Tauron Nowa Muzyka 2015W ostatnich latach letnie festiwale muzyczne organizowane na terenie całego kraju cieszyły się zawrotną wręcz popularnością. Nic nie wskazuje na to, aby w tym roku sytuacja miała się zmienić, ponieważ już teraz można odnotować duże zainteresowanie poszczególnymi wydarzeniami szykowanymi na następne miesiące. Jak co roku jednym z najpopularniejszych krajowych festiwali powinien być Tauron Nowa Muzyka. Organizatorzy wydarzenia podali do wiadomości część line-upu, który już w tym momencie przedstawia się nader korzystnie. Tyler the Creator, Ghostpoet, Fatima & The Eglo Live Band, Kwabs i pozostali zawitają do Katowic pod koniec sierpnia.

20-23 sierpnia 2015 roku, Nowe Muzeum Śląskie, ul. Kopalniana 6, Katowice
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2015
Aktualny line-up:

  • Tyler the Creator, Ghostpoet, Fatima & The Eglo Live Band, Kwabs
  • Jamie Woon, Kiasmos, Autechre, Dopplereffekt
  • Objekt, Portico, The Juan MacLean, Vessels

Cena biletu:

  • karnety 4-dniowe: wyprzedane
  • karnety 2-dniowe: 200 złotych

Wejściówki dostępne do nabycia za pośrednictwem sieci eBilet, Ticketpro, Ticket Portal, Biletin i Biletomat. Stacjonarnie bilety można kupić w Jazz Club Hipnoza (Plac Sejmu Śląskiego 2, Katowice). Dodatkowe informacje o karnetach i biletach na pojedyncze dni wydarzenia na stronie festiwalu.

W ramach przedbiegów przed tegoroczną odsłoną wydarzenia odbędzie się szereg imprez spod szyldu Before Tauron Festiwal Nowa Muzyka. Przy okazji tych koncertów wystąpią w Polsce tacy wykonawcy, jak Clark, WhoMadeWho oraz Nils Frahm.

Każdego roku Tauron Nowa Muzyka serwuje urozmaicony line-up, który obfituje w artystów kojarzonych z różnymi gatunkami muzycznymi.Podczas 10-tej edycji festiwalu będzie podobnie. Wszyscy sympatycy brzmień (około) hip hopowych nie powinni narzekać, gdyż w sierpniu w Polsce zamelduje się kilku uznanych wykonawców – Tyler the Creator, Ghostpoet czy Fatima & The Eglo Live Band powinni przyciągnąć licznych fanów.

Pierwszy z ww. twórców pomimo młodego wieku szybko zapracował sobie na szacunek w branży muzycznej. Wraz z Earlem Sweatshirtem przewodzi on hip hopowemu kolektywowi Odd Future, który doczekał się mnóstwo zwolenników na całym świecie. Tyler the Creator to zdecydowanie najbardziej wyrazista postać wywodząca się z OFWGKTA (skrót rozwijający się jako Odd Future Wolf Gang Kill Them All). 24-latek ma niski i zachrypnięty głos bardziej pasujący do zmęczonego życiem starca, względnie Toma Waitsa. Rapuje powoli, opowiadając przy tym o mało przyjemnych tematach pokroju ciężkiego dzieciństwa, myśli samobójczych, problemów z narkotykami czy młodocianej przestępczości. Nic dziwnego, że każdy ze swoich trzech solowych albumów ma formę sesji terapeutycznej, podczas której Tyler rozmawia ze swoim psychiatrą. Spośród jego dotychczasowych wydawnictw należy wyróżnić „Goblin” oraz „Wolf”.

Ghostpoet, to specjalizujący się w charakterystycznej fuzji rapu, spoken wordu i brzmień abstrakcyjnych podopieczny Gillesa Petersona. Specyficzny i niemal uzależniający charakter utworów Brytyjczyka szybko znalazły wierne grono sympatyków. W tym tygodniu odbyła się premiera jego trzeciej pełnej płyty, „Shedding Skin”. Tytuł tego wydawnictwa jest zupełnie nieprzypadkowy, ponieważ brytyjski artysta postanowił odejść przynajmniej na chwilę od dotychczasowego klimatu swoich nagrań i sporo poeksperymentować. Wcześniejsze projekty tego wykonawcy – „The Sound of Strangers”, „Peanut Butter Blues & Melancholy Jam” i „Some Say I So I Say Light” – wysoko ustawiły poprzeczkę dla nowego longplaya Ghostpoeta. Jednak wiele wskazuje na to, iż „Shedding Skin” poradzi sobie z tym wyzwaniem, ponieważ pierwsze reakcje recenzentów i słuchaczy są naprawdę pozytywne.

W ubiegłym roku jednym z czarnych koni na Tauron Nowa Muzyka okazała się Elliphant. Z kolei w tym roku w Katowicach zobaczymy inną, pochodzącą ze Skandynawii wokalistkę. Fatima urodziła się w Szwecji lecz od dawna jest związana z Londynem. W stolicy Wielkiej Brytanii poznała Sama Shepherda nagrywającego jako Floating Points, z którego grupą koncertową związała się na stałe. W maju ub.r. ukazała się świetnie przyjęta płyta tej twórczyni, „Yellow Memories”. Debiutanckie wydawnictwo Fatimy powstało przy udziale ww. Floating Points, Oh No, Shafiqa Husayna, Scoopa DeVille’a, Knxwledge’a i Flako. Poza tym współpracowała ona z Dam-Funkiem, Benjim B, Teebsem i innymi wykonawcami obracającymi się w klimatach soulowych, funkowych i hip hopowych.

Wszystkie aktualności, a także obszerne i dokładne informacje o imprezie na oficjalnej stronie Tauron Nowa Muzyka oraz na Facebooku (fan page i strona wydarzenia).