Skyzoo & Torae - Barrel BrothersJuż blisko od 30 lat duety są niezwykle popularne w środowisku hip hopowym. W czasach przypadających na old school i Złotą Erę rapu najczęściej mieliśmy do czynienia z artystami tworzącymi grupy łączące Emceego i producenta/DJ-a. Gang Starr, EPMD, Kool G Rap & DJ Polo, Eric B & Rakim czy Pete Rock & C.L. Smooth to koronne przykłady na znakomitą jakość muzyczną towarzyszącą tandemom hip hopowym. W następnych latach do głosu doszły formacje zakładane przez raperów (występujących czasem w roli beatmakerów) – OutKast, Mobb Deep, The Beatnuts, Black Starr, Method Man & Redman, itd. W dalszym ciągu wykonawcy chętnie podchodzą do wydawania płyt nagrywanych w formie duetów. Pod koniec maja doczekaliśmy się premiery płyty Skyzoo & Torae’a, „Barrel Brothers”. Wydawnictwo nowojorskiego duetu zapowiadało się nad wyraz ciekawie.

Obaj twórcy odpowiedzialni za powstanie LP to dobrze rozpoznawalne postaci w branży hip hopowej. Nie brakuje przy tym opinii, że zarówno Skyzoo, jak i Torae są niedoceniani i powinni znajdować się znacznie wyżej w hierarchii niezależnych artystów wywodzących się z NYC. W przypadku pierwszego z nich trudno nie odnieść wrażenia, że zbyt dużo czasu poświęcił on na wydawanie serii mixtape’ów (łącznie uzbierał ich kilkanaście), zamiast skupić się na nagrywaniu oficjalnych albumów. Pierwsze ważniejsze wydawnictwo w karierze muzycznej Skyzoo ukazało się 8 lat temu. Płyta wyprodukowana przez 9th Wondera, „Cloud 9: The 3 Day High”, pozwoliła mu na dotarcie ze swoją twórczością poza nowojorski underground. Wydanie kolejnego projektu zajęło przedstawicielowi Brooklynu 3 lata. Wczesną jesienią 2009 roku trafił do sprzedaży jego pierwszy solowy longplay, „The Salvation”, która na ogół zyskała uznanie w oczach recenzentów. W dalszej kolejności raper wypuścił dwie kolaboracyjne płyty – „Live from the Tape Deck” (z !llmindem) i „An Ode To Reasonable Doubt” (z Antmanem Wonderem). Pomiędzy tymi materiałami jesienią 2012roku ukazał się jego kolejny solowy album, „A Dream Deferred”.

W porównaniu do Skyzoo, dyskografia Torae’a nie wypada tak pokaźnie. Emcee rodem z Coney Island działa w undergroundzie już dłuższego czasu, ale na dobrą sprawę zaistniał on dopiero w 2007 roku. Wtedy to raper zaczął pojawiać się na wydawnictwach innych artystów, a także nagrywał utwory na swoją płytę. Sześć lat temu ukazała się jego premierowa płyta „Daily Conversation”. Po tym projekcie wykonawca zabrał się za realizację wspólnego longplaya z Marco Polo. „Double Barrel” trafiło na półki sklepowe w pierwszej połowie 2009 roku i doczekało się niejednej pochlebnej opinii. Jesienią 2011 roku zadebiutował jego kolejny krążek, „For The Record” (następnie pojawił się w sieci follow-up do tej produkcji, „Off The Record”). Podobnie jak wcześniejszy album również i ten zyskał uznanie w oczach pokaźnej liczby słuchaczy. Ponadto Torae współpracował z całą plejadą twórców, udzielając się gościnnie w nagraniach eMC, Pete Rocka, 9th Wondera, Seana Price’a, Sha Stimuli, Copywrite’a, DJ-a Distera i wielu innych artystów. Nowojorczyk gościł także na mixtape’ie Skyzoo z 2007 roku, „Corner Store Classic”. Duet z Wielkiego Jabłka zacieśnił później współpracę, czego owocem jest niedawno wydany album „Barrel Brothers”.

