Apollo Brown - CloudsNiezależnie od podziału na gatunki muzyczne, albumy instrumentalne stanowią jedne z najbardziej wymagających od słuchacza wydawnictw płytowych. Produkcje pozbawione wokali z reguły trafiają do znacznie mniejszego grona odbiorców niż materiały posiadające warstwę liryczną. Dlatego też, niełatwą jest sztuką utrzymanie słuchacza przy płycie stricte instrumentalnej, tym bardziej jeżeli mamy do czynienia z longplayem opartym o brzmienia hip hopowe. Z drugiej strony, z roku na rok przybywa zwolenników instrumentalnego hip hopu, co jest również zauważalne po ilości tego rodzaju produkcji w ostatnim czasie. Za jeden z najbardziej wyczekiwanych LP pierwszego kwartału 2011 roku można uznać solowy album Apollo Browna„Clouds”, nota bene krążek dryfujący pomiędzy beat tapem, a konceptualnym wydawnictwem.

Pochodzący z Detroit beatmaker, wywołał spore zamieszanie na niezależnej scenie hip hopowej w ubiegłym roku, odgrywając przy tym ważną rolę przy powstaniu kilku znaczących produkcji z kilkunastu ostatnich miesięcy. Oprócz solowego wydawnictwa płytowego – „Reset”Apollo Brown wyprodukował w całości dwa wysoko ocenione longplaye: „Brown Study” (nagrany wraz z Boog Brown) oraz „Gas Mask” w ramach grupy The Left, w której skład wchodzą oprócz beatmakera z Motor City, Journalist 103 i DJ Soko. Wydanie tych płyt przyniosło wziętemu producentowi uznanie i uczyniło z niego jednego z głównych przedstawicieli nowej producenckiej fali w hip hopie. Apollo Brown postanowił nie spuszczać z tonu, czego efektem jest właśnie wypuszczony na rynek płytowy 1 marca album „Clouds”.

Solowa produkcja członka Mello Music Group zawiera aż 29 utworów (w tym dwa bonusowe z udziałem Has-Lo i Oddiseego), utrzymanych w spokojnym klimacie. Apollo Brown w należyty sposób wywiązał się z roli gospodarza LP, dbając o najmniejsze szczegóły płyty. Oczywiście, znajdą się malkontenci narzekający mimo wszystko na brak Emcees na tym wydawnictwie płytowym, ale dzięki takim trackom jak „Never In A Million Years”, „Heart of Glass”, „Time Passed Autumn”, czy „Balance”, nie powinniśmy odczuwać niedosytu z tego powodu. Warto zwrócić także uwagę na nagrania zawierające dobrze kojarzone sample – w „Shoot the Heart” użyto cutów pochodzących z „Passin’ Me By” The Pharcyde, a „Human Experience” zawiera składowe „Organ Donor” DJ’a Shadowa.

Wzorem pozostałych płyt wydawanych przez Oddiseego i jego przyjaciół, „Clouds” zostało zamieszczone do bezpłatnego odsłuchu na dobrze znanym Bandcampie (za pośrednictwem tej strony można też nabyć płytę w wersji digital). Co ciekawe, prapremiera materiału odbyła się też na tym popularnym serwisie. Tytuł wydawnictwa Mello Music Group trafnie określa zawartość produkcji Apollo Browna, który zabiera słuchaczy na spacer w chmurach, będąc wytrawnym przewodnikiem.

UPDATE: Przy publikacji artykułu zapomniałem wspomnieć o teledysku promującym album Apollo Browna, nagranym do utworu „Time Passed Autumn”. Ponadto od wczoraj dostępny jest w sieci internetowej kolejny obraz do jednego z tracków zawartych na „Clouds”„Tao Te Ching”. Obie produkcje zamieszczam poniżej.

Tracklista

 1. Sound of Guns
 2. Blue Ruby
 3. Never In a Million Years
 4. Balance
 5. The 11th Hour
 6. Wisdom
 7. Black Pearls
 8. Shoot the Heart
 9. Push
 10. One Chance
 11. Human Experience
 12. Know the Time
 13. Heirloom
 14. Seed of Memory
 15. Bridge Through Time
 16. Just Walk
 17. Shadows of Grief
 18. Time Passed Autumn
 19. Choices
 20. Father and Son
 21. A Conscious Breath
 22. Drinking Life
 23. Imagination
 24. Tao Te Ching
 25. Heart of Glass
 26. The Baghdad Sun
 27. A Day’s End
 28. Heirlooms feat. Has-Lo
 29. The Times feat. Oddisee