Roc Marciano wydaje trzeci album - Marci BeaucoupW ub.r. ukazało się pełno wartościowych materiałów pochodzących od artystów z różnych stron świata. Wygląda na to, że więcej płyt na wysokim poziomie trafiło do obiegu w pierwszej połowie 2013 roku, co wcale nie oznacza, że pozostałe miesiące nie przyniosły porządnych wydawnictw. W drugim półroczu odbyły się premiery materiałów Ka („The Night’s Gambit”), Tanyi Morgan („Rubber Souls”), Hieroglyphics („The Kitchen”), Blue Sky Black Death („Glaciers”), Black Milka („No Poison No Paradise”), L’Orange & Stik Figi („The City Under The City”) czy Oddiseego („The Beauty In All”/”Tangible Dream”). Jednak to nie koniec tego zestawienia. Pod koniec ub.r. pojawiły się dwa nowe wydawnictwa od Roca Marciano – mixtape „The Pimpire Strikes Back” oraz longplay „Marci Beaucoup”. Obie płyty wywołały sporo dyskusji w mediach.

W ostatnich latach wiele osób zabierało głos na temat kondycji nowojorskiego hip hopu. Wśród opinii wysuwanych przez dziennikarzy muzycznych, słuchaczy i artystów nie brakuje krytyki i zarzucania wykonawcom z NYC przeciętnej kreatywności i jakości ich nagrań. W końcu od przedstawicieli kolebki hip hopu zawsze będzie się wymagało więcej. Z drugiej strony, nietrudno trafić również na ciepłe słowa odnośnie współczesnych twórców z Wielkiego Jabłka, kierowanych pod adresem choćby Roca Marciano. Nic w tym dziwnego, jeżeli spojrzymy na rozwój jego kariery muzycznej od 2010 roku.

Niemal równo cztery lata temu ukazał się debiutancki album artysty pochodzącego z Long Island, „Marcberg”, za który zebrał on masę pochlebnych recenzji. Doceniono niezwykle charakterystyczny styl tego artysty, wyróżniającego się na tle swoich kolegów po fachu zarówno od strony producenckiej, jak i rapowej. Projekt wypuszczony przez Fat Beats Records doczekał się kilku edycji i okazał się trampoliną do dalszego rozwoju działalności Roca Marciano na scenie hip hopowej. Pod koniec 2012 roku trafił do sprzedaży jego drugi longplay – „Reloaded”. Płyta wydana nakładem Decon Records mocno namieszała w tamtym czasie w branży, czego dowodem było uhonorowanie tego LP mianem jednego z najlepszych wydawnictw sprzed dwóch lat. Krótko po opublikowaniu produkcji artysta zmienił wytwórnię płytową, stając się członkiem Man Bites Dog Records. Od tego momentu wykonawca uzyskał większy wpływ na kierowanie swoimi losami i przy okazji został v-ce prezydentem i szefem działu A&R MBDG. Po zaznajomieniu się z nową funkcją, Roc Marciano przeszedł do nagrywania nowej płyty. W ramach wprowadzenia do „Marci Beaucoup” ukazał się najpierw mixtape „The Pimpire Strikes Back”.

Roc Marciano - The Pimpire Strikes BackMateriał poprzedzający trzeci longplay nowojorczyka pojawił się w sieci na początku listopada. Pod względem koncepcji wydawnictwo różniło się od zapowiedzianej wcześniej płyty artysty, gdyż tutaj obok jego własnych podkładów pojawiły się beaty dostarczone przez dobrze znanych producentów. Madlib, Mic Raw, Evidence, Tne Alchemist, Tne Arch Druids i Lord Finesse wspomogli gospodarza longplaya w skompletowaniu warstwy muzycznej. Jeżeli ktokolwiek nastawiał się na zmianę klimatu lub tematyki nagrań tego twórcy, to srogo się zawiódł. „The Pimpire Strikes Back” obfituje w opowieści o życiu alfonsów i codziennych rozterkach gangsterów. Oczywiście, sporo jest racji w tym, że nie jest to wielce odkrywcze, ale po prostu Roc Marciano najlepiej czuje się właśnie w takich zagadnieniach i świetnie na tym wychodzi.

Wydawnictwo trafiło na Bandcampa. „The Pimpire Strikes Back” można bezpłatnie pobrać za pośrednictwem tego serwisu poprzez opcję „buy now – name your price”. Man Bites Dog Records wypuściło również serię koszulek, do których dołączono wersję fizyczną mixtape’y (płyty kompaktowe). Projekt promują single „The Sacrifice” i „Doesn’t Last”. Do tego pierwszego utworu nakręcono też videoclip, dzięki którym Roc Marciano starał się potwierdzić swój wizerunek kreowany w utworach.

DOWNLOAD Roc Marciano – The Pimpire Strikes Back

Tracklista

 1. Intro
 2. The Sacrifice (prod. Madlib)
 3. Doesn’t Last (prod. Roc Marciano)
 4. Slingers feat. Knowledge the Pirate (prod. Mic Raw & Roc Marciano)
 5. I.D.K. (prod. Roc Marciano)
 6. Take Me Over (prod. Evidence)
 7. Higher Learning (prod. Roc Marciano)
 8. Sincerely Antique feat. Action Bronson & Willy the Kid (prod. Tne Alchemist)
 9. Ice Cream Man (prod. Roc Marciano)
 10. Skit
 11. Ten Toes Down feat. Knowledge the Pirate (prod. Tne Alchemist)
 12. Velvet Cape feat. Action Bronson & Meyhem Lauren (prod. Roc Marciano)
 13. Shower Posse feat. Knowledge The Pirate (prod. Tne Arch Druids)
 14. German V’s (prod. Roc Marciano)
 15. Bruh Man (prod. Lord Finesse)
 16. Ruff Town feat. Cormega (prod. Roc Marciano)