Skyzoo & Torae wydają Barrel BrothersPierwszy singiel promujący LP – „Blue Yankee Fitted” – ukazał się w drugiej połowie kwietnia. Po obiecującym początku oczekiwania odbiorców względem tego wydawnictwa wzrosły. Artyści współpracujący do tej pory z m.in. Jamlą Records i Duck Down Music postanowili wypuścić płytę własnym sumptem za pośrednictwem oficyn wydawniczych bezpośrednio związanych z ich osobami (First Generation Rich/Internal Affairs Ent./Loyalty Digital Corp.). Dystrybucją materiału zajęło się Empire Distribution. Skyzoo & Torae skorzystali z pomocy wytrawnych producentów nagrywając klasowy longplay.Obsada beatmakerów na „Barrel Brothers” budzi podziw. DJ Premier, !llmind, Black Milk, Jahlil Beats, Oh No, Khrysis, AntMan Wonder, Praise, Auréli1 a.k.a TIGA, Cyrus Tha Great, MarcNfinit i The Stuyvesants (w końcu zaczęto ich doceniać) byliby chętnie widziani w swoich nagraniach przez niejednego wykonawcę. Gospodarze wydawnictwa nie zmarnowali potencjału beatów przygotowując  świetną wręcz warstwę liryczną. Nowojorscy Emcees zaprezentowali dobrą formę dając od siebie kawał przedniego rapu. Plusem „Barrel Brothers” jest też niewątpliwie fakt, iż nie ma na tej płycie zbyt wielu gościnnych udziałów innych raperów. Owszem, Blu, Guilty Simpson, Livin Proof, Sean Price oraz Sha Stimuli wypadają porządnie w poszczególnych utworach, ale to Skyzoo & Torae grają przez cały czas trwania albumu pierwsze skrzypce. Wystarczy zapoznać się tylko z „Make You A Believer”, „The Hand Off” czy „Talk Of The Town”, aby przekonać się o słuszności tych słów.

Stream albumu znajdziemy w kilku miejscach w sieci (DJBooth.net, Spotify, Deezer). „Barrel Brothers” trafiło do sprzedaży w wersji cyfrowej oraz fizycznej (płyty kompaktowe). Skyzoo & Torae promują projekt poprzez kilka singli („Blue Yankee Fitted”, „All In Together” i „The Aura”). Nowojorczycy dorzucili również do pierwszego utworu videoclip. Ponadto duet wypuścił sampler albumu oraz mixtape zawierający wybrane utwory z ich dyskografii, „Pre-Loaded: The Best of Barrel Brothers”. Wydawnictwo dystrybuowane przez Empire Distribution spotyka się z przychylnym odbiorem przez media i słuchaczy, co być może spowoduje, że znacznie więcej osób zacznie doceniać twórczość autorów tego materiału.

Tracklista

 1. Intro
 2. Talk Of The Town (prod. Oh-No)
 3. Make You A Believer (prod. Jahlil Beats)
 4. Tunnel Vision (prod. !llmind)
 5. Blue Yankee Fitted (prod. !llmind)
 6. All In Together feat. Sean Price & Guilty Simpson (prod. Black Milk)
 7. Triangle Offense feat. Sha Stimuli (prod. !llmind)
 8. Movie Album (Skit) (prod. Auréli1 a.k.a TIGA)
 9. Albee Square Mall feat. Livin Proof (prod. Praise)
 10. The Hand Off (prod. Khrysis & Cyrus Tha Great)
 11. 4 Bar Friday (prod. The Stuyvesants)
 12. Memorabilia (prod. AntMan Wonder)
 13. Rediscover feat. Blu (prod. MarcNfinit)
 14. The Aura (prod. DJ Premier, co-prod. AntMan Wonder)
 15. Got It From Here (prod. Apollo Brown) [Bonus track]

First Generation Rich/Internal Affairs Ent./Loyalty Digital Corp