Dreas - DreastronautInstrumentalny hip hop posiada wiele twarzy i może właściwie przybrać dowolną formę. Akurat ten nurt muzyczny potrafi nieraz odejść od powszechnie znanej hip hopowej stylistyki, wychodząc daleko poza kanony tej muzyki. Kiedyś najbardziej znana odmiana brzmień instrumentalnych, abstract hip hop, gdzieś rozpłynął się i już coraz rzadziej nowe wydawnictwa płytowe uzyskują właśnie taki przypis. Jednak myliłby się ten, kto całkowicie przekreśla abstrakcyjne nagrania pojawiające się na współczesnych albumach. Producenci korzystają z dawnych kompozycji, chętnie sięgają po rozwiązania bliskie wielobarwnym klimatom, a w ich twórczości są obecne wpływy pionierów tych form muzycznych. W powyższy sposób można dokonać charakteryzacji warsztatu chicagowskiego beatmakera o pseudonimie Dreas, będącego zarazem bohaterem kolejnej odsłony Wędrówki po Cook County. W połowie października ukazał się jego najnowszy album, „Dreastronaut”.

Cykl artykułów przedstawiających ostatnie dokonania artystów z Cook County, zawiera publikacje o różnych przedstawicielach Wietrznego Miasta. Jedni z dotychczas wymienionych twórców w Wędrówce po Cook CountyQwel & Maker – od lat są związani z Galapagos4. Co prawda Dreas nie nagrywał do tej pory albumów dla tej wytwórni płytowej, aczkolwiek od lat utrzymuje bliskie kontakty z wieloma przedstawicielami tego labelu. Twórczość amerykańskiego producenta także znajduje się na niemal identycznej półce, co wykonawców spod skrzydeł oficyny wydawniczej Jeffa Kuglicha. Amerykanin greckiego pochodzenia wydawał dotąd muzykę w założonym przez siebie labelu Heardrums Records, specjalizującym się w limitowanych wydawnictwach 7″ płyt. Od 2002 roku wypuścił kolejno: „Theme Music For Transformed Humans”, „Summer Breeze”, „Chaotic Nature”, „Unorthodox” i „Long Days End” (cztery tracki z tego LP trafiły na Bandcampa). W swoich nagraniach zgrabnie przenosi brzmienia stricte hip hopowe czasem w bardzo odległe sfery downtempo i elektroniki. O walorach wydawnictw Dreasa pochlebnie wypowiadają się znawcy chicagowskiej sceny muzycznej. W związku nie powinna nikogo dziwić propozycja wydania „Dreastronaut” przez Galapagos4.

Premiera instrumentalnego projektu mieszkańca Chi-Town odbyła się 18 października 2011 roku. Album ukazał się dzięki nakładowi Galapagos4, jednak przy zachowaniu pełnej współpracy z Heardrums Records. „Dreastronaut” to podróż przez skrzętnie budowane krajobrazy, istniejące zarówno w czasie rzeczywistym, jak i odległym i niezbadanym wymiarze. Dreas wprawia odbiorcę w stan odprężenia, wprowadzania ciało i umysł do dryfowania („Floating”), pokazuje kosmiczne przestworza („Physical Astronomy”). Producent charakteryzuje się umiejętnością starannego budowania klimatu, o czym najlepiej świadczy „Love Strain” i „Time Out Of Joint”. Kojący szum jeziora Michigan, bądź Oceanu Atlantyckiego („Island Grey”) przenika do świadomości osób obcujących z tym materiałem.

Trzy tygodnie po wypuszczeniu ostatniego LP beatmakera, Galapagos4 postarało się o niespodziankę w postaci siedmiocalowego wydawnictwa „Dreastronaut EP”. EP-ka zawiera cztery wybrane single pochodzące z albumu – „Solo Capacity”, „Time Out Of Joint”, „Sky Is Smiling” oraz „Fly Wanderer” – stanowiące piękną wizytówkę październikowej płyty Dreasa.

Październikowy materiał producenta trafił do sprzedaży w formacie elektronicznym i na płycie CD. Natomiast projekty poboczne oraz wybrane utwory z dotychczasowych wydawnictw beatmakera z Michigan są dostępne na Soundcloudzie. W formie drobnego bonusu do całości występuje nagranie video nakręcone telefonem komórkowym do nagrania „Floating”. Dreas nie należy może do szczególnie popularnych i docenianych beatmakerów, ale nie oznacza to, że nie warto obserwować jego dalszych poczynań. Wręcz przeciwnie – kariera muzyczna tego twórcy rozwija się w odpowiedni sposób, dzięki czemu prędzej czy później otrzymamy od niego kolejne wartościowe wydawnictwo.

Tracklista

 1. Floating
 2. Physical Astronomy
 3. Love Strain
 4. Solo Capacity
 5. Time Out Of Joint
 6. Michiana Noise
 7. Sky Is Smiling
 8. Spacecase
 9. Island Grey
 10. Fly Wanderer
 11. Final Countdown