Parallax - Depth PerceptionSelf-released | 2014

Od lat jedną z najcięższych chorób toczących hip hop jest zanikający element wiedzy w całej kulturze. Szczególnie to rzuca się w oczy we współczesnym rapie, który od dawna nie spełnia funkcji edukacyjnej i nie przynosi ze sobą wartości stanowiących podwaliny tego nurtu muzycznego w poprzednich dekadach. Artyści hip hopowi porzucili przekazywanie ważnych treści za pośrednictwem swoich nagrań, co najbardziej widać w miałkim, wtórnym i plastikowym mainstreamie. Jednak nawet w undergroundzie nie jest zbyt różowo, gdyż presja ze strony słuchaczy oczekujących muzyki miłej, łatwej i przyjemnej stale rośnie. Dlatego też tym bardziej należy docenić wydawnictwa pokroju „Depth Perception” brytyjskiego rapera Parallaksa, który chociaż na kilkanaście minut przywraca prawdziwego ducha hip hopu.

Przez długie lata brytyjscy artyści kojarzyli się słuchaczom z innych krajów głównie za sprawą grime’u. W ostatnim czasie trend ten został przynajmniej po części zmieniony na korzyść wykonawców, których twórczość jest bardziej przyswajalna dla ogółu odbiorców. Pośród twórców obracających się w innych nurtach hip hopowych zaznaczył swoją obecność Parallax. Twórca pochodzący z Winchesteru należy do wymierającego gatunku osób w pełni oddanych korzeniom tej kultury. Z drugiej strony, trzeba przyznać, że znakomicie odnajduje się on w tym i czerpie niewspółmierną satysfakcję z realizacji własnych celów. Emcee i producent w jednym przez blisko dekadę udzielał się na londyńskiej scenie, spędzając mnóstwo czasu na występach podczas lokalnych imprez. Brytyjczyk doskonale zdawał sobie sprawę z tego, iż to tak po prawdzie, to jedyna słuszna droga ku temu, aby zapracować na swoje nazwisko i zdobyć uznanie w oczach odbiorców z najbliższego otoczenia. Parallax nie śpieszył się z wydaniem debiutanckiego materiału, spokojnie przygotowując się do tego w domowym zaciszu. W końcu artysta uznał, że nadszedł najwyższy czas, aby wypuścić premierowy projekt. Wydane w połowie roku „Depth Perception” należy do najlepszych EP-ek poprzednich 12 miesięcy.

Parallax wydaje Depth PerceptionWydawnictwo pochodzące sprzed 6 miesięcy stanowi jedną z najpiękniejszych od do hip hopu, jakie ukazały się na rynku płytowym w ostatnich latach. Brytyjski artysta otwarcie mówi o tym, że jego nadrzędnym celem jest przywrócenie brzmienia i zasad związanych ze Złotą Erą rapu. Jeżeli dzięki temu uda mu się dotrzeć do niszy odbiorców i przy tym otworzy on oczy tym, którzy całkowicie zapomnieli w czym tkwi prawdziwe piękno hip hopu, to uzna on swoją misję za udaną. Po zapoznaniu się z jego pierwszym wydawnictwem należy odhaczyć wszystkie ww. założenia, gdyż Parallax w pełni dowiódł tego, że postępuje ze swoją ideologią muzyczną od początku do końca. „Depth Perception” to nad wyraz wyrazisty i silny głos w sprawie kształtu i kondycji współczesnej sceny hip hopowej. Wszystko to podane w wysokiej jakości boom-bapowej formie. Począwszy od intra, aż po ostatnie sekundy kończącego EP-kę „Justice” znakomicie widać, że trafiliśmy na artystę przez wielkie „A”. Parallax posiada rozległą wiedzę o hip hopie i nadal wierzy w jej ideały, które praktycznie nie są już zauważalne na współczesnych wydawnictwach. Doskonale widać to po singlowym „Hip Hop Philosophy”, które należy także do jednych z najlepszych nagrań tego roku. Brytyjczyk pokazał w tym utworze, a także w pozostałych na „Depth Perception”, dbałość o warstwę liryczną. Jego teksty perfekcyjnie współgrają z korzennie brzmiącymi beatami. Emcee dotyka tematyki związanej ze stanem kultury hip hopowej, ale również sięga po kwestie społeczne. Nie brakuje celnych spostrzeżeń i słusznej krytyki („Rat Race”, „Justice”) i odniesień do pracy nad sobą („Walking On”). W głównej mierze on sam odpowiada za poszczególne podkłady występujące na płycie, jedynie w dwóch utworach wyręczają jego Fredo i Sam Zircon (ten drugi producent współtworzył instrumental do „Never Can Say Goodbye”). Wszystko to przełożyło się na bezkompromisowy manifest oparty o reguły wyniesione z lat 80. i 90.tych, który podano z rzadko spotykaną teraz klasą. Prawdziwie głębokie spojrzenie na hip hop i tematykę prospołeczną.

Jeżeli miałbym pokazać komukolwiek tegoroczną płytę nagraną od początku do końca w zgodzie z old schoolowymi standardami, to mój wybór padłby na „Depth Perception”. Parallax pokazał wszem i wobec, że w dzisiejszych czasach nadal pozostaje miejsce na korzenne wydawnictwa niosące ze sobą ważne treści. Brytyjski artysta może być uznawany za ewenement w skali światowej, gdyż naprawdę niewielu współczesnych twórców tak głośno i mocno akcentuje element wiedzy w swoich utworach. Ważne jest też to, iż starania tego rapera/producenta doceniły wybrane serwisy muzyczne i słuchacze, którzy w dalszym ciągu poszukują wydawnictw o edukacyjnym wydźwięku. Już teraz przyznam z ręką na sercu, że wiele obiecuje sobie po pełnym albumie Parallaksa. Warto czekać na tę produkcję.

Kup: Parallax – „Depth Perception”

Ratings4.5Tracklista

  1. Never Can Say Goodbye (prod. Parallax & Sam Zircon)
  2. Hip Hop Philosophy (prod. Sam Zircon)
  3. Strength (prod. Fredo)
  4. Walking On (prod. Parallax)
  5. Rat Race (prod. Parallax)
  6. Justice (prod. Parallax)