Stylowa Spółka Społem - Powrót po przeszłościW jednym z ostatnich artykułów napisałem, że filmy dokumentalne stanowią niejednokrotnie kronikę życia. Identycznie można powiedzieć o osobach, dla których hip hop wypełnia każdą minutę ich życia. Powstało wiele utworów gloryfikujących hip hop jako nieodłączny element. Artyści nie raz w udany sposób łączyli poszczególne składowe tej kultury, które tworzyły spójną całość. Najlepszym przykładem na przenikanie się poszczególnych elementów hip hop są ludzie łączący w swojej twórczości bboying z rapem. W Polsce projekty opierające się na takim koncepcie nie należą do częstych zjawisk. Dlatego też należy docenić artystów, udowadniających, iż można odnajdywać się na wielu płaszczyznach. Tak naprawdę, to jest tylko jeden z powodów przemawiających za zapoznaniem się z najnowszym albumem Stylowej Spółki Społem, „Powrót po przeszłości”, który wypada przedstawić na łamach strony.

Historia SSS sięga 1999 roku, choć jak sami przedstawicieli tego crew przyznają, na dobrą sprawę wszystko zaczęło funkcjonować dwa lata po założeniu projektu. Wszyscy członkowie grupy są hip hopowymi aktywistami, z tym, że każdy przedstawiciel Stylowej Spółki Społem daje od siebie inną wartość. Największe uznanie crew zdobyło dzięki działalności na bboyowej mapie Polski, czego im nikt nie odbierze. Ponadto SSS uczestniczyła w wielu innych mniejszych i większych projektach tanecznych, o których możecie dowiedzieć się na ich oficjalnej stronie. Projekty muzyczne to kolejny przejaw działalności Decó i spółki. Debiutancki album zespołu, „Powrót do przeszłości” ukazał się w 2005 roku nakładem Asfalt Records. Pomimo tego, iż płyta stała na odpowiednim poziomie, to materiał przeszedł bez większego echa. Następnie długo nie pojawiały się żadne informacje o kolejnych nagraniach Stylowej Spółki Społem. Aż wreszcie, rok temu ukazał się follow-up do pierwszego wydawnictwa płytowego SSS, mixtape „Podróż po przeszłości”. Za sprawą tego krążka grupa udanie przypomniała się słuchaczom i poszła za ciosem.

Premiera „Powrotu po przeszłości” (wszystkie tytuły płyt Stylowej mogą się nieco mylić) odbyła 13 listopada na release party w krakowskim klubie Masada. Decó i DJ Przeplach zabierają słuchaczy kolejny w muzyczną podróż, będąc znakomitymi przewodnikami. Gościnnie na albumie pojawiają się Żoolv (Sponta), Locky Da Trixta, Wojtas (WYP3), O.S.T.R. oraz muzycy – Filip Mozul (perkusja), Paweł Wszołek (gitara basowa) i Mr. Krime (gitara basowa). Promomix wydawnictwa udowadnia, że mamy do czynienia z wartościowym krążkiem.

Poniżej zamieszczam krótką, aczkolwiek treściwą wypowiedź Decó o albumie:

Produkcją i rapem jak zwykle zająłem się ja (z wyjątkiem jednego kawałka, do którego podkład dostarczył nam Doogie One), skrecze i cuty to DJ Przeplach. Materiał zawiera 14 kompozycji z udziałem takich gości jak: Żoolv (Sponta), Locky Da Trixta, Wojtas (WYP3), O.S.T.R., Filip Mozul (perkusja), Paweł Wszołek (gitara basowa) oraz Mr Krime (gitara basowa). Nie zabraknie oczywiście wesołych skitów (niektóre z nich aspirują do miana „kawałków”), solidnych, funkowych sampli oraz mocnych bitów. Wszyscy, którzy do tej pory mieli okazję posłuchać wersji demo, zgodnie wypowiadają się na temat materiału: „dobry old school!”.

„Powrót Po Przeszłości” promowane jest teledyskiem powstałym do utworu „Don’t Stop The Body Rock Po 30-tce”. Videoclip to idealny przykład na jak najbardziej pozytywną działalność grupy (warto zwrócić uwagę na zabawną końcówkę nagrania video), która bezustannie szerzy swoją pasję do hip hopu. Materiał można nabyć w warszawskim sklepie Side One, czy też bezpośrednio od członków crew na imprezach lub poprzez ww. stronę zespołu. Stylowa Spółka Społem z pewnością pozytywnie zaskoczy w przyszłości.

UPDATE: Powstał teledysk promujący „Powrót po przeszłości” nagrany do utworu „Don’t Stop The Body Rock Po 30-tce”, którego nie omieszkałem zamieścić w niniejszym wpisie. Obraz emanujący pozytywną energią.

Tracklista

 1. Intro
 2. Powrót do przeszłości
 3. Don’t Stop The Body Rock Po 30-tce
 4. My Town
 5. Głupota
 6. Śląski baunsss (Fristajl skit)
 7. Showbiznesss
 8. Masz tyły
 9. Gdyby nagle wszyscy…
 10. English Lesson 5 (skit)
 11. Słowo stało się rapem
 12. Most Wanted
 13. Rób to co lubisz
 14. Trussskul