Gangrene (The Alchemist & Oh No) - Vodka & AyahuascaCzas w najkrótszym miesiącu w roku wcale nie płynie szybko, tylko leniwie ciągnie się, idealnie pasując do surowego klimatu tegorocznej zimy. W czasie, gdy zimowa aura odstrasza od wychodzenia z domowego zacisza, więcej czasu przypada na chociażby obcowanie z muzycznym światem. Oficyny wydawnicze i artyści z całego świata nie przejawiają jednak wzmożonej aktywności, czekając na lepsze czasy. Póki co, ogłaszane są premiery kolejnych wydawnictw płytowych, optymistycznie nastawiające słuchaczy na następne miesiące. Z drugiej strony, ukazało się w tym roku kilka znaczących płyt autorstwa m.in. Seana Borna, Chiefa Kamachiego, Lorda Finesse’a. Wśród tegorocznych albumów dużo zamieszania wprowadziło także drugie LP projektu Gangrene. The Alchemist i Oh No przygotowali materiał o szalonym tytule „Vodka & Ayahausca”.

Przez lata działalności na scenie muzycznej, artyści wchodzący w skład Gangrene wyrobili sobie mocną markę wśród fanów wyraziście brzmiącego rapu. Zarówno The Alchemist, jak i Oh No mogą pochwalić się zacną dyskografią, składającą się z solowych albumów i kompilacji oraz dziesiątek gościnnych udziałów na projektach innych wykonawców. Uznani producenci sprawdzają się również w roli raperów, nie raz udowadniając to na swoich wcześniejszych dokonaniach (większe doświadczenie w tej działce uzbierał do tej pory brat Madliba). Ich wspólna kolaboracja okazała się jednym z najbardziej wyczekiwanych projektów ostatnich kilkunastu miesięcy. Wydany pod koniec listopada 2010 roku debiutancki album duetu, „Gutter Water” (Decon Records) przyniósł brudne, złowieszcze, momentami ponure brzmienie, będące wypadkową zderzenia dwóch wyrazistych osobistości na jednym materiale (longplay poprzedziło „Sawblade EP”). W ub.r. zgrany zespół wypuścił wraz z Rociem Marciano EP-kę „Greneberg” – swoistą kontynuacją charakterystycznego stylu zapoczątkowanego na pierwszym wydawnictwie grupy. Wraz z wydaniem tego projektu, trio zaostrzyło apetyty odbiorców muzyki na ich kolejne pełne albumy. Roc Marciano jeszcze nie zdążył nagrać całej płyty, ale jego partnerzy z labelu już wypuścili 24 stycznia b.r. drugie LP sygnowane przez Gangrene„Vodka & Ayahausca”.

Podobnie jak w przypadku „Gutter Water”, Gangrene przygotowało enigmatyczną otoczkę swojego drugiego albumu. Szczególnie zastanawiający dla niejednego słuchacza może być drugi człon tytułu płyty. Ayahuasca (czytaj: ajałaska) rośnie w dżungli w dorzeczu Amazonki; jest lianą, a jej nazwa w peruwiańskim języku keczua oznacza: „pnącze duchów”. Ayahuasca określa rytualny psychodelik zażywany w formie napoju, pochodzący z kultury południowoamerykańskich Indian; określany mianem „napoju bogów”, używany w Ameryce Południowej w celach leczniczych. Co może wyniknąć z połączenia wysokoprocentowego napoju alkoholowego z wywarem przygotowywanym przez południowoamerykańskich szamanów-uzdrowicieli? Ano porządne, stojące na wysokim poziomie wydawnictwo płytowe. The Alchemist i Oh No podzielili się ponownie produkcją całego LP – pierwszemu przypadło 5 instrumentali, drugiemu zaś pozostałe 9 beatów. Artyści uzupełniają się też od strony wokalnej, zapraszając przy tym na produkcję kilku znamienitych gości – Kool G Rapa, Roca Marciano, Prodigy’ego, Evidence’a & Roc C. Całość nagrań na „Vodka & Ayahausca” zostało utrzymanych w specyficznym klimacie, znanym z poprzednich materiałów Gangrene.

Wydaną przez Decon Records płyta promują dwa single – „Dump Truck” z Prodigym oraz tytułowe nagranie. Właśnie do drugiego utworu powstał wariacki, a zarazem sprytnie skonstruowany videoclip. The Alchemist i Oh No udali się również w trasę koncertową, roztaczając gangrenę na Starym Kontynencie. „Vodka & Ayahausca” zażyte w odpowiednich dawkach przynosi tylko (nie)pożądane skutki.

Tracklista

 1. Intro (The Mixings) (prod. Oh No)
 2. Gladiator Music feat. Kool G Rap (prod. Oh No)
 3. Flame Throwers (prod. Oh No)
 4. Drink Up feat. Roc Marciano (prod. The Alchemist)
 5. Auralac Bags (prod. Oh No)
 6. Vodka & Ayahuasca (prod. Oh No)
 7. Dump Truck feat. Prodigy (prod. The Alchemist)
 8. Due Work (prod. The Alchemist)
 9. Odds Cracked (prod. Oh No)
 10. Top Instructors (prod. Oh No)
 11. Dark Shades feat. Evidence & Roc C (prod. The Alchemist)
 12. The Groove (prod. Oh No)
 13. Livers For Sale (prod. The Alchemist)
 14. Outro (The Downsides) (prod. Oh No)