Mattic - The Adventures Of Doctor OuterW styczniu 2010 roku szerzej nieznana grupa skupiająca artystów z Ameryki Północnej i Europy – Berry Weight – oczarowała niejednego słuchacza za sprawą znakomitego albumu „Music for Imaginary Movies”. Po tak obiecującym początku działalności muzycznej tej formacji wielu słuchaczy nastawiało się na ich kolejne klasowe wydawnictwa. Jednak międzynarodowy kolektyw podążył inną drogą i skupił się na wydawaniu płyt zaprzyjaźnionych artystów pod szyldem Phonosaurus Records. Przez ostatnie kilkanaście miesięcy nakładem tej wytwórni płytowej ukazało się sporo dobrych płyt Astrid Engberg, Dirty Art Clubu, Interfluga, Raycorda czy The Broken Orchestry. 28 stycznia b.r. odbyła się premiera nowego longplaya innego wykonawcy związanego z tym labelem, Mattica. Amerykański raper zamieszkały we Francji wypuścił właśnie „The Adventures Of Doctor Outer”.

Phonosaurus Records to oficyna wydawnicza kojarzona głównie z instrumentalnymi projektami, aczkolwiek wokaliści również znaleźli tam bezpieczną przystań. Dobrze o tym świadczy przykład nagrywającego od blisko dwóch dla tej wytwórni płytowej Mattica. Amerykański artysta pochodzący z Charlotte był zarazem jednym z pierwszych wykonawców, którzy rozpoczęli współpracę z labelem założonym przez Berry Weight. Tym samym twórca otworzył nowy rozdział swojej kariery muzycznej. We wcześniejszych latach Emcee inspirujący się dokonaniami przedstawicieli Złotej Ery rapu przeszedł przez różne etapy, skupiając się zarówno na solowych nagraniach, jak i projektach tworzonych w ramach kooperacji z innymi wykonawcami.

Początek działalności na scenie hip hopowej przypadł Matticowi na kooperację z Madwreckiem i The Mighty DR, z którymi współtworzył grupę The Others. W latach 2003-06 formacja wypuściła dwa materiały – „Plan B” i „Past Futuristic”. Po zdobyciu pierwszych doświadczeń artysta rodem z Północnej Karoliny postanowił przeprowadzić się na stałe do Francji, gdzie osiadł w Hawrze. Już na francuskiej ziemi poznał on różnych twórców muzycznych, wśród których znaleźli się Wax Tailor i La Fine Equipe. Z pierwszym z nich nagrał kilka utworów, z kolei z drugim kolektywem zrealizował w 2010 roku wspólny album „Fantastic Planet”. Rok później ukazały się nowe produkcje – „Live From The Attic” oraz „Mattic Invades Madlib”. Po tych wydawnictwach przyszła kolej na debiutancki longplay nagrany dla Phonosaurus Records„The Abstract Convention”. Płyta opublikowana w połowie 2012 roku wypadła obiecująco i zwiastowała następne porządne materiały Mattica. Drugi pełny album artysty mieszkającego w Normandii, „The Adventures Of Doctor Outer”, trafił do sprzedaży pod koniec ub. miesiąca.

Mattic wydaje "The Adventures Of Doctor Outer"Informacje o tym wydawnictwie pojawiły się w sieci na miesiąc przed premierą LP. Jako wprowadzenie do nowego albumu rapera użyto trzech premierowych tracków zebranych na „An Introduction To Doctor Outer”. EP-ka zawierająca „Doctor Outer”, „Let Us In” i „Stop Look And Listen Pt. 1” odkryła koncept wydawnictwa, polegający na wcieleniu się przez Mattica w rolę narratora zagłębiającego się w sferę metafizyczną. Po wypuszczeniu całego longplaya szybko wyszło na jaw, iż autor projektu rzeczywiście przygotował niesztampowe i miejscami naprawdę oryginalne utwory. Wychowanek Charlotte podał autorski przepis na rap korzystający z bogatego dorobku pozostawionego przez artystów z lat 90.tych, a także odmiany muzyki hip hopowej sięgającej do psychologii i konceptualnych wypraw do wnętrza człowieka. „The Adventures Of Doctor Outer” znakomicie sprawdza się w formie płyty nakreślającej nową rzeczywistość, nieschematyczną i zgrabnie utworzoną. Na końcowy kształt albumu duży wpływ miał stary przyjaciel Mattica, The Mighty DR, który w pełni odpowiada za warstwę muzyczną na longplayu. Jedyny gość na wydawnictwie – Marina Quaisse – uzupełnia płytę w trzech utworach („The Twilights”, „Stop Look And Listen Pt. 1” i „Held By Strings”), dzięki czemu te nagrania zyskują na dodatkowej jakości. Doctor Outer to szalenie interesująca postać, wymagająca dokładnego poznania przez słuchaczy.

Projekt można odsłuchać na Bandcampie. „The Adventures Of Doctor Outer” trafiło do sprzedaży jak na razie w wersji elektronicznej (BC, iTunes, Amazon); wraz z premierą albumu rozpoczęła się przedsprzedaż płyt winylowych. Projekt promuje kilka singli zgromadzonych na „An Introduction To Doctor Outer”, które udostępniono do darmowego pobrania z sieci, a także utwór „Stop Look And Listen Pt. 2”. Phonosaurus Records opublikowało też nagranie video ujawniające więcej informacji o albumie Mattica.

Tracklista

 1. What I Came For (Introduction)
 2. Let Us In
 3. Doctor Outer
 4. A Mirrors Love
 5. Fresh Gum (De La Soul Talk)
 6. Storms Over Windmill
 7. The Twilights feat. Marina Quaisse
 8. The Puppets Love Tune
 9. The Late Night Show
 10. Gandalf’s Pipe
 11. Stop Look And Listen Pt. 1 feat. Marina Quaisse
 12. Haley’s Comet Pt. 1
 13. Held By Strings feat. Marina Quaisse
 14. Stop Look And Listen Pt. 2
 15. Haley’s Comet Pt. 2 (Bonus Track)
 16. Echos and Holograms (Bonus Track)