House Shoes - Let It GoJeden z najważniejszych okręgów hip hopowych w Stanach Zjednoczonych, Detroit, w ostatnich latach święci swoje triumfy. Wzrost zainteresowania artystami ze stanu Michigan zbiegł się ze śmiercią J Dilli, chociaż nie do końca należy upatrywać w tym przyczyn tego stanu rzeczy. Przez długi okres postaci z The Motor City stali na uboczu i nie mogli równać się pod względem popularności z przedstawicielami NYC, LA czy południowej części USA. Natomiast dzisiaj Black Milk, Elzhi, Guilty Simpson, czy Apollo Brown mają mnóstwo oddanych fanów na całym globie. Jednak nadal pozostają mieszkańcy tego miasta, którzy spędzili mnóstwo czasu w głębokim undergroundzie zanim zdecydowali się uderzyć z pełną mocą. W pierwszej połowie b.r. głośno zrobiło się o debiucie fonograficznym prawdziwego weterana z Detroit, House Shoesa. Płyta „Let It Go” wydany przez Tres Records zwróciła uwagę niejednego odbiorcy rapu.

Patrząc z punktu widzenia dyskografii wychowanka Michigan, można odnieść wrażenie, iż to nieopierzony rookie lub zwyczajny leń latami nagrywający pierwsze solowe wydawnictwo. Jak się szybko okazuje po zapoznaniu się z jego sylwetką, to nad wyraz krzywdząca opinia, mająca niewiele wspólnego z rzeczywistością. W przypadku takich osób, jak bohater niniejszego artykułu, trudno jednoznacznie określić jego rolę w branży hip hopowej. Przez lata House Shoes działał jako DJ, często i gęsto udzielając się na wszelakich imprezach organizowanych w Detroit, dzięki czemu szybko poznał pełno raczkujących wykonawców ze swojego miasta.

Amerykański twórca pokazał się też z dobrej strony jako wydawca kilku znaczących płyt tuzów lokalnej sceny w tamtym okresie. Nakładem House Shoes Recordings ukazały się następujące pozycje: Jay Dee„Unreleased EP” (1996), Phat Kat„Dedication To The Suckers” 12″ (1999) oraz kompilacja „The House Shoes Collection Vol. 1: I Got Next” (2004). W następnych latach obywatel hip hopu często koncertował przy okazji tras koncertowych wielu znakomitości (Mayer Hawthorne, Percee P, Guilty Simpson, Illa J, Exile, Aloe Blacc, Phat Kat, Slum Village, Elzhi), choć nadal pozostawał nieco w ukryciu. 2009 rok przyniósł poboczny projekt House Shoesa, „The King James Version”, będący niejako wstępem do pełnoprawnego debiutu w branży muzycznej. Ostatecznie długie oczekiwanie na „Let It Go” skończyło się wydaniem tego materiału blisko dwa miesiące temu.

Tres Records wydawca producenckiej plyty House ShoesaPrzed opublikowaniem materiału, artysta zamienił ponure krajobrazy Detroit na skąpane w słońcu Los Angeles i związał się kontraktem z niezależnym labelem Tres Records. W przygotowaniu do wypuszczenia producenckiej płyty wykonawca zaprezentował to, co się stało jego znakiem rozpoznawczym – dwie części podcastów podsumowujących dotychczasowe nagrania twórcy. „The Makings Pt. 1 & 2” miały charakter zapoznawczy z jego dorobkiem, stanowiąc smakowitą przekąskę przed daniem głównym. O „Let It Go” sporo mówiło się na długo przed premierą tego albumu, głównie za sprawą elity raperów, wokalistów i muzyków sesyjnych goszczących w poszczególnych nagraniach. Danny Brown, The Alchemist, Roc Marciano, Guilty Simpson, Black Milk, Quelle Chris, MED, Oh No, Chali 2na, to tylko niektórzy goście autora tegorocznego projektu. House Shoes zadbał o odpowiedni poziom produkcji swoich utworów, a postaci obecne na LP nie zawiodły z grubsza oczekiwań, też dokładając cegiełkę do wartości artystycznej całości wydawnictwa.

W związku z tym, iż premierę „Let It Go” kilkakrotnie przekładano, to po drodze do wydania tego projektu wypadł pełen worek muzycznych łakoci od artysty. W różnym odstępie czasu ukazały się następujące nagrania: „Castles (tHE SKY IS OURS)”, „Last Breath”, „Sweet” oraz „Nails”. Z kolei już po wydaniu materiału trafił do sieci „Dirt” (w końcu wypada wykorzystać potencjał promocyjny tkwiący w Greneberg). Jakby tego było mało, to 22 maja odbyła się premiera „The Time EP” z udziałem Danny’ego Browna, a na dokładkę zaserwowano teledyski do ww. „Castles (tHE SKY IS OURS)” i „Time”. Ponadto wypuszczono video prezentujące drogę od Detroit do Los Angeles House Shoesa.

UPDATE: House Shoes opublikował również instrumentalną wersję „Let It Go”.

Tracklista

 1. Let It Go feat. Shafiq Husayn
 2. Empire / Get Down
 3. Goodfellas To Bad Boys feat. Moe Dirdee / Dank Interlude
 4. Dirt feat. Greneberg (Oh No, The Alchemist, Roc Marciano) / Jeedo Interlude
 5. Time feat. Big Tone / Hex Interlude
 6. Crazy feat. Black Milk, Guilty Simpson / BahBahBahBah
 7. Last Breath feat. Nottz, Oh No, MED / Mayer & Shoes
 8. Keep On feat. Co$$ aka Cashus King / Helluva
 9. Sweet feat. Danny Brown / Noodles
 10. So Different feat. Chali 2na / Moody Interlude
 11. Everything (Modern Family) feat. Fatt Father / Without You
 12. Sunrise feat. Black Spade / Love
 13. Trouble feat. Moe Dirdee, MarvWon / Royce Interlude
 14. Nails feat. Quelle Chris & Guilty Simpson / Broken
 15. Castles (tHE SKY IS OURS) feat. Jimetta Rose / My Brother
 16. Cry Now / Gone
 17. Roller Coaster feat. Self Says and Fat Albert Einstein
 18. Empire Reprise feat. Sam Beaubien (Will Sessions) (Bonus Track)