BlabberMouf - Da BlabberMouf LPPośród wszystkich stylów rapowych, boom-bap cieszył się dawniej niewiarygodną wręcz popularnością na całej kuli ziemskiej. Termin użyty po raz pierwszy przez T La Rocka w połowie lat 80.tych szczególnie pod koniec poprzedniego stulecia stał się wyznacznikiem jakości w muzyce hip hopowej. Bez licznych wykonawców utożsamianych z tym nurtem cała kultura przedstawiałaby się zupełnie inaczej. Po latach świetności boom-bap niemal doszczętnie wyginął w mainstreamie. Właśnie tę formę uznaje się często obecnie za kompletny przeżytek z czym naprawdę trudno zgodzić się. Wystarczy tylko przyjrzeć się dokonaniom współczesnych niezależnych twórców, aby przekonać się, iż surowsza i mocniejsza forma hip hopu nadal ma się całkiem dobrze. Przykład? Niedawno wydany album „Da BlabberMouf LP: BackWitDaBoomAndBlabberastikRhymes” holenderskiego rapera BlabberMoufa.

Wydaje się, że taki niewielki kraj, jak Holandia, nie ma żadnych szans, aby odgrywać większe znaczenie na europejskiej scenie (około) hip hopowej. Nic bardziej mylnego. Od dłuższego czasu w kraju wiatraków i tulipanów sporo dobrego dzieje się w branży rapowej. Jako dowód wystarczy przytoczyć dwa tamtejsze kolektywy – HetVerZet i Da Shogunz. Holenderskie grupy stanowią synonim klasycznego boom-bapu. Obie formacje są ściśle powiązane ze sobą, także ze względu na osobę BlabberMoufa. Emcee wywodzi się z tego pierwszego zespołu, aczkolwiek poza granicami swojego kraju jest kojarzony bardziej z Da Shogunz. Wiele osób uznaje jego za jedną z największych pozytywnych zaskoczeń w undergroundzie ostatnich lat, zaś niektórzy określają jego mianem istnego fenomenu w rapie.

Skąd się biorą zachwyty nad niepozornym z wyglądu artystą? Ano stąd, że wykształcił on osobliwy i niemożliwy do podrobienia styl, który w mig potrafi zarazić słuchaczy. W dzisiejszych czasach nie brakuje prób nawiązywania do Złotej Ery rapu ze strony licznych współczesnych wykonawców. W czasie, gdy lwia część tych twórców brzmi mdło i wtórnie, to BlabberMouf ze swoimi przyjaciółmi pokazuje, jak powinien wyglądać teraźniejszy boom-bap. Motor napędowy Het VerZet i Da Shogunz wyraźnie udowodnił na każdej produkcji, że nie jest przypadkowym raperem. Wraz z pozostałymi kompanami z HVZ zaprezentował spory potencjał na płycie „Greatest Shits” z 2012 roku.

W tym samym roku trafił do obiegu jego wspólny album z producentem Propo’88, „From The Top Of The Stack”. Właśnie za ten materiał doceniono jego w niezależnych kręgach hip hopowych pozostających wiernych dawnym ideałom. Pozycję rapera wzmocniła kolejna płyta – „Start From Skratch”. Po wydawnictwie nagranym z Ntanem Emcee obdarzony rzadko spotykanym flow często koncertował w różnych częściach Europy i nie tylko (część Da Shogunz odwiedziła też Kolumbię), a także współpracował z innymi wykonawcami. Holender wystąpił choćby na „Isolation EP” Plasha. Po tej krótkiej przerwie BlabberMouf postawił na skompletowanie utworów na pierwszy solowy longplay. „Da BlabberMouf LP” to bez dwóch jedno z większych wydarzeń ostatnich miesięcy.

