Cap D - PolyMathArtykuły z serii „Wędrówka po Cook County” zdążyły już na stałe wsiąknąć w strukturę U Call That Love. Przypomnę, iż w poprzednich częściach przedstawiłem ostatnie wydawnictwa płytowe The Gent$, Pugsa Atomza, Qwela & Makera, Psalm One i Thaione’a Davisa. Końcówka października jest właściwym momentem na zaprezentowanie sylwetki Capitala D lub jak kto woli, po prostu Capa D, który w tym tygodniu wydał swój kolejny album, „PolyMath”.

Capital D to bez dwóch zdań wyjątkowa postać, działająca nie tylko jako artysta muzyczny. David Kelly posiada duże zasługi w rozwoju chicagowskiej sceny hip hopowej. W drugiej połowie lat 90.tych XX wieku założył wraz z DJ’em Tone B formację All Natural, która dała też początek dla niezależnej wytwórni płytowej o tej samej nazwie. Zarówno grupa, jak i label stały się w niedługim czasie ważnymi punktami w środowisku hip hopowym. All Natural Inc. zostało zauważone daleko poza Wietrznym Miastem, rozpoczynając piękny rozdział w hip hopie, dzięki czemu charakterystyczne i genialne w swojej prostocie logo wytwórni stało się rozpoznawalne w wielu zakątkach świata. Do najważniejszych płyt wydanych przez ten label należą: „No Additives, No Preservatives” i „Second Nature” All Natural, „Writer’s Block (The Movie)” Capitala D & Molemena, „The Sampler Vol.1” Duga Infinite i No I.D., „Insomnia” i „Return Of The Renegade” Capitala D oraz „Artist Workshop” Rity Jackson. All Natural Inc. funkcjonuje w pełni niezależnie, a atmosfera wśród osób skupionych wokół tej firmy jest przyjacielska i rodzinna.

Nie tylko branża muzyczna pochłania czas Capitala D. Artystę można spotkać na wykładach w uniwersytetach, siedzibach organizacji społecznych czy redakcji największego niezależnego wydawcy prasy, którego właścicielami są Afroamerykanie – Third World Press. Ostatnim elementem w tej układance jest praca jako radca prawny zespołów sportowych – Chicago Bulls, Chicago White Sox i Oakland Athletics. To wszystko sprawia, iż w pełni zasługuje na miano człowieka renesansu XXI wieku. Cap D nie wydaje często solowych albumów, co powoduje, że premiera „PolyMath” stanowi spore poruszenie w branży.

Wydawnictwo płytowe poprzedzone zostało smakowitym mixtapem zatytułowanym „PolyMath: The Mixtape”. Materiał udostępniono całkowicie za darmo i można go pobrać odwiedzając popularny serwis Bandcamp bądź korzystając z linku zamieszczonego nad tracklistą.

DOWNLOAD Cap D „PolyMath: The Mixtape”

Tracklista

 1. Money
 2. Full Time F@ckers
 3. Ready Set
 4. You Don’t Love Me
 5. Destroy Them
 6. Breathe
 7. Not Another MC
 8. Prime Suspect II
 9. The All
 10. Three Strikes
 11. International
 12. Pop Willies
 13. Clean
 14. Dice Game
 15. For You
 16. Dividing Lines
 17. Dum Dum

„PolyMath” zawiera 13 premierowych utworów wyprodukowanych przez zacne grono beatmakerów – Illminda, No I.D., Proh Mica, Yuaniego, S.C., K-Kruza, Battleneka i Blended Babies. Ten zestaw producentów gwarantuje brzmienie płyty na odpowiednim poziomie. Jeżeli chodzi o dodatkowe występy raperów na „PolyMath”, to dane nam będzie usłyszeć Brothera Ali i Tragedy’ego Khadafi. Warstwa liryczna jak zwykle w przypadku nagrań Capa D stanowi jego duży atut. Nieprzypadkowo autorzy „Ego Trip’s: Book Of Rap Lists” usadowili jego na liście „Artystów, których się czyta”. Teksty nauczające o życiu, inspirowane wczesnymi dokonaniami Chucka D i KRS-One’a, całkowicie wolne od pustych treści i hustlingu. Kulisy albumu nieco odsłania mieszkaniec Chi-Town w poniższej wypowiedzi:

It’s kind of basic, but I just set out to make a really good hip-hop record. On „Writer’s Block” I wanted to tell stories, on Insomnia I wanted to spit politics and on „Return of the Renegade” I wanted to bring back that mid-90s underground vibe, but on „PolyMath” I just wanted to make a great record… the best record that I could make.

Singlami promującymi „PolyMath”„King of the Mountain” oraz „Respect”. Oba nagrania dodatkowo zamieszczam w tym artykule, zachęcając do sięgnięcia po ambitny album, autorstwa wspaniałego człowieka.

Tracklista

 1. King of the Mountain feat. Brother Ali (prod. Illmind)
 2. Champion Anthem (prod. Cap D)
 3. I Got You (prod. K-Kruz)
 4. Who, What, Where, When, Why, How (prod. Proh Mic)
 5. Crush (prod. No I.D.)
 6. Chicago Five-O (prod. Cap D)
 7. Life Is A Hustle feat. Tragedy Khadafi (prod. S.C.)
 8. Addiction (prod. Yuani)
 9. All I Want (prod. Battlenek)
 10. Think (prod. Illmind)
 11. Respect (prod. Illmind)
 12. Watch Your Step (prod. Illmind)
 13. Live My Life (prod. Blended Babies)