Sene - BrooklyknightW życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, w którym pojawia się pytanie o przystań życiową. Poszukiwanie miejsca do spędzenia reszty swoich dni, znalezienie bezpiecznego schronienia, ostoi z prawdziwego zdarzenia – niejednokrotnie spędza sen z powiek niejednemu z nas. W końcu chodzi o coś więcej niż podanie adresu zameldowania, czy też zamieszkania. Liczy się odnalezienie przestrzeni życiowej, stanowiącej opokę i napędzającą do prowadzenia owocnej działalności na różnych płaszczyznach. Jedni wcale nie rozpoczynają poszukiwań – po prostu spędzają wszystkie lata na tej samej długości i szerokości geograficznej. Inni zaś, opuszczają strony rodzinne aby poznać niezbadane dotąd miasta, a niekiedy i państwa. Często wyjazdy kończą się powrotami do miejsc dorastania. Właśnie taką wędrówkę zaliczył raper Sene, a swój powrót do Brooklynu udokumentował na nowym albumie „Brooklyknight”.

Bohater niniejszego artykułu posiada interesującą przeszłość. Sene pochodzi z mieszanej rodzinie – jego ojciec to rodowity mieszkaniec Nowego Jorku, zaś matka pochodzi z Portoryko. Wychowujący się na południowym Brooklynie młodzian długo znajdował się pod wpływami ulubionej muzyki rodziców – salsy i ery Woodstocku. Sytuacja uległa diametralnej zmianie, gdy do jego rąk trafił album Commona, „One Day It’ll All Make Sense”. Ekscytacja hip hopem szybko przerodziła się w chęć czynnego uczestniczenia w jej tworzeniu – nowojorczyk rozpoczął pisanie tekstów i snuł plany na bliższe obcowanie z rapem w przyszłości. W wieku 18 lat przeniósł się na Zachodnie Wybrzeże i właśnie w skąpanej słońcem Kalifornii udało się jemu postawić pierwsze kroki na scenie muzycznej. W 2007 roku ukazały się jego dwa albumy – „Pavement Special” (S.O.U. Records) i „Beautifully Ugly” (Feelin’ Music). Jednak największy splendor spłynął na rapera za wspólną płytę z bożyszczem każdego bloggera, Blu. Wydany przez Shaman Work Recordings longplay „A Day Late & A Dollar Short” rzeczywiście narobił niezłego zamieszania i przypadł do gustu słuchaczom undergroundu, aczkolwiek sporo mówiło się o miejscami niedopracowanym projekcie. Paradoksalnie, po odniesionym sukcesie, dobrze rokujący Emcee postanowił powrócić w rodzinne strony i już będąc w NYC wypuścił m.in. materiał nagrany z J57, „Eye Don’t Dream…But I Do” oraz solowy projekt „Exit, Us”. 10,5 minutowa kompozycja podzielona na trzy części zwróciła uwagę na Sene wielu słuchaczy i przedstawicieli labeli. Włodarze Plug Research Records na tyle zachwycili się eklektyzmem nagrania, że zaproponowali jemu kontrakt płytowy. W ten sposób wyglądały przygotowania do skompletowania „Brooklyknight”.

Sene wydaje BrooklyknightPo wcześniejszych wydawnictwach muzycznych oraz udanych występach na żywo na lokalnej scenie w Nowym Jorku, oczekiwania wobec nowej płyty rapera zostały wywindowane wysoko. Plug Research Records w pełni wierzył w swój świeżo upieczony nabytek, pozwalając na spokojną pracę nad albumem. „Brooklyknight” (przyciągający i wymowny tytuł) ukazało się na rynku płytowym 24 kwietnia b.r., choć promocja materiału rozpoczęła się już znacznie wcześniej. W swoich utworach Sene postanowił zmierzyć się z pytaniami dotyczącymi problemów egzystencjalnych artysty i przede wszystkim na określenie własnej przystani życiowej. Emcee operuje charakterystycznym stylem – wydaje się, że laidbackowe flow nie posłuży do nadawania trafnych puent, czy też kończenia poszczególnych tracków niecodziennymi spostrzeżeniami. W kilku miejscach pomagają mu Denita Odigie, Scienze, Co$$ & Soul Khan. Jak się okazuje – wszystko idealnie współgra ze sobą na całym projekcie. Warstwa muzyczna dostarczona przez samego twórcę oraz Nogamesa, Dra Illingswortha, Fonetik Simbol, uzupełniona przez tzw. żywe instrumenty (Sly5thave & Jay Jennings), delikatnie oprowadza po świecie kreowanym przez Sene. Po zapoznaniu się z materiałem pozostaje zapytać: czy gospodarz albumu odnalazł swoją przestrzeń życiową, czy też znajduje się w dalszej fazie poszukiwań?

Plug Research Records udostępniło cały album do odsłuchu na Soundcloudzie. „Brooklyknight” trafiło do sprzedaży w każdym możliwym formacie, a zainteresowanie wydawnictwem wzrosło również za sprawą otoczki wizualnej poświęconej albumowi. Przygotowano dwa filmy krótkometrażowe opowiadające o życiu, artystycznej formie wyrazu oraz koncepcji płyty („Brooklyknight” i „Feel”). Powstały też dwa teledyski nakręcone do „The Feel Reel” i tytułowego nagrania z LP.

Tracklista

 1. The Feel Reel feat. Sly5thave (prod. Nogames)
 2. Brooklyknight feat. Jay Jennings (prod. Dr. Illingsworth)
 3. Spoiled Rotten Apples (prod. Dr. Illingsworth)
 4. Backboards feat. Blu (prod. Sene)
 5. Footprints (prod. Nogames & Sene)
 6. Time (prod. Dr. Illingsworth)
 7. Holyday feat. Denita Odigie (prod. J57)
 8. Cult Classic (prod. Dr. Illingsworth)
 9. Artificial Family feat. Scienze & Co$$ (prod. Dr. Illingsworth)
 10. We Are Couleurs feat. Soul Khan (prod. Fonetik Simbol)
 11. It’s Been Said feat. Jay Jennings (prod. Dr. Illingsworth)
 12. The Fortunate Passport (prod. Dr. Illingsworth)
 13. Music Man (prod. Sene)