Swollen Members - kultowa kanadyjska grupaJuż wielokrotnie podkreślałem wyjątkową specyfikę kanadyjskiego rapu. Wykonawcy hip hopowi pochodzący z Kraju Klonowego Liścia wyróżniają się na tle innych twórców za sprawą swojego podejścia do nagrywania muzyki czy też klimatu i charakterystycznego posmaku nagrań. Wielu wykonawców stamtąd cieszy się sporym uznaniem w undergroundzie. Niektórym udało się zaskarbić sympatię słuchaczy z całego świata. W tym miejscu należy wymienić zasłużoną formację z Vancouver, Swollen Members. Madchild, Prevail i Rob The Viking wkrótce pojawią się po raz pierwszy w Polsce. Weterani hip hopowi zagrają w naszym kraju dwa koncerty – 22 lutego w warszawskim klubie 55 i dwa dni później w gdańskim B90.

22 lutego 2015 roku, klub 55, ul. Żurawia 32/34, Warszawa
Wstęp: od godz. 18:00
Cena biletu: 50 złotych w przedsprzedaży, w dniu koncertu po 65 złotych. Wejściówki dostępne do nabycia za pośrednictwem sieci Ticket Portal i Biletomat, a także w punktach stacjonarnych na terenie Warszawy:

  • California Skateshop, Al. Solidarności, 82
  • Serum ul. Wałbrzyska 11 (CH Land Lokal 114)
  • Galeria Koloru, ul. Hoża 9a

Wstęp na koncert od 18 lat.

24 lutego 2015 roku, klub B90, ul. Doki 1, Gdańsk
Support: Liroy.
Wstęp: od godz. 18:00
Cena biletu: 50 złotych w przedsprzedaży, 60 złotych w dniu koncertu. Wejściówki dostępne do nabycia za pośrednictwem sieci Biletomat i Soundrive.

Początki istnienia Swollen Members datuje się na 1992 rok. Właśnie w tym roku zapoznali się bliżej Madchild i Prevail, do których następnie dołączyli Rob The Viking i Moka Only. W tym składzie zespół rozpoczął sesje studyjne. Przed wydaniem pierwszej dwunastki Kanadyjczycy powołali do życia własną wytwórnię płytową, Battle Axe Records. Po drodze miało również miejsce ważne wydarzenie w historii formacji. W 1996 roku Madchild i Prevail uczestniczyli w kultowym wydarzeniu B-Boy Summit. W trakcie imprezy odbywającej się w kalifornijskim San Diego pierwszy z nich pokazał się na tyle z dobrej strony podczas pojedynków freestyle’owych, że został doceniony przez członków legendarnego Rock Steady Crew. Następnie mieszkańcy Vancouver weszli w skład tego kolektywu, co stanowiło ogromne dla nich wyróżnienie. Warto też dodać, iż w kolejnych latach umacniał się związek Swollen Members z Cali.

Debiutancka dwunastka formacji – „Shatter Proof” ‎- ukazała się w 1997 roku. Wydawnictwo wprowadzało słuchaczy do premierowej płyty Kanadyjczyków – „Balance”. Longplay wydany blisko 16 lat temu, to niekwestionowany klasyk. Przy wypuszczeniu LP Swollen Members podjęło współpracę z istotną brytyjską oficyną wydawniczą Jazz Fudge. W nagraniu materiału uczestniczyli nieformalni członkowie SM, Easy Roc i Zodak, a także pozostali twórcy – Dilated Peoples, The Alchemist, Saafir, Aceyalone, Joey Chavez, Del the Funky Homosapien, Kut Masta Kurt, Paul Nice i Mix Master Mike. Równie dobrze przyjęto drugi album kanadyjskiej grupy – „Bad Dreams”. Projekt pozwolił Swollen Members na uzyskanie jeszcze mocniejszej pozycji w undergroundzie. Dzięki tej płycie o zespole zaczęto więcej mówić również w mainstreamie. Lata 2002-03 przyniosły kolejne produkcje – „Monsters In The Closet” oraz „Heavy”, które co prawda nie okazały się tak udanymi longplayami, jak poprzednie, ale również pomogły formacji w dotarciu do kolejnych odbiorców.

W 2006 roku trafił do sprzedaży czwarty album formacji – „Black Magic”. Od tego momentu Moka Only przestał być już członkiem grupy, choć i tak miał swój udział w powstaniu poszczególnych utworów na LP. Wydawnictwo wypadło więcej niż porządnie i wydawało się, iż przez Swollen Members długie lata prosperity. Jednak tak się nie stało i działalność zespołu w połowie poprzedniej dekady stanęła pod dużym znakiem zapytania. Wszystko przez liczne kłopoty i perypetie w życiu osobistym Madchilda. Potwierdziły się wtedy wcześniejsze plotki posądzające frontmana SM o powiązania z niesławnym gangiem Hell’s Angels. Ponadto pozostali członkowie formacji przyznali, że ich partner muzyczny jest uzależniony od twardych narkotyków.

Po blisko trzyletniej przerwie Swollen Members powróciło w drugiej połowie 2009 roku wydając płytę „Armed to the Teeth”. Szósty album w dyskografii zespołu okazał się niewypałem i znacznie odbiegał od poprzednich dokonań wychowanków Vancouver. Po tym wydawnictwie Kanadyjczycy wyciągnęli wnioski i zaczęli ponownie tworzyć muzykę na znacznie wyższym poziomie. Od 2011 roku grupa wypuściła następujące longplaye – „Dagger Mouth”, „Monsters II”, „Beautiful Death Machine” i „A Brand New Day”. Do tego ukazała się kompilacja zawierająca niepublikowane dotąd utwory – „1997”. Oprócz tego otrzymaliśmy kilka solowych projektów Madchilda„M.A.D.E. Misguided Angel Destroys Everything”, „Dope Sick”, „Lawn Mower Man” i „Switched On Deluxe EP”. Raper niespodziewanie wyrósł na czołowego przedstawiciela współczesnej hardcore’owej sceny hip hopowej. Niewielu wierzyło w taki obrót sprawy, szczególnie po nieudanym powrocie zespołu w 2009 roku.

SM znowu może pochwalić się licznymi fanami na całym świecie. Formacja pozostaje w gazie i wszystko wskazuje na to, że w następnych latach Kanadyjczycy wypuszczą niejedną płytę. Starsi sympatycy grupy mogą kręcić nosem i wspominać pierwsze lata przypadające na działalność wydawniczą formacji, ale trzeba pamiętać o tym, iż zespół nadal nie powiedział ostatniego słowa. W drugiej połowie lutego polscy fani Swollen Members w końcu będą mogli usłyszeć ich utwory na żywo. Szykuje się jeden z ciekawszych koncertów pierwszego kwartału roku.