yU (of Diamond District) - the EARNPrzy dzisiejszym kształcie niezależnej sceny muzycznej można odnieść wrażenie, iż rola wydawców odgrywa miejscami coraz mniejsze znaczenie. W końcu wielu artystów podejmuje działania wydawnicze na własną rękę, niekiedy zajmując się wszystkim, co związane z wypuszczaniem muzyki (koronnym przykładem jest tutaj J-Live). Jednak myliłby się ten, kto uważa, że pozycja niewielkich labeli (w rozumowaniu światowym) całkowicie podupadła. Nie trzeba daleko sięgać, aby znaleźć potwierdzenie tego stwierdzenia. Wystarczy tylko spojrzeć na sposób prowadzenia amerykańskiej wytwórni płytowej Mello Music Group i przekonać się jak powinna funkcjonować nowoczesna oficyny wydawnicza. Wśród wielu ubiegłorocznych projektów sygnowanych logiem tej firmy, znajdziemy drugi album yU„the EARN”.

Sposób prowadzenia działalności na rynku muzycznym przez Mello Music Group – właściwe relacje z artystami, dbanie o promocję materiałów, różne formy dotarcia do nowych słuchaczy – umieszczają ten label w ścisłej czołówce undergroundowych oficyn wydawniczych. Szereg dotychczasowych sukcesów odniesionych przez ten label wiąże się z osobą Oddiseego. W październiku 2009 roku ukazał się kapitalny longplay grupy Diamond District, „In The Ruff”. Zespół kierowany przez tego wziętego producenta/rapera ukazał światu talenty dwóch pozostałych członków kolektywu – X.O. i yU. Właśnie ten drugi niedługo później stał się kolejnym znakomicie sobie poczynającym w świecie muzycznym przedstawicielem MMG. W krótkim odstępie czasu od wydania premierowego LP Diamond District, yU wypuścił solowy projekt „Before Taxes”. Pochodzące z kwietnia 2010 roku wydawnictwo spotkało się wręcz z uwielbieniem całej rzeszy słuchaczy, a płyta wylądowała w wielu zestawieniach i rankingach. Po kilkunastu miesiącach od zaprezentowania tej produkcji, wychowanek Cheverly w stanie Maryland, ponownie zagościł w odtwarzaczach odbiorców z różnych zakątków globu. Wydane w grudniu ub.r. „the EARN” zdobyło renomę nie mniejszą od swojego poprzednika.

yU (of Diamond District) - A Garbage Beat TapeZanim jednak można było swobodnie zasiąść do obcowania z nowym albumem członka Diamond District, do obiegu trafił inny projekt artysty. Połowa listopada przyniosła darmowe instrumentalne wydawnictwo „A Garbage Beat Tape”, na którym yU zaprezentował się od strony producenckiej. Konceptualny i ciekawie przygotowany materiał ujawnił jego spore umiejętności w tym fachu. Beat tape można pobrać lub odsłuchać korzystając z poniższego odnośnika.

DOWNLOAD yU – „A Garbage Beat Tape”

Tracklista

 1. Interlude One (Intro)
 2. Do You (I’m Gonna)
 3. A Bend
 4. Durt (Love Is No Play Thing)
 5. Interlude Two (Large 2 Car Garage)
 6. iKnow Nothing
 7. Seven And A Half
 8. Where Is God
 9. The Ohm
 10. Interlude Three (The OVER Explanation)
 11. Still (Instro) (Feat – King Tut On Flute)
 12. El(o)hsee
 13. Ahhh (Feat – King Tut on Sax)
 14. A Box Beat
 15. Interlude Three (The Strike Of 1968)
 16. The Pretender
 17. Interlude Five (10x Outta 10)
 18. Land of Hopes
 19. Greasy
 20. Interlude Six
 21. Indi-er
 22. MelloDeeze
 23. Outro

W niecały miesiąc od wypuszczenia instrumentalnego LP, kierujący Mello Music Group zdążyli uwinąć się z wydaniem drugiego albumu yU. „the EARN” przyniosło dalszy progres w twórczości amerykańskiego artysty i dotyczy to zarówno podejścia do tworzenia utworów, jak i warstwy lirycznej zawartej na płycie. W czasie, gdy powstaje coraz więcej wydawnictw z kręgów tzw. luxury rapu, projekt bohatera tego artykułu jest odskocznią od całego przepychu i blichtru w muzyce hip hopowej. [pullquote]Raper nagrał materiał będący wizytówką obecnej klasy średniej w Stanach Zjednoczonych, traktujący o codziennym życiu, ale też odnoszący się do przeszłości. [/pullquote]”First”, „Bonafide (Overdue)”, „If U Down”, „Write On”, „Blind” – te nagrania oddają klimat całości longplaya. Gospodarz płyty wraz ze Slimkatem78 odpowiada za największą część beatów, w doskonały pasujący do laidbackowego charakteru LP. Oprócz nich pojawiają się też Kokayi, Kev Brown (stały gość na wydawnictwach wielu artystów), Charlie Ross, DJ Roddy Rod, 00Genesis, The Unknown, Usef Dinero & Choppy Chope. Z kolei od strony wokalnej udzielili się Nicholas Ryan Gant, Bilal Salaam, Danedra Rowell, Imani Bilal, King Tut & Duff.

Grudniowe wydawnictwo muzyczne członka Diamond District trafiło na Bandcampa Mello Music Group. Album jest dostępny w sprzedaży także w wersji fizycznej na płycie CD i winylu. Zamieszczone poniżej video przedstawia spostrzeżenia twórcy LP o tym materiale. Włodarze MMG zapowiedzieli liczne projekty na 2012 rok (część z nich została już zrealizowana), a wśród nich znajdzie się również nowa produkcja yU.

Tracklista

 1. Flipping Channels (the EARNtro) (prod. Slimkat78 & DJ Roddy Rod)
 2. First (prod. 00Genesis)
 3. Bonafide (Overdue) feat. Nicholas Ryan Gant (prod. Kokayi & yU)
 4. If U Down (prod. Slimkat78)
 5. Time Machine (Remember U) feat. Bilal Salaam & Danedra Rowell (prod. Unknown & yU)
 6. Write On feat. Imani Bilal & King Tut (prod. Usef Dinero & Slimkat78)
 7. Even If (The Willingham) (prod. DJ Roddy Rod)
 8. the EARN (prod. Choppy Chope)
 9. Money (The Ahh Yeah) (prod. Slimkat78)
 10. End of an Era (prod. yU)
 11. I Believe feat. Duff (prod. Charlie Ross)
 12. Blind (prod. Kev Brown)
 13. Delay feat. Diamond District (prod. yU)
 14. Fast Money (prod. yU)
 15. Better Man (prod. Slimkat78)
 16. Make A Living (prod. yU)
 17. Highlights of Life Pt. 2 (prod. yU)
 18. Can’t Hide feat. EyeQ (prod. Slimkat78)