Qwel & Maker - OwlW poprzedniej odsłonie wędrówki po Cook County mogliście zapoznać się z ostatnimi dokonaniami Thaione’a Davisa. Natomiast tym razem pragnę zaprezentować Qwela i Makera, którzy niedawno wydali trzeci wspólny album.

Zarówno Qwel, jak i Maker są utalentowanymi i płodnymi artystami. Pierwszy z panów wydał do tej pory grubo ponad 10 albumów, udzielając się przy tym na wielu innych płytach. Jezeli chodzi o dokonania beatmakera, to również uzbierało się mnóstwo zacnych tytułów, które wyprodukował, m.in. „Catch As Catch Can” Glue (w składzie Adeem, Maker, DJ DQ), „Greymaker” nagrane wraz z Grayskulem, czy „Dark Day” będące wynikiem kooperacji z szefem Galapagos4, Jacksonem Jonesem. Wszystkie ww. projekty muzyczne godne są polecenia.

Poprzednie wydawnictwo płytowe duetu zatytułowane „So Be It” ukazało się niemal równo rok temu i spotkało się z przychylnymi recenzjami i opiniami. Pochodzący z Chicago artyści zostali docenieni za ukazanie w pełni niezależnego, surowego stylu, okraszonego niebanalną warstwą liryczną i muzyczną. Nie inaczej jest w przypadku trzeciego LP mieszkańców Wietrznego Miasta – „Owl”. Płyta ukazała 14 września b.r. nakładem Galapagos4 i jest dostępna w sprzedaży za pośrednictwem większości najpopularniejszych amerykańskich sklepów płytowych (próżno szukać longplaya w Polsce). Chemia pomiędzy artystami wyczuwalna jest już po przesłuchaniu początku miksu albumu, jakiego dokonał DJ Bizkid. Mix wrześniowego wydawnictwa dostępny jest do odsłuchu i pobrania na Bandcampie. Bez dwóch zdań – Qwel & Maker to czołówka niezależnej chicagowskiej sceny muzycznej.

Poniżej krótka wypowiedź Makera odnośnie „Owl”:

The Owl watches and grows wiser. As we became more aware of our environment, we gained new perspectives. This album is our way of reconnecting with everything that surrounds us.

Qwel & Maker stanowią godnych polecenia artystów, o wyrobionych muzycznych stylach i o uznanej marce (poniżej tak oto prezentują się podczas występów na żywo). Natomiast Galapagos4 należy do czołówki niezależnych wytwórni płytowych, co z pewnością znajdzie odzwierciedlenie w kolejnych wydawnictwach płytowych sygnowanych logotypem tego chicagowskiego labelu.

UPDATE: Do odsłuchu na Bandcampie trafiły też dwa single pochodzące z płyty – „El Camino” i „The Game”.

Tracklista

 1. Owl (scratche: DQ)
 2. The Game feat. Wes Restless (scratche: D-Styles)
 3. The Down Dumbing (scratche: DJ SPS)
 4. Holler feat. Wes Restless
 5. El Camino
 6. Gin River (gitara: Hanna Mathey)
 7. Voice of Reason
 8. Silver Mountains Remix
 9. Cookie Cutter
 10. Gambling Man
 11. Letting Life Pass By (scratche: D-Styles)
 12. Word To the Wise
 13. Pitching Pennies (scratche: DJ SPS)