Royce Da 5'9'' - Street HopW tym roku dobiegają niekończące się historie związane z wydaniem kilku znaczących albumów. Raekwon udowodnił, że było warto czekać na „Only Built For Cuban Linx II” serwując materiał stojący na wysokim poziomie. Natomiast od dzisiaj można rozpocząć odliczanie do premiery innego wydawnictwa muzycznego – „Street Hop” jednego z najbardziej utalentowanych Emcees z Detroit, Royce ‚a Da 5’9”. Płyta ma się ukazać równo za miesiąc, 20 października nakładem M.I.C. (label artysty) i One Records.

Saga pod tytułem „oficjalna data premiery i tracklista Street Hop” rozpoczęła się jeszcze w 2006 roku, kiedy Royce Da 5’9′‚ zapowiedział wydanie albumu, nad którym pieczę miał sprawować DJ Premier. Z miejsca pojawiła się cała masa plotek, których większość skupiała się do jednego pytania – czy „Street Hop” zostanie w całości wyprodukowany przez tego legendarnego beatmakera? Wyjaśniło się nieco we wrześniu 2006 roku. Ogłoszono, że Chris Martin zajmie się produkcją połowy albumu, pomoże przy selekcji bitów oraz obejmie funkcję producenta wykonawczego.

Plany wydawnicze trzeba było jednak skorygować w skutek kłopotów z prawem Ryana Montgomery’ego. Pod koniec 2006 roku raper trafił na rok do więzienia za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu. Po odbyciu wyroku, Royce Da 5’9” postanowił nagrać mixtape „The Bar Exam” (2007 rok), który miał być preludium do „Street Hop”. W nagraniu materiału pomogli Preemo i Statik Selektah. Royce poszedł za ciosem i rok później zaprezentował słuchaczom przygotowany wespół z DJ’em Green Lanternem, „The Bar Exam 2”. Pod koniec zeszłego roku wyklarowała się data wydania „Street Hop” – pierwsza połowa 2009. Co prawda niedługo potem nastąpiła drobna korekta ukazania się albumu ze względu na wspólny materiał Royce’a, Crooked I, Joe Buddena i Joella Ortiza pod nazwą Slaughterhouse (z pewnością wspomnę o płycie tego kolektywu w najbliższym czasie). Podano także listę beatmakerów, poza DJ’em Premierem swoje produkcje dorzucili: DJ Green Lantern, Emile, Nottz, Kon Artis, Ski, 6 July, Kay Gee.

Na początku bieżącego roku doczekaliśmy się pierwszego oficjalnego singla pochodzącego ze „Street Hop” zatytułowanego „Shake This” produkcji Preemo. Kolejnym utworem promującym longplay został „Part Of Me” opartym o instrumental 6 July. Prawdziwym wstępem do długo oczekiwanego projektu reprezentanta Detroit okazała się EP-ka „The Revival”. Początkowo miała być kolejnym albumem rapera, ale utwory z tego materiału wyciekły do internetu i zmuszając Royce’a do wydania EP w formie MP3. Premiera odbyła się 7 lipca i zaostrzyła apetyty słuchaczy na „Street Hop”.

Dodam, że w międzyczasie P. Diddy i Nas proponowali raperowi wydanie jego materiału w swoich labelach, odpowiednio w Bad Boy Records i The Jones Experience. Jednakże nie doszło do oficjalnych rozmów pomiędzy zainteresowanymi stronami i sprawy upadły.

Royce Da 5’9” przez długi czas jest wielce niedocenianym artystą, o którym nadal często mówi się jako „tym od Eminema”, „tym od Boom” lub „tym od freestyle’u”. A szkoda, bo umiejętności ma nieprzeciętne i wybija się na tle pozostałych ówczesnych raperów. Pozostaje mieć nadzieję, że zarówno album Slaughterhouse, jak i solowe projekty pomogą mu na zdobycie większego szacunku na scenie hip hopowej.

Tracklista

 1. Gun Harmonizing
 2. Count For Nothing
 3. Soldier feat. Kid Vishis
 4. Something 2 Ride feat. Phonte
 5. Dinner Time feat. Busta Rhymes
 6. Far Away
 7. The Warriors feat. Slaughterhouse
 8. A Brief Intermission (Skit)
 9. Gimme Money
 10. Gangsta feat. Trick Trick
 11. Shake This
 12. Mine In Thiz
 13. Street Hop
 14. Thing For Your Girlfriend (Hoe Jack) feat. Kay Young
 15. Bad Boy feat. Jungle Rock Jr.
 16. Take You There feat. Melanie Rutherford
 17. Part Of Me
 18. Love From The Hood feat. Bun B & Joell Ortiz

Royce Da 5'9'' - The Revival EPPoniżej tracklista wspomnianego wydawnictwa płytowego „The Revival EP”.

Tracklista

 1. Gun Harmonizing
 2. Count For Nothing
 3. Warriors
 4. Street Hop 2010