U Call That Love - More Femcees PleaseMiędzynarodowy Dzień Kobiet na U Call That Love świętujemy kompilacją solidnych utworów autorstwa 14 zdolnych raperek! 8 marca to właściwy moment, aby podkreślić, że kobiety są częścią kultury hiphopowej, a ich twórczość stanowi manifest kobiecej niezależności. Wspólnie z Joanną Platą, U Call That Love pragnie przedstawić Wam projekt „More Femcees Please”.

Tekst: Witalij & Joanna Plata

Joanna Plata: Międzynarodowy Dzień Kobiet to tylko pewien symbol. Chodzi przecież o cały rok. Każdego dnia na całym świecie do głosu dochodzi coraz większa ilość zdolnych artystek, w tym także raperek i wokalistek. Hip hop od początku stanowił przestrzeń wolną dla różnorodnej wizji świata – GŁOS kobiet-raperek podkreśla wagę tego, że głos kobiet w społeczeństwie jest niezbędny dla zrozumienia, tego, co dotyczy ludzi w ogóle.

Razem z Witalijem, mózgiem operacji pod tytułem UCTL, przygotowałam dla Was numery tych artystek, których charyzma, skillsy i osobowość przekładają się na różnorodne dzieła – manifest-songi, autotematyczne podróże czy opowieści o miłości, seksie i zdradzie. Nie ma środowiska raperek, jak i nie ma środowiska hiphopowego – jest tylko hip hop – byt nieograniczony, przestrzenny, niezbadany – uczmy się zatem dostrzegać znaczenie kobiet w jego obrębie. Wolność, równość, dobry beat. More Femcees Please!!!

Witalij: Podczas gdy większość ludzi widzi artystki jako marionetki, próbujące na siłę przypodobać się męskiej części publiczności, zapomina się o tym, co naprawdę jest istotne i wartościowe w kobiecych wydawnictwach. W muzyce nadal pozostaje miejsce na emocje, czułość, niezepsutą miłość, wiedzę, umiejętności i odważne poglądy. Dokonania takich legend jak MC Lyte, Queen Lattifah, MC Trouble, Antoinette, (Real) Roxanne Shante, Salt-n-Pepa nadal pozostają żywe w pamięci wielu osób. Trzeba tylko głębiej sięgnąć, wyostrzyć zmysły i odnaleźć zachwycającą muzykę tworzoną przez kobiety.

„More Femcees Please” można odsłuchać na Mixcloudzie i/lub korzystając z playera umieszczonego na stronie. Projekt został udostępniony także do darmowego pobrania (link poniżej).

More Femcees Please by U Call That Love on Mixcloud

Okładka: Piotr Lutarewicz

DOWNLOAD U Call That Love – „More Femcees Please”

Tracklista

 1. Rita J – The Address (prod. Forekast)
 2. Mystic – The Life (prod. A-Plus)
 3. MC Lyte – Ruffneck (prod. Aqil Davidson, Markel Riley, Walter „Mucho” Scott)
 4. Ladybug Mecca – Dogg Star (prod. Ayatollah)
 5. T-Love – Long Way Back feat. Dwele (prod. Jay Dee)
 6. 9th Wonder & Jean Grae – My Story (prod. 9th Wonder)
 7. Eternia & MoSS – Goodbye (prod. MoSS)
 8. Akua Naru – The World Is Listening (prod. JR & PH7)
 9. Invincible – Ropes feat. Tiombe Lockhart (prod. Knowledge)
 10. Boog Brown – Master Plan (Illastrate remix) (prod. Illastrate)
 11. La Melodia – Give It Up (prod. INT)
 12. Me’Shell Ndegeocello – If That’s Your Boyfriend (He Wasn’t Last Night) (prod. Andre Betts)
 13. Rah Digga – What They Call Me (prod. Pete Rock)
 14. Tiye Phoenix – Stop Right There (prod. Apathy)