Animal Farm - Culture ShockPółnocno-zachodnia część Stanów Zjednoczonych nie słynie z artystów hip hopowych szeroko obecnych w mass mediach. Nie oznacza to jednak, iż rap i pozostałe elementy tej kultury mają się kiepsko w stanach leżących nad Pacyfikiem. Osoby skupione w głównych ośrodkach tego regionu USA – Seattle i Portland, zaznaczyły swoją obecność na niezależnej scenie hip hopowej. Oczy większości słuchaczy i dziennikarzy muzycznych zwykle są zwrócone w stronę stolicy stanu Waszyngton, przeważnie za sprawą dokonań m.in. Blue Scholars, Common Marketu, Jake One’a, Macklemore’a, czy The Let Go. Natomiast drugie z ww. miast stoi nieco na uboczu. Grupa Animal Farm, wywodząca się z Portland, usilnie pracuje nad zmianą wizerunku postrzegania w branży muzycznej największej miejscowości w Oregonie. Dzięki takim wydawnictwom, jak drugi album zespołu zatytułowany „Culture Shock”, postrzeganie hip hopu z tego ośrodka może się zmienić na lepsze.

Undergroundowy kolektyw składający się z Gen.Erik, Hanif Wondir, Serge Severe, Fury i DJ Wels zadebiutowali na rynku płytowym w sierpniu 2008 roku. Longplay „The Unknown” przyniósł przede wszystkim singiel „Peace” z udziałem pioniera hip hopu, KRS-One’a. Pozwoliło to grupie zaistnieć na tematycznych stronach internetowych oraz uzyskać lokalny szacunek i uznanie (podobnie, jak to miało miejsce z wieloma podobnymi artystami hip hopowymi). Następnie członkowie Animal Farm skupili się na nagrywaniu materiału na drugi album, przeplatając to licznymi występami na koncertach odbywających się przeważnie w Portland i okolicy.

„Culture Shock” (Focused Noise Productions) trafiło do sklepów 17 maja 2011 roku. Wydawnictwo płytowe było reklamowane jako prawdziwie true schoolowy album stanowiący świeży powiew w mieście kojarzonym z zespołami indie rockowymi, jeżdżącymi na rowerach hipsterami, czy wypijaną w hektolitrach przez ludzi kawą. Jeżeli przyjrzymy się dokładnie singlom promującym tę płytę, to spostrzeżemy sporo racji w tym stwierdzeniu. Dlatego też, wcale nie powinien dziwić taki, a nie inny tytuł drugiego krążka crew. Zarówno pierwsze nagranie promujące LP – „Test of Time” z gościnnym udziałem Taliba Kweli, jak i kolejne tracki „Pop Music” oraz „What I Do” udowodniły, iż mamy do czynienia z artystami hołubiącymi klasyczne podejście do hip hopu. Oprócz ww. postaci, „Culture Shock” zaszczycił swoją obecnością Abstract Rude. Całość materiału została wyprodukowana przez Gen.Erika.

Zarówno „Pop Music”, jak i „What I Do” powstały videoclipy, które zamieszczam poniżej. Z kolei „Test of Time”, a także tytułowane nagranie możecie odtworzyć za pośrednictwem playera Soundclouda. Animal Farm ma predyspozycje ku temu, aby stać się następną po Lifesavas i Lightheaded wiodącą grupą hip hopową rodem z Portland.

Animal Farm ft. Talib Kweli „Test of Time” by AnimalFarm

Animal Farm ft. Rob Swift- Culture Shock by AnimalFarm

Tracklista

 1. Culture Shock feat. Rob Swift
 2. Down To Business
 3. Test of Time feat. Talib Kweli
 4. What I Do
 5. Back in the Days
 6. DIY
 7. Music for Idiots feat. Abstract Rude
 8. Pop Music
 9. It’s Over
 10. Hangin
 11. G.U.N.S. (Generation Under No Shield)
 12. In the Sky
 13. Can’t Give Up