BlabberMouf wydaje Da BlabberMouf LPMateriał zapowiadano od pierwszych tygodni tego roku. Singiel wprowadzający do LP – „StepInDaJam” – śmiało można było odebrać jako dobry prognostyk przed premierą całej produkcji. Jeżeli ktokolwiek spodziewał się po holenderskim artyście wydawnictwa stojącego na co najmniej przyzwoitym poziomie, na pewno nie zawiódł się na nim. BlabberMouf spędził sporo czasu nad szlifowaniem formy, stawiając przy tym na ciągły progres. Wszystko to znalazło odzwierciedlenie na „Da BlabberMouf LP: BackWitDaBoomAndBlabberastikRhymes” (królestwo za spacje). Przedstawiciel Het VerZet i Da Shogunz nie spuścił z tonu, dostarczając kapitalny boom-bapowy album. Już wcześniej od strony technicznej powalał on na kolana – przyspieszenia, nad wyraz dopracowane flow, melodyjność to od dawna jego znaki rozpoznawcze. Jednak teraz Holender dołożył do tego jeszcze większą pewność siebie i charyzmę. W tej chwili można powiedzieć, iż to kompletny Emcee, o co coraz trudniej w dzisiejszych czasach. Boom-bapowy kocur sprawnie porusza się na każdym beacie dostarczonym przez Truffela The Phunky Phaqira, Kick Backa, Propo’88 i Zudo. Każdy z tych beatmakerów wykonał kawał dobrej roboty, zapewniając BlabberMoufowi środowisko silnie nawiązujące do lat 90.tych, ale uzupełnionych o świeże, autorskie elementy. Remiksy w wykonaniu Truffela i Propo’88 również wypadają udanie („MadTricks” w wykonaniu tego pierwszego to po prostu poezja). Na nie zabrakło również gości. Res One, Ntan, JMan i Corto Maltez wystąpili w „Down For Whatever”, Christmaz pojawił się w „Instant Flava”, natomiast Ellmatica można usłyszeć w „WeKnowForAFact” i „Come Correct”. Jedna z ważniejszych i najrówniejszych płyt z pierwszego półrocza 2015 roku.

Album udostępniono do odsłuchu na Bandcampie, Spotify, Deezerze i pozostałych serwisach tego pokroju. „Da BlabberMouf LP” trafiło do obiegu w postaci cyfrowej i fizycznej. Płyty kompaktowe i winylowe opublikowane przy udziale Vinyl Digital są do nabycia za pośrednictwem sklepu Da Shogunz. Wydawnictwo promują następujące single – „StepInDaJam” i „Come Correct”. Do obu nagrań nakręcono również videoclipy. „Come Correct”ukazało się również na limitowanej siódemce. Już teraz po boom-bapowy projekt sięgnęło wiele osób, co przerosło nawet najśmielsze oczekiwania BlabberMoufa. Holenderski raper znalazł uznanie także w oczach przedstawicieli mediów. Ogólnoświatowa dystrybucja jego materiału powinna jeszcze mocniej wpłynąć na notowania tego twórcy w środowisku hip hopowym.

Tracklista

 1. Da Blabberastik Intro (prod. Truffel The Phunky Phaqir)
 2. AllDaWayLive (prod. Truffel The Phunky Phaqir)
 3. WriterzBlock (prod. Kick Back)
 4. Instant Flava feat. Christmaz (prod. Kick Back)
 5. ShogunStyle (prod. Truffel The Phunky Phaqir)
 6. WeKnowForAFact feat. EllMatic (prod. Zudo)
 7. Mad Tricks (prod. Kick Back)
 8. Jamaican Rum (prod. Propo’88)
 9. StepInDaJam (prod. Truffel The Phunky Phaqir)
 10. Come Correct feat. EllMatic (prod. Kick Back)
 11. MyFlavaKicks (prod. Truffel The Phunky Phaqir)
 12. Down For Whatever feat. Res One, Ntan, JMan & Corto Maltez (prod. Truffel The Phunky Phaqir)
 13. MadTricks (Truffel Remix) (prod. Truffel The Phunky Phaqir)
 14. StepInDaJam (Propo’88 Remix) (prod. Propo’88)