SoulChef - EscapismKilka tygodni temu zaprezentowałem na stronie debiutancki album SoulChefa zatytułowany „Remember When…”. Zaznaczyłem przy tamtym artykule, że niebawem ponownie nowozelandzki producent zagości na łamach U Call That Love, gdyż ukazało się na rynku fonograficznym jego drugie wydawnictwo płytowe.

Właściwym wstępem do wpisu o „Escapism” należy potraktować poniższą definicję tytułu drugiej płyty beatmakera:

Eskapizm (ang. escapism od escape „ucieczka”) oznacza ucieczkę od problemów związanych z życiem społecznym, codziennością i rzeczywistością w świat iluzji i wyobrażeń. W literaturze jest to oderwanie tekstu dzieła od realiów. W socjologii termin ten oznacza oderwanie się ruchów społecznych od rzeczywistych problemów społecznych, i zwrócenie się w stronę religijności. Wynika z przekonania o niemożliwości rozwiązania kryzysu społecznego w warunkach istniejącego porządku społecznego. W tym przypadku eskapizm odwołuje się do mistyki i religii w rozwiązywaniu problemów społecznych.

Muzyka SoulChefa gładko wkomponowuje się w definicję eskapizmu. Nagrania beatmakera można potraktować jako dłuższą chwilę relaksu po całym dniu spędzonym poza domem, a także znaleźć dzięki nim łącznik pomiędzy zwykłą codziennością i podróżą w nieznane. W tym miejscu należy dodać, iż dodatkową inspiracją nowozelandzkiego producenta przy nagrywaniu drugiej płyty, okazał się jeden z wywiadów Michaela Jacksona. Nieodżałowany król muzyki opowiadał podczas tej rozmowy o swojej twórczości, którą porównał właśnie do ucieczki od rzeczywistości.

Nic dziwnego, iż „Escapism” został wydany przez japoński label Goon Trax. W końcu mieszkańcy Nippon darzą ogromnym szacunkiem wszelkie pochodne brzmień instrumentalnych, również tych dopełnionych wokalami raperów. Twórczość SoulChefa nawiązuje do jazzu z lat 50.tych, soulu z lat 70.tych oraz klasycznego hip hopu pochodzącego z lat 90.tych XX wieku. Beatmaker uzyskał solidne wsparcie głównie od postaci związanych z Goon TraxNieve, The 49ers (do „Blind Man See” z udziałem tego zespołu powstał teledysk promujący longplay), Tunji i wielu innych. Wynikła z tego smakowita produkcja, po którą z pewnością warto sięgnąć.

SoulChef zapytany o zawartość „Escapism” odparł w następujący sposób:

I wanted to make an album that all people could relate to, for me music has always been an escape and I wanted to take people on that journey with me.

Drugi album mieszkańca Auckland stanowi kolejny udany krok w jego rozwoju artystycznym. Wytyczona przez SoulChefa ścieżka wiedzie go w jasno określonym kierunku, dzięki któremu w niedalekiej przyszłości uzyska jeszcze większe niż do tej pory grono oddanych odbiorców swojej muzyki.

UPDATE: Zupełnie niespodziewanie doczekaliśmy się kolejnego teledysku dołączonego do „Escapism”. Klip nakręcono do utworu „Write This Down”, w którym gościnnie wystąpił Nieve.

Tracklista

 1. Drifting In A Daydream feat. Need Not Worry
 2. When I Close My Eyes feat. Tunji
 3. Franki Valli feat. The Outfit
 4. Eyes Like Blue Skies feat. Need Not Worry
 5. Away With Me feat. Nicholas Smalc
 6. What You Rappin’ For feat. Nieve
 7. Wanted feat. The 49ers
 8. Say Somethin’ feat. Nieve, Noah King, Adub & Tunji
 9. Oh No feat. Hydroponikz
 10. I Just Wanna See feat. KO The Knockout
 11. Tonight feat. Deep Foundation & Ashley Robles
 12. First Class feat. Nicholas Smalc
 13. Blunt Love feat. The Black Sunn
 14. Write This Down feat. Nieve
 15. The Rest Of My Life feat. Awon & Tif The Gift
 16. Blind Man See feat. The 49ers