zajęło się Beat Goliath/Coalmine Records, zaś promocję powierzono Diamond Media 360. Duet przygotował płytę opowiadającą o losach mieszkańca Detroit próbującego odnaleźć się w post-apokaliptycznej rzeczywistości. Narratorem wszystkich nagrań jest Guilty Simpson, który plastycznie przedstawił realia życia w swoim rodzinnym mieści w bliżej nieokreślonej przyszłości. Historie zawarte na „Highway Robbery” podano w sprawny sposób. Emcee z The Motor City otrzymał brudne beaty oparte o mocne brzmienie perkusji. Small Professor dowiódł tym samym, że z powodzeniem może dostarczać instrumentale utrzymane w różnym klimacie. W tym środowisku raper czuł się, jak ryba w wodzie, pokazując charakterystyczne flow i poprawne wersy. Powyższe połączenie najlepiej wypada w „I’m The City” nagranym przy wsparciu Boldy’ego Jamesa & Statika Selektah, „It’s Nuthin” z AG oraz „On the Run” z cutami DJa Revolutiona. Dawno też nie słyszałem tak doskonałego wstępu do płyty, jak w „Take Your Power”. Z drugiej strony, Guilty Simpson momentami przynudza i brakuje tutaj pewnego elementu zaskoczenia rozwijającego poszczególne tracki, które są dedykowane miłośnikom głównie kryminalnych opowieści.

Z reguły nie powinno ingerować się w długość danego wydawnictwa, ale w przypadku „Highway Robbery” nie sposób pominąć tej kwestii. Wrześniowy projekt amerykańskich twórców jest po prostu zbyt krótki i sprawia wrażenie wstępu do właściwego materiału duetu. Po odliczeniu „Take Your Power” i „Come Get Me” (intro i outro) oraz alternatywnych wersji „Get That Pay” i „The Easiest Way” (pierwotnie nagranie znalazło się na „Yokozuna EP”) pozostaje raptem 6 utworów, z czego 3 nagrania wybrano na single. Pomimo umiejętnego rozplanowania historii opowiadanych przez Guilty Simpsona i dopasowanych do jego stylu beatów Small Professora, można odebrać płytę jako produkt nie w pełni gotowy. Kontynuacja EP-ki jest mile widziana, ale za drugim razem przyda się zdecydowanie obszerniejsza produkcja.

Ratings3.5

Tracklista

  1. Take Your Power (Intro)
  2. Get That Pay (Scooby Mix)
  3. I’m The City feat. Boldy James & Statik Selektah
  4. Blap (Interlude)
  5. It’s Nuthin feat. AG
  6. On the Run feat. DJ Revolution
  7. Go feat. Castle & Elucid
  8. Come Get Me (Outro)
  9. Get That Pay (OG Mix)
  10. The Easiest Way (Remix)