The Megaphone State - VLA KingsPrzeglądając artykuły o nowościach wydawniczych na stronie nietrudno zauważyć, iż w serwisie znajdują się publikacje o muzyce z różnych zakątków świata. Nieważne skąd pochodzi poszczególny materiał, decyduje tutaj wyłącznie wartość artystyczna zawartej na płytach artystów. Muzyczna mapa tworzona na UCTL obejmuje niejedną aglomerację, miasto, region i kraj na kuli ziemskiej. Dotychczas przedstawiłem projekty napływające z m.in. różnych zakątków Stanów Zjednoczonych, Kanady, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Francji, Szwecji, Polski, Australii, Nowej Zelandii, Japonii, Holandii. Do listy państw ze Starego Kontynentu ze swoimi muzycznymi przedstawicielami na stronie U Call That Love dołącza też Finlandia. Trzy miesiące temu niezależny label z siedzibą w Skandynawii, Fresh Tunes Finland, wydał kolejny album The Megaphone State. „VLA Kings” idealnie nadaje się także na letnią porę.

Mieszkańcy krajów Europy Północnej wyróżniają się na tle innych narodowości pod wieloma względami. Specyfika państw położonych w tym regionie odciska swoje piętno również na każdej dziedzinie kultury i sztuki. Nie inaczej jest w przypadku muzyki pochodzącej z mroźnych stron Starego Kontynentu. Od ponad dekady skandynawski hip hop przyciąga słuchaczy głównie za sprawą szwedzkich artystów. The Megaphone State mają wszelkie predyspozycje ku temu aby przynajmniej nieco zmienić ten stan rzeczy na korzyść Suomi. Fiński zespół został założony w 2005 roku przez rapera Ekowa i producenta Simona Sounda. Do współpracy obu postaci doszło w bardzo prosty sposób. Pewnego razu mieszkając obok siebie odkryli wspólne zamiłowanie do określonego nurtu hip hopowego, ukierunkowanego na starą szkołę rapu w wydaniu The Pharcyde, The Roots, czy obozu Native Tongues. Debiutancki album duetu, „Home Of The Knockout Artist” ujrzał światło dzienne 3 lata temu. Wydany własnym sumptem projekt przypadł do gustu sporemu gronu odbiorców, co przyciągnęło uwagę właścicieli labelów. W ten sposób artyści dostali się pod skrzydła Fresh Tunes Finland. Właśnie pod szyldem tej wytwórni płytowej trafiła do obiegu druga płyta The Megaphone State, „VLA Kings”.

Materiał ujrzał światło dzienne 11 kwietnia b.r. i z miejsca narobił niemałego zamieszania w fińskim środowisku muzycznym. Co takiego sprawiło, iż wydany po Wielkanocy projekt urzekł opinię publiczną i szybko zdobył uznanie także w oczach słuchaczy spoza Skandynawii? Album powstał w myśl starej i sprawdzonej zasady – Ekow odpowiada niemal w całości za warstwę liryczną (Linda Ilves świetnie wzbogaca swoimi partiami wokalnymi „Dreaming” i „Beautiful Day”), a wszystkie beaty na „VLA Kings” są dziełem Simona Sounda. Pierwszy z nich legitymuje się wyrobionym flow, a sposób artykulacji i melodyczność utworów sprawia, że przywodzi na myśl Emcees tkwiących w amerykańskim undergroundzie sprzed kilku(nastu) lat. Produkcja wszystkich nagrań na płycie idealnie pasuje do wokali na LP. Simon Sound dostarczył instrumentale oparte na samplach, składających hołd hip hopowi w klasycznym – i co należy podkreślić – oraz organicznym wydaniu. Przewrotnie to zabrzmi lecz w dzisiejszych czasach takie pozycje, jak drugie wydawnictwo The Megaphone State są świeżym powiewem na scenie muzycznej coraz bardziej pozbawionej prawdziwych uczuć i pasji. Dzięki takim materiałom hip hop żyje.

Fresh Tunes Finland podobnie jak wiele innych labeli publikuje swoje wydawnictwa na Bandcampie i Soundcloudzie. Właśnie za pośrednictwem tego pierwszego serwisu można zapoznać się z „VLA Kings” oraz nabyć ten album w dowolnym formacie (płyta CD/kaseta/digital). Pod koniec czerwca odbyła się premiera teledysku promującego LP. Przyjemny dla oka obraz nakręcono do singla „Swings”.

Tracklista

 1. Elephant (Kings)
 2. Live Transmission pt. 2 feat. Jam-A-Holics
 3. Lights
 4. Dreaming feat. Linda Ilves
 5. Ota Benga
 6. December Flight
 7. My Desk feat. Boris Nordin
 8. Children of VLA
 9. Blueberry
 10. Swings
 11. Beautiful Day feat. Gracias, Noah Kin & Linda Ilves