Self Jupiter, Kenny Segal - The KleenrzBogactwo kalifornijskiej sceny hip hopowej sprawia, iż można dowolnie poruszać się pomiędzy dziesiątkami twórców mieszczących się w różnych nurtach tej muzyki. Omijając znanych na całym świecie wykonawców pochodzących z tego regionu USA, można natrafić w undergroundzie na mnóstwo równie uzdolnionych twórców. Wielu przedstawicieli niezależnego hip hopu z tego słonecznego stanu skupia się wokół wszelkiej maści kolektywów, nie raz żyjących ze sobą w pełnej symbiozie. Kultowy projekt założony przez Abstract Rude’a i Aceyalone’a w Los Angeles, Project Blowed, wychodzi daleko poza ramy sztywnego crew. Przedsięwzięcie ma na celu głównie edukację młodych osób na kilku płaszczyznach, a przez niego przewinęło się mnóstwo postaci. Jedni z nich – raper Self Jupiter i producent Kenny Segal – połączyli wspólne siły i nagrali płytę o niecnym tytule „The Kleenrz”.

Przy powstałym w grudniu 1994 roku Project Blowed szybko pojawiła się oficyna wydawnicza, która przez lata działalności doprowadziła do ukazania się niejednego albumu Aceyalone’a czy świetnej płyty „Coup De Theatre” formacji Haiku D’Etat. Self Jupiter i Kenny Segal również czynnie uczestniczyli w życiu labelu, będąc jednymi z jego ogniw. Pierwszy z nich należy przede wszystkim do supergrupy Freestyle Fellowship, niezwykle wpływowej i mającej wielu fanów na całym świecie (w ub.r. zespół powrócił z longplayem „The Promise”). Na solowe wydawnictwo rapera przyszło czekać do 2000 roku. Wtedy to ukazał się projekt „Hard Hat Area” (Celestial Recordings), oparty o eksperymenty muzyczne i przedstawiający alternatywną wizję rapu. W dalszych latach swojej kariery mieszkaniec LA nie był zbytnio aktywny i tkwił w uśpieniu (podobnie zresztą jak niektórzy członkowie Freestyle Fellowship). Jego partner z The Kleenrz ma na swoim koncie jedną solową płytę – doskonały „Ken Can Cook” z 2008 roku (Decon Records/Project Blowed Recordings). Poza tym muzyk współpracował ze wszystkimi ww. wykonawcami, a w szczególności z Abstract Rude’em i macierzystym zespołem Self Jupitera. Jak widać za powstanie albumu „The Kleenrz” odpowiadają doświadczeni twórcy odgrywający znaczne role w undergroundzie z LA.

Premiera wspólnej płyty niezależnych artystów odbyła się 31 lipca b.r., a wydawcą został label Hellfyre Club, znany dotychczas z wydawnictw Open Mika Eagle, czy Nocando. Jeżeli poszukujecie rapu dalekiego od jakichkolwiek schematów, opartego wokół jednej myśli przewodniej i ociekającego oryginalnością, to wręcz musicie sięgnąć po „The Kleenrz”. Przedstawiciele Los Angeles przygotowali koncepcyjny album, wcielając się w ekipę sprzątającą wszelkie możliwe brudy. Opowieści snute przez Self Jupitera momentalnie przyciągają uwagę, nie tylko ze względu na specyficzne flow, ale też otoczkę każdej historyjki. Zresztą już po zwariowanym wstępie do projektu, „The Interview”, można spodziewać się zaskakujących pomysłów na poszczególne utwory. „Filthy”, „Mr Sandman”, czy „Nasty”, to jedne z najmocniejszych momentów tego krótkiego longplaya. Kenny Segal prezentuję muzyczną dojrzałość, dostarczając beaty wysokich lotów. Niezwykle brudne, wręcz niechlujne instrumentale świetnie współgrają z tekstami jego kompana. Uzupełnieniem duetu stanowią goście występujący w połowie w nagraniu „Altered States”Murs, Volume 10, Subtitle, Gajah, Alpha MC. Poza tym na wydawnictwie The Kleenrz pojawiają się DJ Prolifix, Nocando, Abstract Rude, Shing02, a także Fanny Franklin.

Wydawnictwo The Kleenrz można znaleźć w amerykańskich sklepach Fifth Element i Access Hip Hop (płyta ukazała się też na japońskim rynku muzycznym). Kalifornijski duet postawił na skuteczną promocję poprzez videoclipy. Animowane teledyski stworzone do singli „Filthy” oraz „Mr Sandman” to prawdziwy majstersztyk. Za powstanie zachwycających obrazów odpowiada James Reitano, znany wcześniej ze zleceń wykonywanych dla Madvillain, Kool Keitha, czy Cut Chemista. Ponadto posse cut „Altered States” można za darmo pobrać z Soundclouda. Natomiast cały materiał zawarty na „The Kleenrz” powinien pełnić rolę dobranocek w każdym domu. Na dokładkę Self Jupiter i Kenny Segal opowiadają o kulisach LP w video przygotowanym przez ww. Fifth Element.

UPDATE: Hellfyre Club zdecydowało się na udostępnienie płyty The Kleenrz na Bandcampie.

Tracklista

  1. The Interview
  2. Filthy feat. Fanny Franklin
  3. Mr Sandman
  4. Best Served Cold
  5. Nasty
  6. City Lights feat. Nocando
  7. Altered States feat. Subtitle, Alpha MC, Gajah, Murs & Volume 10
  8. Outer Rings feat. Abstract Rude & Shing02
  9. A Big Mess feat. DJ Prolifix